به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۲۸ - ۲۱:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ ساعت ۲۰:۴۹
کد مطلب : ۴۰۵۲۴۸

خروج نیمی از استادان دانشگاه از افغانستان 

خروج نیمی از استادان دانشگاه از افغانستان 
گروه بین الملل:  شمار استادان دانشگاه‌ کابل که پس از روی کار آمدن طالبان از افغانستان خارج شده‌اند، از ۴۰۰ نفر فراتر رفت. این در حالی است که وزارت تحصیلات عالی طالبان حضور دانشجویان و استادان زن در دانشگاه‌ها را ممنوع کرده است.
دانشگاه کابل حدود ۲۰ هزار دانشجو دارد. در سال آخر حکومت پیشین، حدود ۷۸۰ استاد در دانشگاه کابل تدریس می‌کردند.
برخی از استادانی که از افغانستان خارج شده‌اند  گفتند یکی از دلایل اصلی ترک کشور، مداخله حکومت طالبان در امور دانشگاهی بوده است.
برخی از این استادان هم که هنوز در افغانستان حضور دارند می‌گویند احساس امنیت ندارند.
به گفته این منابع در حدود ۲۰ ماه که از تسلط دوباره طالبان گذشته است، ۲۲ استاد از دانشکده هنرهای زیبا، ۳۲ استاد از دانشکده زراعت/کشاورزی، ۲۷ نفر از دانشکده انجنیری (مهندسی)، ۲۲ نفر از علوم کامپیوتر، ۲۱ نفر از دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ۱۴ نفر از دانشکده روانشناسی، ۱۳ استاد هم از دانشکده علوم اجتماعی و ۱۲ استاد دیگر هم از بخش اداره عامه از کشور خارج شده‌اند.
پیش‌تر ندا محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی طالبان از استادان دانشگاه‌ها خواسته بود که به کشور برگردند، اما از شمار افرادی که به دعوت او بازگشته باشند هنوز گزارشی منتشر نشده است.
سال گذشته نیز بی‌بی‌سی در تحقیقی دریافته بود که ده‌ها استاد دانشگاه از دانشگاه‌های بلخ و هرات نیز کشور را ترک کرده‌اند.
بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده درجه تحصیل بیشتر استادان دانشگاه کابل که کشور را ترک‌کرده‌اند کارشناس ارشد یا دکترا بوده است. بسیاری از آن‌ها به کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا، استرالیا و بخش کوچکی از آنها به ترکیه، هند یا کشورهای همسایه مهاجرت کرده‌اند.
تا کنون نزدیک به ۹۰ استاد جدید به جای استادانی که افغانستان را ترک کرده‌اند، تعیین شده‌اند و تعدادی از دانشگاه‌های ولایت‌های دیگر به کابل منتقل شده‌اند.
اسامه عزیزی، رئیس دانشگاه کابل نیز مدتی پیش گفته بود که برای پرکردن پست‌های خالی استادان «افراد جدید جذب می شوند».
اکنون بیش از ۱۲۸استاد دانشگاه کابل از طریق بورسیه تحصیلی در کشورهای خارجی تحصیل می‌کنند.
برخی منابع در دانشگاه کابل می‌گویند که نمی‌دانند آن‌ها که به خارج از کشور رفته‌اند پس از اتمام تحصیل به افغانستان بازخواهند گشت یا خیر.
به گفته این منابع، برخی از استادانی که به مالزی، فرانسه، آلمان و سایر کشورها برای ادامه تحصیل رفته‌اند، گزارش تکمیل تحصیلات خود را به وزارت تحصیلات عالی که اکنون از سوی طالبان مدیریت می‌شود، ارسال نکرده‌اند.
بر اساس اطلاعات رسیده به بی‌بی‌سی، تعداد استادان دانشگاه که پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان دوره ادامه تحصیلات خود را در کشورهای خارجی به پایان رسانده‌اند، اما به افغانستان بازنگشته‌اند، حدود ۴۰ نفر است.
برچسب ها: افغانستان
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها