به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۱۰:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ساعت ۰۳:۳۸
کد مطلب : ۴۰۵۶۶۱

طالبان: بازدید هیات ایرانی از سدها موضوعیت ندارد

گروه بین‌الملل: حکومت طالبان در پی اصرار دولت ایران مبنی بر بازدید از مجاری آبی افغانستان اعلام کرد موضوع بازدید هیات فنی در معاهده ۱۳۵۱ میان دو کشور ذکر نشده است.
طالبان: بازدید هیات ایرانی از سدها موضوعیت ندارد
ذبیح‌الله مجاهد به بی‌بی‌سی گفت بر این اساس «ما ممکن است اجازه بازدید به هیات ایرانی را از این جاها ندهیم». هفته پیش وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای مواضع حکومت طالبان در مورد کم‌‌آبی هیرمند را رد کرد و گفته بود تا زمانی‌که کارشناسان ایران آن را «راستی‌‌آزمایی» نکنند این مواضع را «غیرحقوقی و غیرقابل قبول» می‌دانند.
پیشتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در سفر به سیستان و بلوچستان با لحن تهدیدآمیز و کم‌سابقه‌ای درباره حقابه هیرمند خطاب به طالبان گفته بود: «حرف من را جدی بگیرید تا بعدا گلایه نکنید». امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان در اظهاراتی در کابل تاکید کرد که حکومت طالبان به معاهده آب با ایران متعهد است و از مقام‌های ایرانی خواست موضوع حقابه را به «سر و صداهای مطبوعاتی» نکشانند. سخنگوی ارشد طالبان هم گفت مقامات ایرانی باید در این مورد به حرف‌های وزارت آب و برق و وزارت خارجه آن‌ها بسنده کنند.
وزیر خارجه طالبان هم گفته است: «از مسئولین ایران جدا توقع داریم که توقعات‌شان را با با معاهده ۱۳۵۱ عیار نمایند و ملاک قضاوت و اظهارنظرها باید مبتنی بر احکام مندرج در معاهده باشد.» روزنامه جمهوری اسلامی چاپ تهران نیز اخیرا با اشاره به درگیری لفظی میان تهران و کابل بر سر حقابه هیرمند نوشته بود «طالبان، می‌خواهند ایران را درگیر جنگ کنند». در حالی که تنش‌های لفظی میان تهران و طالبان در این مورد افزایش یافته اما نشانه‌ای از کندی روند همکاری در روزهای اخیر دیده نشده است و مقام‌های طالبان و ایران به تهران و کابل سفر و توافقنامه‌های همکاری امضا می‌کنند.

✅تمسخر دوباره رئیسی؛ دبه‌های زرد رنگ حقابه در رژه موتوری طالبان!
طالبان با برگزاری رژه موتوری با دبه‌های زردرنگ، بار دیگر خط و نشان کشیدن پوچ رئیسی درباره حقابه ایران از هیرمند را به سخره گرفتند. ویدیویی از این رژه طالبان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، که در آن، اعضا و هواداران موتورسوار «امارت اسلامی افغانستان»، دبه‌های زردرنگ در دست دارند. پس از اظهارنظر ابراهیم رئیسی درباره حقابه هیرمند در تاریخ ۲۸ اردیبهشت، مبین، از چهره‌های معروف طالبان یک دبه زرد رنگ را پر از آب کرده و خطاب به رئیسی گفته بود: «این بشکه (دبه) را بگیر و به ما حمله نکن، ما می‌ترسیم!»
برچسب ها: طالبان
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها