به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۳۱ - ۰۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب : ۴۰۵۶۷۶

حیوانات چگونه رای می‌دهند؟

حیوانات چگونه رای می‌دهند؟
گروه گوناگون:  زندگی اجتماعی مزایای خود را دارد. حیواناتی که به صورت گروهی زندگی می‌کنند بهتر در برابر شکارچیان محافظت می‌شوند و این موضوع به آنان فرصت بیشتری برای تغذیه و مراقبت از فرزندانشان می‌دهد. با این وجود، هر فردی در گروه نیاز‌های متفاوتی دارد. برای مثال، برخی ممکن است به زمان بیشتری برای هضم نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بخواهند با غذا یا آب به منطقه جدیدی نقل مکان کنند.
به گزارش فرارو به نقل از ال پائیس، برای حفظ اعضای گروه در کنار یکدیگر اکثر گونه‌های اجتماعی نیاز به تصمیم‌گیری جمعی دارند به همین دلیل است که هر یک سیستم‌های رای‌گیری خاص خود را دارند. گاهی اوقات نظرات همه افراد به یک اندازه به حساب می‌آید در حالی که برای گونه‌های دیگر تنها بخشی از گروه می‌توانند رای دهند. در برخی دیگر، رهبر تمام قدرت را در اختیار دارد. در ادامه به پنج مورد از چگونگی تصمیم گیری جمعی در میان حیوانات می‌پردازیم:
بوفالو: ماده‌ها تصمیم می‌گیرند که کجا چرا کنند
پارک ملی دریاچه مانیارا تانزانیا مکان‌های مختلفی را برای چرای بوفالو‌ها ارائه می‌دهد. در بعدازظهر گله اغلب در حال استراحت در ساحل دریاچه دیده می‌شود. اکثر اعضای گله دراز می‌کشند، اما گهگاه یک بوفالو می‌ایستد، کمی تکان می‌خورد که گویی پاهایش را دراز می‌کند و دوباره دراز می‌کشد. زمانی که خورشید به افق می‌رسد وقت آن است که به دنبال مکانی با علف خوب برای خوردن بگردند. گله بلند می‌شود و در همان جهت شروع به راه رفتن می‌کند.
به نوعی همه آنان می‌دانند کجا بروند "هربرت پرینس" استاد محیط زیست در دانشگاه واگنینگن در هلند در دهه ۱۹۹۰ میلادی متوجه شد که وقتی بوفالو‌های ماده برای دراز کردن پا‌هایشان می‌ایستند در واقع در حال رای دادن هستند. آنان پس از تکان دادن خود پیش از دراز کشیدن به مدت یک دقیقه به یک جهت نگاه کردند و سر خود را بالاتر از زمان استراحت و پایین‌تر از حالت هوشیاری نگه داشتند. هنگامی که ماده‌ها ترجیحات خود را بیان می‌کردند گله به سمتی حرکت می‌کرد که بیش‌ترین رای را داشت.
زنبورها: پیشاهنگان مکان جدید لانه را انتخاب می‌کنند
هنگامی که کندو بیش از حد بزرگ می‌شود ملکه و نیمی از کلنی آن را ترک می‌کنند تا خانه جدیدی پیدا کنند در حالی که یک ملکه جوان هم چنان بر لانه قدیمی حکومت می‌کند. انتخاب یک لانه جدید با خروج صد‌ها زنبور پیشاهنگ شروع می‌شود که از درختی به درخت دیگر می‌روند تا هر حفره را برای مکان مناسب بررسی کنند. آنان عواملی مانند اندازه، نور، رطوبت و دما را در نظر می‌گیرند. هنگامی که جستجو به پایان می‌رسد پیشاهنگان به کندو باز می‌گردند و رای گیری آغاز می‌شود.
در نوعی رقص هر زنبور با مکانی که بیش‌تر دوست دارد ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعاتی در مورد مکان و کیفیت آن ارائه می‌دهد. تصمیم زمانی گرفته می‌شود که بسیاری از زنبور‌ها با رقص خود موافقت شان را اعلام کنند. یک دقیقه بعد زنبور‌ها در راه خانه جدید خود هستند.
قوها: آیین پیش از پرواز
پرندگان مهاجر در طول سفر خود باید تصمیمات مهم زیادی اتخاذ کنند از جمله این که چه زمانی پرواز را پس از تغذیه و استراحت از سر بگیرند. انتظار بیش از حد می‌تواند سفر را طولانی کند و از رسیدن به موقع به مقصد جلوگیری نماید. با این وجود، غذا نخوردن به اندازه کافی و زودتر رفتن باعث می‌شود انرژی قو‌ها در حین پرواز به اتمام برسد. در پرندگان اجتماعی این تصمیمات باید با اجماع صد‌ها پرنده گرفته شود.
برخی از گونه‌ها مانند قو‌ها از طریق رفتار تشریفاتی یعنی تکرار پی در پی یک رفتار کلیشه‌ای به صورت دموکراتیک رای می‌دهند. هنگامی که فردی آماده پرواز است شروع به تکان دادن سر و بال زدن بیقرار می‌کند. به تدریج افراد بیشتری به این مراسم ملحق می‌شوند تا زمانی که کل جمع قو‌ها ۳۰ ثانیه پیش از بلند شدن ناگهانی حرکات خود را تشدید می‌کنند. آن زمان وقت رفتن است.

میرکت (دم عصایی): تماس‌های رای گیری
دم عصایی‌ها در آفریقا یافت می‌شوند و در گروه‌های نزدیک به ۵۰ نفر زندگی می‌کنند. آنان عمدتا گوشتخوار هستند و در شن و ماسه برای شکار کوچک جستجو می‌کنند. این بدان معناست که آنان نمی‌توانند هنگام جستجوی غذا با یکدیگر ارتباط بصری برقرار کنند. در نتیجه، آنان طیف گسترده‌ای از صدا‌ها را توسعه داده اند که در زمینه‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. برای مثال، آنان برای جلوگیری از دور شدن بیش از حد از یکدیگر از صدای "نزدیکی" استفاده می‌کنند.
دم عصایی‌ها زمانی که احساس می‌کنند طعمه‌ای در نزدیکی وجود ندارد و رفتن به منطقه تغذیه دیگری بی خطر است از صدای "بیا حرکت کنیم" استفاده می‌کنند. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد وقتی دو دم عصایی صدایی را تکرار می‌کنند این برای حرکت دادن کل گروه کافی است.

فیل‌ها: مادرسالار تصمیم می‌گیرد
رای دهی دموکراتیک در میان فیل‌ها وجود ندارد. تصمیم نهایی در مورد زمان و مکان غذا خوردن توسط یک فرد یعنی مادرسالار مسن‌ترین زن در گروه گرفته می‌شود. همه رهبری او را می‌پذیرند، زیرا تجربه و خرد اغلب دست به دست هم می‌دهند. در واقع، چندین مطالعه نشان داده اند که فیل‌های مسن‌تر انتخاب‌های بهتری دارند.
نتیجه یک مطالعه نشان داد که هر چه سن مادر بزرگتر باشد بهتر می‌تواند خطرات ناشی از شکارچیان را ارزیابی کند. در میان فیل‌ها حکمت غالب است.
برچسب ها: حیوانات
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها