به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۲۹ - ۰۸:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ساعت ۱۸:۰۸
کد مطلب : ۴۰۵۹۵۰

بحث و جدل در حضور پوتین

بحث و جدل در حضور پوتین
گروه بین الملل: رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان  در دیداری که در حضور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه انجام شد، از یکدیگر انتقاد کردند.
الهام علی‌اف، و نیکول پاشینیان، ن که به مسکو سفر کرده‌اند با یکدیگر بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ بحث کردند.پاشینیان در نشستی در مسکو، موضوع کریدور لاچین که ارمنستان را به منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند، مطرح کرد.گروهی از معترضان آذربایجانی در اواسط ماه دسامبر، جاده منتهی به لاچین را مسدود کردند و پس از ایجاد یک ایست بازرسی توسط باکو به اقدام خود پایان دادند. نخست وزیر ارمنستان گفت که این جاده باید تحت کنترل نیروهای حافظ صلح روسیه باشد. 
 پاشینیان در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مسکو گفت: «متأسفانه آذربایجان این کریدور را مسدود کرده است.» علی‌اف در پاسخ گفت: «آذربایجان هیچ کریدوری را مسدود نکرده است... نیازی به استفاده از این بستر برای اتهام‌های بی‌اساس نیست.»
رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای دقایقی به بحث و جدل ادامه دادند تا اینکه  پوتین این بحث را خاتمه داد. رئیس جمهوری روسیه قرار بود پس از این نشست، میزبان مذاکرات سه جانبه با رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان باشد.
 پوتین در این نشست گفت: «ما اکنون این فرصت را خواهیم داشت تا همانطور که توافق کردیم در مورد همه مسائل با آرامش و به شکل سه جانبه گفتگو کنیم.»
رئیس جمهور روسیه در ادامه ابراز امیدواری کرد که با دستیابی به توافق، همکاری‌ها نه تنها بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، بلکه در منطقه در مسیر پیشرفت قرار گیرد.
در ماه‌های گذشته، ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از سه دهه اختلاف و دو جنگ بر سر قره‌باغ بر تمایل خود برای امضای توافقنامه صلح دائمی تأکید کرده‌اند.
برچسب ها: روسیه
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها