به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۰۵ - ۱۱:۲۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب : ۴۰۵۳۹۶

فجایع غیرمنتظره از تغییرات آب‌وهوایی

فجایع غیرمنتظره از تغییرات آب‌وهوایی
گروه علمی: تغییرات آب‌وهوایی اثرات غیرعادی در سراسر جهان دارد که بر همه چیز از جمله جنسیت و اندازه حیوانات تا وضعیت محصولات تأثیر می‌گذارد همچنین باعث می‌شود که پروازها با مشکلات بیشتر مواجه و صاعقه بیشتر شود. با شدیدترشدن پیامدهای تغییرات آب‌وهوایی، احتمالاً شاهد برخی اثرات غیرعادی خواهیم بود. یکی از این نگرانی‌ها در میان دانشمندان این است که با افزایش دما، نرها به طور فزاینده‌ای کمیاب می‌شوند و کل گونه‌ها در معرض خطر انقراض قرار می‌گیرند. به اصطلاح تعیین جنسیت وابسته به دما نیز بر تمام تمساح‌ها، لاک پشت‌ها و بسیاری از ماهی‌ها تأثیر می‌گذارد.
 
بلومبرگ اعلام کرد که حیوانات خونگرم ممکن است وزن بدن خود را کاهش دهند زیرا دمای بالاتر به این معنی است که دیگر به گوشت زیادی برای گرم نگه‌داشتن نیاز ندارند.محصولات قهوه نیز تحت تأثیر تغییرات آب‌وهوایی قرار دارند. بلومبرگ می‌گوید که کشاورزان برزیل، بزرگترین صادرکنندگان قهوه در جهان، امسال به دلیل یخبندان و خشکسالی با بازدهی قابل توجهی مواجه شده‌اند. مناطق مناسب برای کشت مناسب قهوه تا سال ۲۰۵۰ به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد و در مناطقی که نسبتاً مناسب هستند، ۳۱ تا ۴۱ درصد کاهش می‌یابد.

رعدوبرق حدود ۸ میلیون بار در روز به زمین برخورد می‌کند، اما این تعداد می‌تواند به طور قابل‌توجهی با افزایش گرمایش جهانی افزایش یابد. نتایج بررسی نشان می‌دهد که هر یک درجه سانتی‌گراد گرم‌شدن می‌تواند منجر به افزایش ۱۲ درصدی در برخورد صاعقه شود.

تغییرات اقلیمی هوا را گرمتر می‌کند و به آن اجازه می‌دهد رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد و هر دوی این عوامل می‌توانند احتمال وقوع رعد و برق را افزایش دهند به این معنی که آسیب ناشی از صاعقه احتمالاً افزایش می‌یابد.
اثرات بالقوه شامل آتش‌سوزی‌های بیشتر در جنگل‌ها می‌شود زیرا صاعقه می‌تواند باعث آتش‌سوزی در میان پوشش گیاهی خشک و آسیب‌های گسترده به تجهیزات الکتریکی و شبکه‌های برق شود. گاردین گزارش می دهد که در سال ۲۰۲۱ تعداد صاعقه‌ها در مناطق مرتفع قطب شمال دو برابر شده است.دانشمندانی که رکوردهای آتشفشانی تاریخی را با پوشش یخبندان مقایسه کرده‌اند، دریافتند که با سرد شدن آب‌وهوا و افزایش سطح یخ، تعداد فوران‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها