به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۷ - ۲۳:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۰۷ ساعت ۱۶:۵۰
کد مطلب : ۲۷۴۶۸۴

یک رومانیایی خودروی اهدایی شاه را خرید

یک رومانیایی خودروی اهدایی شاه را خرید
گروه سیاسی : یک کلکسیونر رومانیایی در یک حراجی، اتومبیلی را که محمدرضا پهلوی، شاه پیشین ایران به نیکولای چائوشسکو، رئیس جمهوری وقت رومانی هدیه داده بود، خرید.
مبلغ پرداختی او در این حراجی بیش از رقمی بود که مجموعه‌داران ایرانی برای مالکیت این خودرو پیشنهاد داده بودند.این خودروی پیکان در سال ۱۹۷۴ میلادی از سوی شاه ایران به مناسبت پیروزی چائوشسکو در انتخابات ریاست جمهوری، به دیکتاتور کمونیست هدیه داده شد.
ساخت خودروی پیکان هیلمن هانتر در سال ۱۹۶۷ میلادی آغاز شد و این خودرو، اولین اتومبیل ساخت شرکت ملی «ایران خودرو» بود و نه تنها یک محصول شاخص برای صنعت ایران بلکه یک «نماد ملی» محسوب می‌شد.
 آلینا پانیکو از خانه حراج «Artmark» در بخارست، این اتومبیل به مبلغ ۹۵ هزار یورو یعنی ۲۴ برابر قیمت اولیه آن، به کلکسیونر رومانیایی فروخته شده است.
به گفته خانم پانیکو، رقم پیشنهادی این خریدار رومانیایی فقط ۵ هزار یورو از رقم پیشنهادی مجموعه‌دار ایرانی طرفدار این خودرو بیشتر بوده است. او افزود که بخش قابل توجهی از ۱۰۰ شرکت کنندۀ این حراج، ایرانیانی بودند که می‌خواستند این «نماد ملی» را به خانه برگردانند.حداکثر سرعت این خودروی پیکان ۱۴۵ کیلومتر در ساعت و دارای یک موتور ۱.۵ لیتری چهار سیلندر خطی است که ۵۴ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.
محمدرضا شاه در سال ۱۹۶۶ میلادی با هدف گسترش ارتباطات تجاری و دیپلماتیک و تحکیم دوستی دو کشور به رومانی سفر کرد. نیکولای چائوشسکو یک سال پیش از آن به قدرت رسیده بود و یکی از سرکوبگرترین رژیم‌ها را در اروپای شرقی دوران جنگ سرد ایجاد کرده بود.او درنهایت به همراه همسرش در سال ۱۹۸۹ میلادی همزمان با فروپاشی کمونیسم، هنگام فرار با هلی‌کوپتر از پایتخت دستگیر و سپس محاکمه و اعدام شد.


 
برچسب ها: رومانی
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها