به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۰۵ - ۰۱:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب : ۳۹۳۲۱۳

رکورد تاریخی درآمد شرکت‌های نفت و گاز 

رکورد تاریخی درآمد شرکت‌های نفت و گاز 
گروه اقتصادی: آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام كرد: درآمد شرکت‌های نفت و گاز جهان طی سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۲۱ دو برابر شد و یک رکورد تاریخی را به ثبت رساند.
بر اساس این گزارش، شرکت‌های نفت و گاز جهان در سال ۲۰۲۲ نزدیک ۴ تریلیون دلار درآمد کسب کرده‌اند که ۶۰ درصد آن برای شرکت‌های دولتی بوده است.
درآمدهای شرکت‌های نفت و گاز جهان نسبت به سال ۲۰۲۰ نیز چهار برابر شده است.تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و تحریم‌های غرب علیه کرملین باعث افزایش چشمگیر قیمت نفت و خصوصا گاز در بازارهای بین‌المللی شد.
ثبت چنین درآمدهای عظیمی برای شرکت‌های نفت و گاز، خصوصا شرکت‌های دولتی در حالی است که بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، خالص درآمد ایران از محل صادرات نفت، محصولات نفتی و گاز در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۸ میلیارد دلار بوده است.ایران قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی به همراه ۴۰۰ هزار بشکه محصولات نفتی و ۱۸ میلیارد متر مکعب صادرات گاز داشت.
آمارهای شرکت کپلر نشان می‌دهد میزان صادرات روزانه نفت خام و میعانات گازی ایران در سال گذشته میلادی حدود ۱.۱ میلیون بشکه بوده و صادرات محصولات نفتی ایران نیز افت کرده است.
اگر ایران با تحریم مواجه نبود، صادرات نفت و گاز آن در سال گذشته رکوردی تاریخی می‌زد و به بالای ۱۲۰ میلیارد دلار می‌رسید.
آژانس بین‌المللی انرژی در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به اخلال در صادرات گاز روسیه به اروپا و نگرانی‌ها از جایگزینی سوخت‌های آلاینده مانند محصولات نفتی و زغال‌سنگ، گفته است برخلاف انتظارها، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان طی سال گذشته جهش نداشت، اما حدود ۹ دهم درصد رشد کرده و به ۳۶.۸ میلیارد تن رسید که همین رقم نیز یک رکورد تاریخی است.
این گزارش می‌افزاید شتاب رشد تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک باعث شد که تولید گازهای گلخانه‌ای جهان کمتر از آنی که انتظار می‌رفت افزایش یابد.بر اساس این گزارش، انرژی‌های بادی و خورشیدی در سال ۲۰۲۲ سهمی ۹۰ درصدی در رشد تولید برق جهان داشته‌اند.
انتشار گازهای گلخانه‌ای مهم‌ترین عامل گرمایش زمین است و ایران بعد از چین، آمریکا، هند، ژاپن و روسیه بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در جهان دارد.
برچسب ها: نفت و گاز
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها