به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۳۰ - ۰۰:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۴۰۵۶۷۹

گسترش روابط تجاری چین و روسیه 

گسترش روابط تجاری چین و روسیه 
گروه بین الملل‌: در جریان سفر نخست‌وزیر روسیه به چین، دو کشور چندین بسته توافق را امضا کرده و بر تعمیق و گسترش روابط تجاری دوجانبه تاکید کردند. روسیه تحت تحریم‌های شدید غرب، برای فروش نفت و گاز خود به چین روی آورده است.
میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه اولین مقام بلندپایه سیاسی این کشور است که از زمان حمله به اوکراین به چین رفته است. او در پکن با شی جین پینگ، رئیس جمهور و لی کیانگ، نخست‌وزیر چین دیدار و گفت‌وگو کرد.روسیه پس از حمله به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ تحت شدیدترین تحریم‌های غرب قرار گرفته است. در نشست اخیر گروه جی هفت در ژاپن این کشورها برای تحریم‌های بیشتر علیه روسیه توافق کرده و از چین خواستند تا برای خروج نیروهای روسیه از اوکراین به مسکو فشار وارد کند.
سفر نخست‌وزیر روسیه به چین اما خلاف آن چیزی است که هفت کشور صنعتی دنیا و نیز کشورهای غربی خواهان آن هستند.
 میشوستین در دیدار با لی کیانگ گفت: «ویژگی این رابطه احترام متقابل به منافع یکدیگر و تمایل به پاسخگویی مشترک به چالش‌ها است که با افزایش آشفتگی در عرصه بین‌المللی و فشار تحریم‌های غیرقانونی از سوی کشورهای غربی همراه است.»او به یک ضرب‌المثل چینی نیز اشاره کرد و گفت: «همانطور که دوستان چینی ما می‌گویند با اتحاد می‌توان کوه‌ها را جابه جا کرد.»
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین نیز در دیدار با میشوستین گفت: «چین و روسیه باید راه‌هایی را برای بالا بردن سطح همکاری‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری پیدا کنند.» او همچنین تاکید کرد که در زمینه انرژی این همکاری‌ باید گسترش پیدا کند.رشته توافق‌هایی که میان دو کشور امضا شده شامل تعمیق سرمایه‌گذاری در خدمات تجاری، یک بسته شامل صادرات تولیدات کشاورزی به چین و همکاری‌های ورزشی است. دو کشور درباره تامین تجهیزات تکنولوژی روسیه نیز گفت‌وگو کردند.
تحریم‌های غرب علیه روسیه فرصتی استثنایی برای چین به وجود آورده تا با خرید ارزان انرژی از روسیه از بازار این کشور برای فروش محصولات خودش نیز استفاده کند.
میزان ارسال انرژی از روسیه به چین در سال جاری ۴۰ درصد افزایش داشته است. صادرات چین به روسیه نیز به طور محسوسی افزایش داشته است. به گفته اداره گمرک چین تنها در ماه آوریل در مقایسه با آوریل سال قبل، صادرات چین به روسیه ۱۵۳ درصد رشد داشته است. در ماه مارس نیز صادرات چین به روسیه دوبرابر ماه مارس سال قبل بود.
کشورهای غربی توسعه روابط چین و روسیه را نقض تحریم‌های بین‌المللی و به ضرر اوکراین می‌دانند. پکن اما می‌گوید روابطش با روسیه نقض نرم‌های بین‌المللی نیست و چین این حق را دارد تا با هر کشوری که می‌خواهد رابطه داشته باشد، بدون آنکه کشور سومی را هدف قرار دهد یا متضرر کند.دبیر شورای امنیت روسیه روز دوشنبه در گفت‌وگو با عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین، تعمیق روابط مسکو و پکن را موضوعی استراتژیک برای روسیه دانست.
پکن تا کنون حمله روسیه به اوکراین را رسما محکوم نکرده اما همواره از برقراری صلح میان دو کشور حمایت کرده و مدعی داشتن یک نقشه راه به منظور برقراری صلح است. این برنامه اما از سوی غرب با دیده تردید نگاه می‌شود.
هفته گذشته لی هویی، فرستاده ویژه پکن در امور اوراسیا به اوکراین رفت و با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. او در این دیدار بر تلاش پکن برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح و حل و فصل سیاسی این منازعه تاکید کرد.

 
برچسب ها: روسیه
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها