به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۰۹:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ ساعت ۱۵:۵۵
کد مطلب : ۴۲۵۹۷۷

ایا می‌دانید ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟

گروه سلامت و زیبایی: اینکه ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟ سؤال پرتکرار افرادی است که دندان پوسیده دارند. البته این مسئله در وهله اول باید توسط دندانپزشک متخصص تعیین شود. در حقیقت موارد معدودی وجود دارد که بیمار در این مورد تصمیم گیرنده است. لذا ما در این مطلب ابتدا تفاوت ایمپلنت و روکش دندان را توضیح می‌دهیم.
ایا می‌دانید ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟
در ادامه برای درک بهتر موضوع، مراحل ایمپلنت دندان و مراحل روکش دندان را بیان می‌کنیم. در نهایت مزایا و معایب ایمپلنت دندان و روکش دندان را بیان می‌کنیم و به سؤالات پرتکرار در این زمینه پاسخ می‌دهیم.
 شما عزیزان توانید جهت مشاوره رایگان درباره اینکه روکش دندان مناسب شما است یا ایمپلنت با مطب دکتر سید محسنی تماس حاصل فرمایید.
دکتر سید جواد سید محسنی بالغ بر 20 سال سابقه در زمینه خدمات دندانپزشکی از جمله ایمپلنت و کاشت دندان میباشد.
02122366650
تهران سعادت آباد
برای دیدن لیست کامل متخصص‌های کاشت ایمپلنت در تهران میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید

بهترین متخصص کاشت ایمپلنت در تهران
 
تفاوت ایمپلنت و روکش دندان

بسیاری از افراد تصور دقیقی از تفاوت ایمپلنت و روکش دندان ندارند. در حالی که این دو روش درمانی تفاوت آشکاری دارند. در واقع تصور اینکه در هر دو روش نوعی روکش بر روی دندان قرار می‌گیرد کاملاً اشتباه است. روکش دندان روشی برای درمان دندان‌هایی است که تاج آنها پوسیده یا به هر دلیل از بین رفته اما ریشه آنها هنوز قابل اطمینان است. ایمپلنت دندان روشی برای درمان دندان‌هایی است که تاج و ریشه دندان از بین رفته است. بنابراین تنها پزشک متخصص می‌تواند در مورد قابل اطمینان بودن ریشه یک دندان پوسیده یا شکسته نظر بدهد. اما مواردی وجود دارد که گرچه ریشه دندان قابل درمان است اما تضمینی برای ماندگاری آن وجود ندارد. در چنین شرایطی معمولاً دندانپزشک انتخاب میان روکش دندان و ایمپلنت را به بیمار واگذار می‌کند. در واقع در این شرایط امکان انجام روکش دندان وجود دارد اما هیچ ضم
انتی برای دوام آن وجود ندارد. حتی در حین کار ممکن است ریشه از بین رفته و امکان ادامه کار وجود نداشته باشد.

بهترین دکتر متخصص کاشت ایمپلنت غرب تهران کیست ؟ایمپلنت دندان چگونه است؟
بهترین راه برای این که بدانیم ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟ آشنایی با مراحل ایمپلنت دندان است. برای ایمپلنت دندان ابتدا دندانپزشک باید ریشه دندان را به طور کامل معاینه کند. زمانی که ریشه دندان غیر قابل درمان تشخیص داده شود تنها گزینه ایمپلنت دندان است. در ادامه مراحل عمل ایمپلنت دندان را به طور خلاصه بیان می‌کنیم.
-    ارائه طرح درمان شامل مراحل کار، هزینه و طول دوره درمان به بیمار
-    انجام عکسبرداری سه بعدی
-    کشیدن دندان
-    سپری شدن دوره نقاهت برای ترمیم لثه (4 تا 8 هفته)
-    بررسی استحکام استخوان فک
-    در صورت نیاز، انجام درمان‌های جانبی برای استحکام استخوان فک (پیوند استخوان، جراحی لیفت)
-    سپری شدن دوره نقاهت برای به نتیجه رسیدن پیوند استخوان (3 تا 5 ماه)
-    جایگذاری پایه ایمپلنت
-    سپری شدن دوره نقاهت برای انسجام پایه و استخوان فک (4 تا 6 ماه)
-    جایگذاری اباتمنت (وسیله‌ای که مابین پایه و تاج ایمپلنت قرار می‌گیرد)
-    سپری شدن دوره نقاهت برای استحکام بافت لثه (حدود 1 ماه)
-    قالب گیری برای ساخت روکش اصلی
-    نصب تاج یا روکش اصلی دندان

مرکز ایمپلنت در شرق تهران

مراحل روکش دندان
مراحل روکش دندان بسیار ساده‌تر و کوتاه‌تر از ایمپلنت دندان است. نکته مهم این است که در انتخاب میان ایمپلنت دندان یا روکش دندان سالم بودن و استحکام ریشه دندان تعیین کننده است. تا زمانی که ریشه دندان بیمار قابل درمان بوده و استحکام کافی داشته باشد معمولاً دندانپزشک روش ایمپلنت را توصیه نمی‌کند. نکته مهم این است که به جز مراحل درمان ریشه، انجام روکش دندان معمولاً در دو جلسه قابل اجرا است. تنها زمان انتظار این شیوه درمانی نیز 14-10 روز است که برای آماده‌سازی روکش دندان توسط لابراتوار لازم است. مراحل روکش دندان عبارتند از:
-    درمان ریشه دندان و تقویت آن
-    نصب پایه فلزی بر روی روکش دندان
-    قالب گیری برای ساخت روکش دندان
-    نصب تاج یا روکش دندان
 
مزایا و معایب ایمپلنت دندان
مزایا
یکی از مهمترین نکات در پاسخ به سؤال ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟ بررسی دوام این دو روش درمانی است. مهمترین مزیت ایمپلنت امکان جایگزینی یک دندان از دست رفته با احتمال موفقیت بسیار زیاد است. پایه تیتانیومی ایمپلنت قادر است با استخوان فک پیوند خورده و همانند یک ریشه طبیعی کاملاً مستحکم باشد. البته این امر مستلزم صرف زمان کافی و وجود استخوان فک متراکم و مستحکم است.

معایب
مهمترین معایب ایمپلنت دندان هزینه بسیار زیاد و دوره درمان طولانی آن است. البته این مسائل با در نظر گرفتن دوام بسیار زیاد این روش درمانی منطقی است.

مزایا و معایب روکش دندان
مزایا

روکش دندان برای مواردی که تاج دندان به دلیل پوسیدگی از بین رفته یا بر اثر ضربه شکسته باشد روش بسیار کارآمدی است. در این روش دندانپزشک با محافظت از ریشه دندان چندین سال عمر دندان را افزایش می‌دهد. این روش در زمان نسبتاً کوتاهی انجام می‌شود و به تناسب استحکام ریشه، دوام بسیار خوبی دارد. در نظر داشته باشید انتخاب دندانپزشک حرفه‌ای و استفاده از روکش دائمی در نتیجه این کار بسیار مؤثر است. در برخی مراکز درمانی روکش دندان ارزان با استفاده از روکش‌های ارزان زینتی صورت می‌گیرد که در واقع دائمی نبوده و عمر بسیار کوتاهی دارند. ضمن اینکه اگر مراحل درمان ریشه و قالب‌گیری توسط یک فرد متخصص انجام نشود نتیجه کار دوام چندانی نخواهد داشت.

معایب
روکش دندان تنها در مواردی قابل انجام است که ریشه دندان سالم باشد. اگر پوسیدگی به ریشه دندان نفوذ کرده باشد امکان نصب پایه و روکش وجود ندارد. در مواردی که پزشک در این زمینه تردید داشته باشد ممکن است در حین نصب پایه، ریشه از بین رفته و تمام تلاش پزشک و هزینه بیمار هدر رود. البته این هزینه در مقایسه با هزینه ایمپلنت بسیار اندک است. اما به هر حال عمر روکش دندان به عمر ریشه دندان بستگی دارد و هرگز نمی‌توان این روش را یک درمان دائمی معرفی کرد.

سؤالات متداول
برای دندان من ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟

تنها مرجع قابل اطمینان برای تعیین اینکه ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟ یک دندانپزشک حرفه‌ای و مورد اعتماد شماست. اگر چنین فردی ایمپلنت را به شما توصیه کرد با اطمینان خاطر بپذیرید.

دوام ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟
در این زمینه نیز پاسخ قطعی وجود ندارد. دوام روکش دندان به دوام و طول عمر ریشه دندان شما و نیز عملکرد حرفه‌ای و دقیق دندانپزشک بستگی دارد. دوام ایمپلنت به انسجام و استحکام پایه ایمپلنت بستگی دارد. استحکام پایه ایمپلنت نیز به شرایط جسمی شما، میزان رعایت بهداشت دهان و دندان و نحوه عملکرد دندانپزشک بستگی دارد.

از لحاظ سختی کار و میزان درد، ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟
ایمپلنت دندان فرایندی دشوار و زمان‌بر است که با جراحی و طبیعتاً درد بسیار همراه است. البته مراحل کار با بی‌حسی انجام می‌شود. درد روکش دندان در واقع درد درمان ریشه دندان است و نصب روکش نیاز به جراحی خاصی ندارد.
شما عزیزان توانید جهت مشاوره رایگان درباره اینکه روکش دندان مناسب شما است یا ایمپلنت با مطب دکتر سید محسنی تماس حاصل فرمایید.

دکتر سید محسنی بالغ بر 20 سال سابقه در زمینه خدمات دندانپزشکی از جمله ایمپلنت و کاشت دندان میباشد.

02122366650
تهران سعادت آباد


برای دیدن لیست کامل متخصص‌های کاشت ایمپلنت در تهران میتوانید روی لینک های داخل مطلب کلیک کنید.
 
 
 
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها