به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۷ - ۲۳:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۲ ساعت ۱۸:۵۱
کد مطلب : ۲۶۷۶۹۷
ماجرای هجوم دوباره ایرانی‌ها برای خرید خانه در ترکیه

فرار سرمایه از ایران سرعت بسیار زیادی دارد

فرار سرمایه از ایران سرعت بسیار زیادی دارد
گروه اقتصادی: به گفته مرکز آمار ترکیه، ایرانی‌ها باز هم بزرگ‌ترین گروه خریدار خارجی خانه در این کشور هستند. کاهش محدودیت‌های کرونایی در ترکیه باعث شده تا تمایل اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه افزایش داشته باشد؛ به گونه‌ای که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، در ماه مارس، میزان خرید خانه توسط اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درصد افزایش داشته و به ۹۸۸۷ واحد رسیده است. پس از کاهش ارزش پول ملی ترکیه، جذابیت خرید خانه توسط خارجی‌ها بیشتر شده است.
به گزارش  سایت فرارو، از ۱۱۱ هزار و ۲۴۱ خانه فروخته شده، استانبول محبوب‌ترین شهر برای خرید خانه بوده و طی یک سال اخیر ۵۱ هزار و ۶۲۳ مورد از کل معاملات مسکن صورت گرفته مربوط به این شهر بوده است. پس از استانبول نیز شهر‌های آنکارا با ۲۵ هزار و ۳۹۵ مورد و آنکارا با ۱۵ هزار و ۳۵۸ مورد، محبوب‌ترین شهر‌ها برای خرید خانه در ترکیه بوده اند.
به گفته مرکز آمار ترکیه، در سه ماه نخست امسال اتباع ایرانی با خرید ۱۵۹۹ واحد خانه، بزرگ‌ترین گروه بزرگ خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند و عراقی‌ها با خرید ۸۷۶ خانه در صدر این ماه قرارگرفته اند. شهروندان روسی با خرید ۹۳۸ خانه در ترکیه سومین گروه بزرگ خارجی خریدار مسکن بوده اند. محبوب‌ترین شهر‌ها برای خرید خانه توسط اتباع خارجی در این بازه زمانی استانبول با ۵۰۲۴ خانه، آنتالیا با ۱۸۸۴ خانه و ازمیر با ۱۲۵۹ خانه بوده است.
سال قبل در مجموع ۴۰ هزار و ۸۱۲ خانه در ترکیه به خارجی‌ها فروخته شد که این رقم نسبت به سال قبل از آن، ۱۰.۳ درصد کاهش یافته است. طبق قوانین جدید، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند. از زمان تصویب این قانون، خرید خانه توسط خارجی‌ها رونق زیادی گرفته است.
در همین خصوص یك کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین علل فرار سرمایه از کشور نامطلوب بودن فضای سرمایه‌گذاری است، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که در حال حاضر باعث شده شاهد فرار سرمایه گسترده از کشور باشیم عدم امنیت سرمایه گذاری و ریسک مربوط به آن است، این موضوع حداقل در دو دهه اخیر با افزایش روبرو بوده، به طوریکه در گذشته سرمایه‌های ایرانی جذب دوبی می‌شدند و بعد از آن نیز کشور‌های آسیای میانه بازار جذابی برای سرمایه‌های ایرانی بودند.
مرتضی افقه افزود: اما در چند سال گذشته به دلیل جذابیت‌هایی که ترکیه و بخصوص شهر استانبول برای ایرانی‌ها داشت، این شهر به بهشت سرمایه‌گذاری در بین ایرانی‌ها تبدیل شد و هر ساله ده‌ها هزار خانه، ملک و زمین توسط مردم کشورمان خریداری شد، از سویی بر اساس آماری که اعلام شده، ایرانی‌ها در صدر افراد خارجی که در ترکیه ملک می‌خرند، قرار دارند، که این موضوع نیز جای تعجب ندارد.افقه با تاکید بر اینکه شرایط امروز ایران برای بسیاری این فضا را فراهم آورده تا سرمایه خود را از کشور خارج کنند، اضافه کرد: زمانی که افراد ببینند سرمایه آن‌ها در معرض کاهش ارزش است و هر روز نیز مسائل و موضوعات مختلفی در حوزه اقتصادی و سیاسی وجود دارد که باعث ایجاد ریسک و کاهش ارزش دارایی افراد می‌شود، قدر مسلم اگر شخصی این امکان را داشته باشد که بتواند سرمایه خود را در جای دیگری سرمایه گذاری کند، حتماً چنین اقدامی را انجام می‌دهد.
این استاد اقتصاد ادامه داد: طی سه سال گذشته آمار و ارقام مربوط به فرار سرمایه از ایران بسیار وحشتناک بوده، به طوریکه هر سال بر شدت این فرار سرمایه از کشور افزوده شده، اما در مقابل شاهد هستیم که مسئولان اقتصادی و سیاسی کشور هیچگونه تلاشی برای بهبود اوضاع انجام نداده‌اند، بلکه اوضاع امروز بیشتر از گذشته بدتر شده و سختی زندگی مردم بسیار افزایش یافته است، بنابراین تا زمانی که شرایط حاضر ادامه پیدا کند، فرار سرمایه از کشور و صرف آن در اموری نظیر خرید ملک در ترکیه استمرار خواهد داشت.
وی یادآور شد: اگر می‌خواهیم که شاهد خروج سرمایه از کشور نباشیم باید بسیاری از رویکرد‌های خود را تغییر دهیم، در این زمینه بازگشت به برجام و احیای آن می‌تواند قدم بسیار مهمی باشد، بعد از اینکه توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ منعقد شد، شاهد بودیم که کشور برای چند سال از ثبات اقتصادی و سیاسی برخوردار بود و علاوه بر این که شاید سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بودیم، سرمایه داخلی نیز به خوبی به کار گرفته شد، اما بعد از خروج ترامپ از برجام و تحریم‌هایی که به صورت حداکثری به مرحله اجرا درآمد، باعث شد که سرمایه‌گذاری خارجی متوقف شود و در سوی مقابل سرمایه‌گذاران داخلی نیز به فکر خروج سرمایه خود از ایران و انتقال آن به کشور‌های دیگر افتادند.افقه خاطرنشان کرد: اگر اخباری که در مورد احیای برجام و رفع تحریم‌ها شنیده می‌شود به واقعیت مبدل شده، می‌توان این امید را داشت که دوباره سرمایه گذاری خارجی در کشور رونق گرفته و سرمایه داخلی در کشور باقی ماند، زیرا که سرمایه به اصطلاح ترسو است و اگر هر جا ببیند که ریسک وجود دارد سریع آنجا را ترک می‌کند، بنابراین سرمایه به دنبال ریسک کمتر و سود بیشتر است، این در حالیست که وضعیت امروز ایران عکس این وضعیت است، یعنی ریسک سرمایه گذاری بسیار بالا بوده و با توجه به این موضوع، خروج سرمایه کاملاً تحلیل پذیر خواهد بود.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: در زمان دولت آقای خاتمی با توجه به ثبات سیاسی و اقتصادی که ما داشتیم شاهد سرمایه گذاری خارجی‌ها در کشور بودیم، متعاقب آن فاز‌های پارس جنوبی یکی پس از دیگری وارد مدار تولید شدند، در چنین فضایی سرمایه‌گذاری داخلی نیز ترغیب شد که در کشور هزینه کند و این موضوع باعث شد ریسک سرمایه‌گذاری در کشور با کاهش زیاد روبرو شود، اما متاسفانه امروز از آن فضا بسیار فاصله داریم، اما می‌توان امید داشت که اگر برجام احیا شود دوباره چنین وضعیتی را مشاهده کنیم.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۲/۰۳ ۰۲:۱۵
محدودیت های اجتماعی و فرهنگی هم تأثیرگذارند که هیچ اشاره ای بهشون نشد! (371771)
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها