به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۱۵:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ساعت ۲۲:۳۰
کد مطلب : ۴۰۵۷۷۵
با راه‌اندازی سامانه معاملات املاک و مستغلات؛

یک شغل پردرآمد در ایران از بین خواهد رفت

یک شغل پردرآمد در ایران از بین خواهد رفت
گروه اقتصادی: روزنامه تعادل پیش‌بینی کرد با راه‌اندازی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور، مشاوران املاک در شغل دیگری مشغول به کار شوند.
 20 میلیون نفر در قالب 6 میلیون خانوار، در کشور مستاجر هستند. خانوارهایی که هر سال یا هر چند سال یک بار، بالاجبار به هنگام عقد قرارداد اجاره، موظف به پرداخت حق کمیسیون بنگاه‌های املاک و 9 درصد مالیات ارزش افزوده هستند. این جمعیت از دیروز، با راه‌اندازی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور، بدون مراجعه به بنگاه، تنها با درج اطلاعات خود و موجر در این سامانه می‌توانند نسبت به ثبت اجاره‌نامه‌های خود و دریافت کد رهگیری به صورت قانونی، رایگان و بدون پرداخت مالیات اقدام کنند. به این ترتیب، در صورتی که استفاده از این سامانه فراگیر شود، هم درآمد مشاوران املاک به‌شدت دچار افت خواهد شد و هم درآمدهای مالیاتی دولتی آسیب خواهد دید.
این روزنامه در ادامه پیش‌بینی کرده است: بی‌تردید، تعداد معاملات اجاره همواره از تعداد معاملات ملکی بیشتر است. به ویژه در دوران رکود معاملاتی، بخش قابل توجهی از درآمد بنگاه‌های ملکی از محل دریافت حق کمیسیون اجاره تامین می‌شود. از این رو، پیش‌بینی می‌شود که تعداد بنگاه‌های ملکی کشور که طی دو دهه اخیر به‌شدت افزایش یافته بود، طی سال‌های آتی، کمتر و کمتر شود و مشاوران کنونی مجبور به فعالیت در سایر مشاغل شوند. با این حال، مستاجران که با تنگنای مالی شدیدی روبه‌رو هستند، با راه‌اندازی این سامانه، هزینه‌های کمتری را خواهند پرداخت و در نتیجه ورود این متغیر جدید به بازار اجاره، برای آنها و حتی برای موجران نیز خوش یمن تلقی می‌شود.
برچسب ها: معاملات املاک

۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ۲۲:۵۴
به نظرم راه اندازی این سامانه کار خوبی هست. کسی که تو یه مغازه میشینه و صرفا بخاطر معرفی یک مشتری کلی پول میگیره بی معنی هست. عملا شغل کاذب محسوب میشه. همینطور برای ماشین و ... متاسفانه کشور ما پر است از شغل های کاذب و دلالی و همین دلال ها هم پدر اقتصاد رو در آوردند (430610)
۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ۲۳:۴۴
بی وجودانها بیشترین وجه را از مستاجر میگیرند ومعتقد هستند موجر برای ما ماندنی مستاجر ممکن سال بعد محل دیگری کوچ کنه در واقع پول گنده بدون زحمت میگیرند وبدتر از همه باعث وبانی گرانی اجاره هم هستند . (430613)
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۰۸:۰۹
در شرایط بد اقتصادی این سیاست به معیشت تعداد زیادی از مردم آسیب جدی میزند و چون برای این صنف شغل جایگزین تعیین نشده فشار را به بخشهای دیگر مشاغل خدماتی و کذب وارد میکند که در سطح کلان نابسامانی بیشتر را ایجاد میکند چراکه اقتصاد کشور در بخشهای دیگر نیز دچار رکود می باشد.بهتر است کار مطالعاتی بیشتری در این گونه موارد صورت گیرد چون صرف استفاده از تکنولوژی بدونه برنامه ریزی کافی مشکلات را بیشتر میکند.بهتر است این گونه اقدامات به زمان دیگری موکول شود. (430625)
1
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۱۵:۰۲
در این آزمون آیا دولت منافع خود و دلالان را فدای مستاجران بینوا خواهد کرد ؟! (430669)
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها