به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۱۵:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۶ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب : ۳۹۲۸۵۳

لهستان به اوکراین جنگنده تحویل می‌دهد

لهستان به اوکراین جنگنده تحویل می‌دهد
گروه بین الملل: آندژی دودا، رئیس‌جمهور لهستان  اعلام کرد که کشورش در نظر دارد حدود ۱۲ هواپیمای جنگنده «میگ-۲۹» را در اختیار اوکراین قرار دهد.
به این ترتیب لهستان اولین کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواهد بود که به اوکراین هواپیماهای جنگنده تحویل می‌دهد. اوکراین از چند ماه پیش از آمریکا و کشورهای اروپایی خواسته بود تا هواپیماهای جنگنده در اختیار این کشور قرار دهند.
به گفته آندژی دودا لهستان «طی چند روز آینده» چهار فروند هواپیمای «میگ-۲۹» را که ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق است به اوکراین تحویل خواهد داد. رئیس‌جمهوری لهستان افزود که بقیه هواپیماهای جنگنده «میگ-۲۹» به تعمیر نیاز دارند و در آینده در اختیار کی‌یف قرار می‌گیرند.
آندژی دودا در سخنان خود برای اعلام این خبر از واژه‌ای به زبان لهستانی استفاده کرد که به معنای رقمی بین ۱۱ تا ۱۹ است. به این ترتیب به نظر می‌رسد ورشو دست‌کم ۱۱ فروند جنگنده «میگ-۲۹» را به اوکراین تحویل خواهد داد.
کاخ‌سفید در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری لهستان اعلام کرد که تصمیم ورشو تغییری در موضع آمریکا مبنی بر عدم تحویل هواپیمای جنگنده به اوکراین ایجاد نخواهد کرد.
اوکراین تا پیش از آغاز تهاجم نظامی روسیه ده‌ها جنگنده «میگ-۲۹» در اختیار داشت اما اکنون با گذشت بیش از یک سال از جنگ مشخص نیست چند فروند از این جنگنده‌ها هنوز قابل استفاده است. به گفته رئیس‌جمهور لهستان ارتش این کشور جنگنده‌هایی را که به اوکراین تحویل می‌دهد، با جنگنده‌های «تی-۵۰ گلدن ایگل» ساخت کره جنوبی و «اف-۳۵» ساخت آمریکا جایگزین خواهد کرد.
لهستان پیش از این نیز به اولین کشور عضو ناتو تبدیل شده بود که تانک‌های «لئوپارد ۲» ساخت آلمان را به اوکراین تحویل می‌داد.
برچسب ها: اوکراین
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها