به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۷ - ۲۰:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ ساعت ۱۸:۲۶
کد مطلب : ۲۱۱۲۱۰

گزارش اكومومیست از مدعیان طب سنتی

گزارش اكومومیست از مدعیان طب سنتی
گروه جامعه: نشریه اکونومیست چاپ انگلیس در یادداشتی برخی مدعیان طب سنتی ایران را کلاهبردار خوانده و گفته این افراد با سوء استفاده از باور‌های مردم دارو‌های بی مصرف و تقلبی را تبلیغ می‌کنند و با این کار در واقع راه را برای شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در کشور باز کرده‌اند.
به نوشته سایت رویداد24، هر چقدر ویروس کرونا بیشتر در جامعه قربانی می‌گیرد، تعداد افرادی که به نام طب اسلامی و سنتی مدعی درمان بیماران هستند، بیشتر می‌شود. در برخی موارد پلیس ایران وارد ماجرا شده و افرادی که به زعم آنها به جای درمان به سمت کلاهبرداری یا شیادی رفته‌اند یا به هر ترتیبی جان مردم را به خطر انداخته‌اند را دستگیر کرده است. نمونه مشهور بازداشت مرتضی کهنسال بود که بدون ماسک و دستکش به بیماران بستری در قرنطینه یک بیمارستان سر زد و ماده‌ای را به انگشت خود می‌مالید و آن را دور دماغ بیماران می‌کشید و فیلم آن را در اینترنت منتشر کرد.
نشریه اکونومیست در گزارشی به توصیه‌های غلطی که در ایران برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تجویز شده پرداخته است. این نشریه با توصیه عباس تبریزیان روحانی مدعی تب سنتی برای استفاده از پنبه آغشته به روغن بنفشه آغاز شده و در ادامه نوشته یک آیت الله ایرانی (تبریزیان) که یک فروشگاه آنلاین معروف به نام تب سنتی اسلامی را اداره می‌کند به مردم توصیه کرده از روغن بنفشه استفاده کنند که نه تنها بوی خوبی می‌دهد بلکه جلوی ابتلا به ویروس کرونا را نیز می‌گیرد!
 در این گزارش به توصیه‌های فرد دیگر به نام روازاده دیگر مدعی تب سنتی اشاره شده که گفته دارویی به نام عطر پیامبر میتواند مانع از ابتلا به این ویروس شود. این نشریه نوشته قطعا هیچ یک از این روش‌ها کارساز نیست. هنوز هیچ درمانی برای ویروس کرونا کشف نشده، اما با افزایش نرخ مرگ و میر در ایران به عنوان یکی از کشور‌هایی که بیشترین موارد ابتلا را داشته، مردم سعی می‌کنند به سمت دارو‌های آلترناتیو روی بیاورند.
اکونومیست در یادداشت خود نوشته ایران ۱۵ هزار عطاری یا داروخانه اسلامی دارد که محصولاتشان نسبت به دارو‌های گران و کمیاب بسیار مقرون به صرفه‌تر است. دارو‌هایی که به دلیل تحریم‌های آمریکا به سختی به کشور وارد می‌شوند. این رسانه همچنین به سخنرانی رهبر ایران به مناسبت سال نو نیز اشاره کرده و گفته رهبر ایران آمریکا را عامل سازنده ویروس می‌داند و در این سخنرانی به دشمنان انسانی و جنی اشاره کرده است. علی اکبر ولایتی رییس گروه طب سنتی و اسلامی در آکادمی علوم پزشکی ایران به طب بوعلی سینا پزشک قرن یازدهم ایرانی که بیماری‌ها را به دلیل عدم تعادل مایعات در بدن می‌دانست و برای درمان بیماری‌ها از گیاهان دارویی استفاده می‌کرد باور دارد.
در سال‌های اخیر بهترین دانشگاه‌های پزشکی ایران دپارتمان‌های هومیوپاتی راه اندازی کرده‌اند. اکونومیست مدعی شده طب سنتی ایران حقه بازی است و این روش‌ها تنها برای ویروس کرونا زمینه لازم برای شیوع بیشتر در ایران را فراهم کرده است چرا که طب سنتی قبلا جواب خود را پس داده و بسیاری از روحانیون ارشد ایران به دلیل تکیه بر این دارو‌های گیاهی جانشان را از دست داده‌اند.
این رسانه به درگذشت هاشمی شاهرودی و محی الدین حائری شیرازی به عنوان دو نمونه از روحانیونی که به طب سنتی باور داشتند اشاره کرده و نوشته در ماه مارس یک روحانی جوان به نام مرتضی کهنسال ویدئویی در شبکه اجتماعی خود منتشر کرده که نشان میدهد در بیمارستان هیچ وسیله محافظتی اعم از ماسک و گان نپوشیده و داروی عطر پیامبر را برای بیماران کرونا تجویز می‌کند. صد‌ها ایرانی در اثر نوشیدن الکل با درجه خلوص بالا جانشان را از دست داده اند، چون گمان می‌کردند نوشیدن الکل مانع از ابتلای آن‌ها به کرونا می‌شود. اکونومیست در این یادداشت به باور بخش دیگری از جمهوی اسلامی درباره طب سنتی اشاره کرده و گفته متخصصان جمهوی اسلامی این رویکرد‌ها را کلاهبرداری می‌دانند. وزارت بهداشت ایران در جایی اعلام کرده روحانیونی که بدون مجوز اقدام به چنین کار‌هایی می‌کنند درگیر جهل و خرافاتند.
پلیس ایران نیز در تاریخ ۴ آپریل انبار‌های خانه تبریزیان را توقیف کرده و مرتضی کهنسال را بازداشت کرد. اما همچنان بسیاری از کلاهبرداران به نام اسلام دارو‌های تقلبی و بی مصرف را تبلیغ می‌کنند.
برچسب ها: طب سنتی