به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ - ۰۰:۴۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب : ۱۳۷۳۵۱

پرداخت‌هاي میلیاردی به مداحان!

گروه سياسي: روزنامه‌ «قانون» در گزارشی با تیتر «تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور» نوشت:
با آغاز ماه محرم، هیات‌های مذهبی نيز رونق دوباره مي‌گيرند. مراسمي كه اسلام ناب محمدي(ص) را از طريق ميراث ماندگار سيد‌الشهدا(ع) سينه به سينه و از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌كند. پير و جوان، زن و مرد و همه افراد با تفكرات مختلف سياسي فقط به عشق آنكه خدمتي در دستگاه خاندان پيامبر(ص) داشته باشند، كمر همت بسته و وارد ميدان محرم مي‌شوند تا نوكري خود را نشان دهند. نوکری كه در ديدگاه رهبر معظم انقلاب اين‌گونه تبيين مي شود:«نوكري امام حسین و اهل‌بیت (ع) به معنی واقعی کلمه این است که انسان بتواند افکار این‌ها را، خط مشی این‌ها را، جهت‌گیری‌های این‌ها را در جامعه روزبه‌روز گسترش بدهد». اما برخي، اين روزها به گونه‌اي برخورد مي‌كنند كه با خط ومشي بزرگان هماهنگي ندارد.

مَنشي شايبه‌دار
در همين راستا، چند سالی است شایعاتی درباره آنچه که در برخی هیات‌ها می گذرد بر اصل موضوع زنده نگه داشتن یاد و نام نهضت حسینی سایه انداخته است. در این چند سال برخی از این مداحان حاشیه هایی داشتند که به دلیل اهمیت جایگاه مذهبی و مردمی هیات ها این مسائل با بازخوردهای مختلف همراه بوده‌است. داستان از جایی شروع می شود كه شايعات فراواني از دريافت‌هاي عجيب و غريب برخی مداحان کشور در ازای حضور در هیات‌ها منتشر شد. بنا بر آنچه در اخبار رسمی منتشر شده است ،بین ۵تا ۱۰۰ میلیون برای هرشب به مداحان پرداخت می شود. در همين حال روز گذشته نيز در فضای مجازی خبری مبنی بر دریافت یک پاکت میلیاردی توسط مداحي مشهور منتشر شد و حاشیه های فراوانی را ايجاد كرد.

حكايت يك قصه پرغصه
بنابر اعلام برخی منابع غیر رسمی، یکی از مداحان معروف کشور، دهه اول محرم امسال را مهمان یکی از شهرهای شمالی کشور بوده است. براساس اعلام این منابع، این مداح در ازای ۱۰ شب مداحی در یک هیات مذهبی، پاکتی نجومي دریافت کرده است که این موضوع البته نیازبه بررسی بیشتر دارد. گفته می شود بانی این هیات نیز مدیرعامل یکی از تیم های فوتبال دسته یک کشور است.

تکذیب این خبر توسط بانی هیات
اما بعد از انتشار این خبر، قاسم حسن زاده، مدیر عامل تیم خونه به خونه بابل در رابطه به انتشار این خبر، ضمن تکذیب این موضوع به خبرنگار«قانون» گفت:«چنین موضوعی به هیچ وجه صحت ندارد و چنین مبلغی به مداح حاضر در هیات غریب مدینه امیر کلا پرداخت نشده است». حسن‌زاده با بیان اینکه ارتباط این مداح با او ارتباطی دوستانه و خانوادگی است، گفت:«سال‌هاست با این مداح رابطه دوستانه و خانوادگی داریم و در ماه، سه روز این مداح مهمان من و خانواده ام است و سال‌هاست در ایام محرم این مداح در دهه اول در شهر بابل حاضر می شود و رابطه ما خارج از این مسائل است». وی در پاسخ به این سوال که آیا این مداح به صورت رایگان در هیات غریب مدینه حاضر شده است، بیان کرد:« این‌گونه نیست اما مبلغی که شما می گویید صحت ندارد و باعث ناراحتی خاطر این مداح شده است و نه از سوی ایشان مبلغی اعلام شده و نه بنده چنین پولی به ایشان پرداخت کردم».

ادعاي پرداخت اندك براي يك مراسم ۱۰ روزه
بعد از صحبت با حسن زاده، یکی از نزدیکان وی در تماسی، توضیحاتی درباره این خبر اعلام کرد. وی که در فرمانداري احمدی نژاد در دولت دهم فعاليت مي‌كرد و یک سال نيز در دولت روحانی سکاندار مسئولیت فرمانداری بود و بنابه دلایلی از این سمت کنار گذاشته شد به «قانون» گفت:« نشر خبری در رابطه با دریافت چنین مبلغی از سوی مداح دعوت شده به این هیات صحت ندارد». وی در ادامه در رابطه با مبلغ دریافتی توسط این مداح گفت:« سال گذشته این مداح در ازای ۱۰ شب حضور در هیات غریب مدینه مبلغ ۱۰ میلیون دریافت کرد که از این مبلغ، پنج میلیون را به پرداخت کننده پول برگرداند».

تكذيب يك خبر
بر اساس صحبت حسن زاده و نزدیکان وی، پرداخت این مبلغ به مداح معروف کذب است اما داستان دریافت مبالغ کلان توسط برخی مداحان، موضوع جدیدی نیست. مسئول یکی از هیات های مذهبی در رابطه بامبلغ دریافتی برخی از این مداحان به «قانون» گفت:«میزان دریافتی برخی از مداحان در ایام پر تردد و ماه های محرم، صفر، ایام فاطمیه و شب های قدر با روزهای عادی متفاوت است و مبلغ دریافتی گاهي ۱۰ برابر می شود». بر اساس اعلام این برنامه گذار، در ایام بدون مناسبت سال، برخی از مداحان مانند «م» ۱۲میلیون، «س» ۸ میلیون، «ه» ۱۰میلیون و «پ» ۷ میلیون هدیه دریافت می کنند که این هدیه در قالب سکه یا چک حامل است. وی افزود:« برخی از این مداح‌ها نيز قیمتی را در رابطه با میزان دریافتی خود اعلام نمی کنند و موضوع را به اختیار خود ميزبان می گذارند».

سابقه دریافت های نجومی
در همين راستا، سایت انصاف نیوز، چندی قبل در گزارشی به موضوع دریافت پاکت های نجومی پرداخته بود. انصاف در این گزارش نوشته بود که بخشی از مداحان در قبال مداحی اهل بیت پول نمی گیرند، بخشی هم می گیرند در قالب «صله» که از طریق یک مدیر برنامه دریافت می‌شود. «مداحان پاکتی» واژه ای است که در مورد بخشی از مداحان به کار برده می شود و مبالغ دریافتی آن‌ها در سال‌های اخیر نجومی شده و به ساعتی یا حتی نیم ساعتی چند ده میلیون تومان رسیده است. این سایت می نویسد:«البته از آنجایی که این پرداخت ها رسمی و علنی نیست، تاکنون آمار دقیقی از آن وجود ندارد و در برخی مصاحبه هایی که گاهی رسانه ها با آن‌ها کرده‌اند، به صورتی کلی دریافت ها تکذیب می شود. هر چند در سال‌های اخیر در برخی گزارش ها به بعضی از موارد دریافت های نجومی به صورتی اشاره شده است.

مداحی، ۱۰ شب، ۲۰۰ میلیون تومان؟!
۱۶ آبان ۱۳۹۳ گزارشی با تیتر «مداحی، ۱۰ شب، ۲۰۰ میلیون تومان؟!» منتشر شد. در این گزارش آمده که «مداحی برای یک دهه در شهر کوچک «چغادک» از توابع استان بوشهر، ۲۰۰ میلیون تومان پول دریافت می کند؛ البته از این دست مداح ها زیاد نیستند.

تایید خبر توسط مدیر کل اوقاف
خبر مداح ۲۰۰ میلیونی برای ۱۰ شب محرم ۱۳۹۳ را مدیرکل اوقاف و امور خیریه بوشهر در انتقاد از دعوت یک مداح مشهور به چغادک مطرح کرده بود که رسانه های محلی بوشهر، حدس زده بودند که س.م.م باشد. این مقام مسئول در واکنش به اظهارات خبرنگاران که گاهي نام این مداح را به میان مي آورند، با بیان اینکه تمایلی به ذکر نامش ندارم، گفت: رقم هایی که از سوی مداحانی از این دست مطرح می شود غیرمتعارف است.

درآمدي بيشتر از فوتباليست‌هاي ميلياردي
روح ا… باقری، کارشناس تشکل‌های دینی در نقدی که در سایت رسمی سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شده، به دستمزدهای ۴ – ۵ میلیون تومانی برخی مداحان برای هر شب از ایام دهه محرم در شهر کاشان خبر می دهد و از چشم و همچشمی‌ها و بالابردن پرداخت‌ها می‌گوید. بخشی از نقد وی به این شرح است: «پرداخت وجهی جهت تقدیر و تشکر از زحمت قابل تقدیر او نیز امری مرسوم و طبیعی است مگر آنکه ذاکر بدون چشمداشت مادی این کار را انجام دهد. اما در کاشان و بخش‌های تابعه، هزینه‌هایی برای مداحی پرداخت می‌شود که به جرات می توان گفت برخی از این هزینه‌ها با دریافت دستمزد هیچ گروهی در کشور سازگاری ندارد. براي مثال یک فوتبالیست که در سال یک میلیارد قرارداد دارد روزانه سه میلیون تومان دستمزد او می‌شود اما برخی از مداحان در کاشان در دهه محرم حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون درآمد دارند یعنی می‌شود روزی پنج میلیون تومان (البته تعداد ایشان اندک است). هزینه‌هایی که یک جراح دریافت می‌کند با هزینه‌هایی که یک مداح برای نیم ساعت مداحی می‌گیرد قابل مقایسه نیست.

مبالغ هنگفت، محدود است
اما رییس کانون مداحان کشور در مصاحبه ای با بیان اینکه ۵۶ هزار و ۴۳۲ مداح مرد شناسایی شده در کشور داریم، به ایلنا گفته بود: در این میان ممکن است تعداد معدودی که شمار آن‌ها از تعداد انگشتان دست نیز تجاوز نمی کند به نوعی دچار خطاهای این چنینی نظیر دریافت مبالغ هنگفت از هيات در قبال نوحه‌خوانی یا مداحی در مجالس شوند، که نباید آن را به کل مداحان تعمیم داد. مصطفی خرسندی درباره انتشار مطلبی در برخی شبکه‌های اجتماعی مبنی بر دریافت میلیونی برخی مداحان در مراسم‌های عزاداری گفته است:« هیچ جایگاهی که بتواند برای مداحی اهل بیت (ع) قیمتی تعیین کند، وجود ندارد. ممکن است برخی از بانیان و متولیان هیات‌ها به منظور ابراز محبت به اهل‌بیت(ع) مبالغی را به مداحان پرداخت کنند اما این موضوع شرایط مشخصی ندارد».

شفاف‌‌سازي كنيد، اتهام نزنند
اينكه مداحان نيز بايد معيشت خود را از راهي بگذرانند، نكته اي است كه همه از آن اطلاع دارند ولي گاهي نبايد اقداماتي صورت گيرد كه كوچك‌ترين ضربه را به دستگاه عزاداري امام حسين(ع) و اسلام ناب محمدي (ص) وارد كند. برخي اقدامات و حركات، شايباتي را ايجاد مي‌كند كه اگر مداحان نيز مانند ساير اقشار مختلف جامعه در فعاليت‌هاي‌شان روشنگري و شفاف‌سازي كنند، نه تنها انتقاداتي به آن‌ها صورت نخواهد پذيرفت، بلكه دست رد به برخي اتهاماتي كه دشمنان اسلام و شيعه به زبان مي‌آورند نيز زده خواهد شد.
برچسب ها: مداحان درآمد