به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۹:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ساعت ۱۱:۱۴
کد مطلب : ۴۰۵۸۳۸

تهدید طالبان از طرف یک نماینده مجلس

تهدید طالبان از طرف یک نماینده مجلس
گروه سیاسی: یک عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: اگر قرار باشد رفتارهای منفی طالبان ادامه پیدا کند و به قراردادها و معاهدات بین‌المللی توجه نکنند، قطعاً روابط خدشه‌دار خواهد شد.
فداحسین مالکی  درباره حقابه ایران از هیرمند، اظهار داشت: حقابه ایران از هیرمند کاملاً قانونی است و معاهده آن بین ایران و افغانستان نیم قرن پیش به امضا رسید.
به گزارش مهر، بخش هایی از گفت و گوی مالکی را در ادامه می خوانید:مسلم است که حاکمان فعلی افغانستان چندان رغبتی برای اجرای معاهده حقابه میان افغانستان و ایران مربوط به هیرمند ندارند. مقامات افغانستان ادعا دارند در رودخانه هیرمند آب نیست در حالی که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد در سد کجکی آب وجود دارد.
دولت و به طور ویژه وزارت نیرو و وزارت خارجه وضعیت منطقه سیستان و بلوچستان را بررسی کردند و اگر تا سه ماه دیگر آب به این منطقه نرسد، مشکلات عدیده‌ای به وجود خواهد آمد.علاوه بر بحث هیرمند، تالاب هامون نیز بین ایران و افغانستان مشترک است و در محافل جهانی و بین‌المللی هم این موضوع مطرح شده که هر دولتی که در افغانستان روی کار بیاید، باید به تالاب هامون آب دهد، چرا که این کار می‌تواند کمک مؤثری به لحاظ زیست محیطی به دو کشور ایران و افغانستان کند.طالبان هر زمانی که با مقامات دستگاه دیپلماسی ما صحبت می‌کند، نمی‌گوید حقابه ایران از هیرمند اجرا نمی‌شود، اما در عمل هم ما اقدامی از آنان نمی‌بینیم و همین مسئله و عدم توجه آنان به حقابه ایران باعث شده کماکان مشکلات آبی برای مردم منطقه سیستان و بلوچستان وجود داشته باشد.
صحبت‌هایی که رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی درباره حقابه هیرمند انجام داد، مبین این واقعیت است که اهمیت حقابه هیرمند فراتر از چارچوب دولتی است و باید در دایره حاکمیتی مطرح شود و رئیس جمهور هم موضع‌گیری بسیار خوبی در این زمینه داشت.
انتظار ما از طالبان این است که توجه کند دو ملت ریشه تاریخی با هم دارند و ایران همیشه و در همه شرایط در کنار افغانستان بوده است. آنان نباید خطاب به ما از ادبیات نامناسب استفاده کنند. برخی از کلیپ‌هایی که پخش می‌شود نشان می‌دهد مرزبانان ما با طالبان صحبت می‌کنند و آنان از ادبیات تهدیدآمیز استفاده می‌کنند که اصلاً کار درستی نیست و خارج از عرف بین الملل است.
خواسته ملت و دولت ما از دوستان‌مان در افغانستان این است که هر چه سریع‌تر معاهده مربوط به حقابه ایران از هیرمند اجرایی شود. طالبان باید به معاهده بین المللی در مورد حقابه هیرمند و حسن همجواری توجه کند.
آنان باید به این مسئله هم توجه کنند که جمهوری اسلامی ایران تاکنون کمک‌های زیادی به آنان کرده و بنده به یاد دارم که حتی تعدادی از پاسگاه‌هایی که الان در اختیار مرزبانان طالبان است، توسط جمهوری اسلامی ایران احداث و در اختیار آنان قرار داده شد تا مرز را کنترل کنند. اگر قرار باشد رفتارهای منفی آنان ادامه پیدا کند و به قراردادها و معاهدات بین‌المللی توجه نکنند، قطعاً روابط خدشه‌دار خواهد شد.
 
برچسب ها: طالبان

dayani
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۱۲:۴۶
باکدام یک از کشورهای همسایه روابطمان خهدشه دار نیست که با این یکی باشد. تفاوت در این است که آنها مداراگونه حرف میزنند و عمل میکنند و معمولا هم از ما به آنها نصیبی میرسد، اما طالبان رگ میگوید و نفعی از ما به آنها نمی ر سد ، آنها هستند که باید به ما نفع برسانند - حالا چه قانونی چه غیرقانونی - وقتی آنها فکر میکنند که شاخ گاو ی که آن سر دنیا هست را شکسته اند، چرا ما فکر میکنیم که نمیتواند، به ما صدمه برسانند. فکر کنید چند میلیون افعانی در ایران پراکنده اند.؟ (430656)
dayani
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۱۲:۴۶
باکدام یک از کشورهای همسایه روابطمان خهدشه دار نیست که با این یکی باشد. تفاوت در این است که آنها مداراگونه حرف میزنند و عمل میکنند و معمولا هم از ما به آنها نصیبی میرسد، اما طالبان رگ میگوید و نفعی از ما به آنها نمی ر سد ، آنها هستند که باید به ما نفع برسانند - حالا چه قانونی چه غیرقانونی - وقتی آنها فکر میکنند که شاخ گاو ی که آن سر دنیا هست را شکسته اند، چرا ما فکر میکنیم که نمیتواند، به ما صدمه برسانند. فکر کنید چند میلیون افعانی در ایران پراکنده اند.؟ (430657)
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۱۳:۴۵
جنبش اصیل منطقه چی شد پس (430664)
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۱۴:۵۶
دقیقا یکی پیدا شده که عین خودتون حرف میزنه و عمل نمیکنه (430668)
۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ۱۳:۲۰
دقیقا
فریبکاری جدیداز
جنس خودتون (430737)
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۲۰:۳۱
النگوهات نشكنه …… (430690)
۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ۰۸:۲۸
هیچ کاری نمیتوانید بکنید شما فقط زورتان به مردم ایران میرسه (430715)
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها