به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۱۹:۳۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۴۲۶۶۴۰

روش‌های اتصال میلگرد در انواع ساخت و ساز

گروه کسب و کار: از اصلی ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساخت و ساز استفاده می‌شوند، میلگردها هستند. انواع اتصال میلگرد از جنبه‎‌های گوناگون قابل دسته‌ بندی بوده که از لحاظ شکل ظاهری، جنس، محل استفاده و همین‌ طور کاربرد میلگرد می‌توان آن را در دسته‌‌های مختلفی قرار داد.
روش‌های اتصال میلگرد در انواع ساخت و ساز
برای مثال  انواع میلگرد را می‌‏توان به دو دسته میلگرد ساده و آجدار تفکیک نمود که این دوسته بسته با ساختار و ویژگی‌های ظاهری که دارند، دارای کاربرد بیشتری نیز هستند و در موارد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته دسته بندی‌های دیگری برای میلگردها نیز موجود است که این دو مورد بیشترین کاربرد را دارند. در نتیجه بسته به نوع میلگرد، اتصالات میلگرد نیز متفاوت خواهد بود. توصیه می‌‎کنیم برای آشنایی با انواع اتصالات میلگرد مقاله زیر را مطالعه کنید. با داشتن آگاهی است که می‌توان انتخاب درست داشت و به هدف نهایی رسید.

انواع میلگرد و ویژگی‌های خاص آن
میلگردها یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی هستند که در ساخت و ساز سازه‌های بتنی استفاده می‌شوند. میلگردها از فولاد ساخته شده‌اند و در انواع مختلفی از جمله میلگرد آجدار، میلگرد ساده و میلگرد حرارتی تولید می‌شوند که هر یک دارای کاربرد، ابعاد و سایز بندی خاصی هستند. میلگرد آجدار دارای شیارهایی روی سطح خود است که به افزایش مقاومت کششی آن کمک می‌کند. میلگرد ساده دارای سطحی صاف است و مقاومت کششی آن کمتر از میلگرد آجدار است. میلگرد حرارتی نیز دارای سطحی صاف است، اما به دلیل فرآیند تولید خاصی که دارد، مقاومت کششی آن بیشتر از میلگرد ساده است.

●    بررسی انواع میلگرد به همراه استاندارد، ابعاد و تولید هریک
 روش‌های مختلفی برای اتصال میلگردها به یکدیگر وجود دارد. انتخاب روش مناسب برای اتصال میلگردها به یکدیگر به عوامل مختلفی مانند نوع میلگرد، شرایط محیطی و بارهای وارد بر سازه بستگی دارد. در ادامه به اتصال میلگرد و روش‌های مختلف آن می‌پردازیم.
 
منظور از اتصال میلگرد چیست؟
در برخی از موارد نیاز است دو میلگرد را به یکدیگر متصل نماییم و از ویژگی‌هایی که بعد از اتصال نصیبمان می‌گردد در سازه استفاده کنیم. از این رو در این حوزه برای اتصال میلگرد روش‌های مختلفی وجود دارد، که هر کدام بسته به ویژگی و کاربردی که دارند، در موارد خاص به کار گرفته می‌شوند.  در ادامه انواع اتصال میلگرد را با هم بررسی می‌کنیم و ویژگی‌های هریک را بر می‌شماریم.

اتصال میلگرد به روش وصله پوششی میلگرد (اورلب)
بیش‌ ترین نوع اتصال میلگرد در سازه‎‌های بتنی و به ویژه در اجرای آرماتوربندی فونداسیون، وصله پوششی است. این روش اتصال با قرار دادن دو میلگرد در نزدیکی یکدیگر در یک طول مشخص صورت می‌گیرد. طولی که دو میلگرد باید در نزدیکی هم قرار داده شوند؛ طول پوشش نام دارد. البته وصله پوششی، تنها در مورد میلگردهای دارای قطر کمتر از ۳۶ میلی‌ متر مجاز است.
در این نوع اتصال میلگرد، مقدار اورلب یا همپوشانی میلگردها یا آرماتورها دارای اهمیت بسیار بالایی است و حتما باید مطابق با اصول و قوانین آئین‌ نامه انجام شود تا اتصالی محکم و صحیح صورت پذیرد. برای مثال اورلب میلگرد ستون بر اساس محاسبات مهندسین در نقشه‌‌ها و طراحی‎‌ها یا بر اساس آیین‌ نامه بتن انتخاب شده است. اما عموما در کارگاه ‎های عمرانی این عدد را۴۰ تا ۵۰ برابر قطر آرماتور در نظر می‌گیرند.انواع وصله پوششی
●    وصله پوششی تماسی
●     وصله پوششی غیر تماسی

اتصال میلگرد به روش وصله مکانیکی میلگرد (کوپلر)
روش مدرن اتصال میلگردها با استفاده از سیستم اتصال مکانیکی است. اتصال مکانیکی بین دو قطعه میلگرد که میلگردها را قادر می‌سازد تا رفتاری مشابه با طول پیوسته میلگرد داشته باشند. اکثر اتصالات مکانیکی میلگردها را به همراه رزوه‌های میلگرد از انتها به انتها متصل می‌کنند و بسیاری از مزایای یک قطعه میلگرد پیوسته را فراهم می‌کند که قابل اطمینان تر است. وصله مکانیکی از انواع اتصالات میلگرد است که با به‌کار بردن وسایل مکانیکی خاص و در زمانی که امکان اجرای وصله پوششی نباشد؛ صورت می‌‎گیرد. در حقیقت در اتصال میلگرد در صورتی که فواصل آرماتورها به صورتی باشند که امکان استفاده از وصله پوششی وجود نداشته باشد؛ بهتر است از وصله مکانیکی استفاده کرد. برای مثال در بعضی از ستون ‎های بتنی تعداد زیادی میلگرد با سایز بالاتر از ۳۶ میلی‌ متر به‌ کار گرفته می‌شود که قابلیت اجرای وصله پوششی برای آن‌‌ها وجود ندارد. پس در این وضعیت باید از وصله مکانیکی استفاده شود.
اتصالات مکانیکی برای جلوگیری از بیرون زدگی میله‌ها در اتصالات ریخته گری، کاهش تراکم در فضاهای محدود و صرفه جویی در طول میلگرد استفاده می‌شود.
کوپلرهای میلگرد با فناوری‌های مختلفی ساخته و به میلگرد متصل می‌شوند و بنابراین دارای ویژگی‌های متفاوتی از جمله ظرفیت کششی، استحکام در شرایط واقعی سایت، سهولت در مونتاژ و کنترل نصب صحیح می‌باشند. مهم است که این ویژگی‌ها را در نظر بگیرید تا انتخاب مناسبی برای پروژه خود داشته باشید.
 
انواع اتصالات مکانیکی
کوپلر میلگرد به ویژه برای میلگردهای با قطر بزرگ در پروژه‌های بزرگ ساخت و ساز و ساخت آسمان خراش‌ها مقرون به صرفه است. کوپلرهای میلگرد معمولاً به عنوان اتصالات مکانیکی نیز شناخته می‌شوند. کوپلر میلگرد در تمامی زمینه‌های ساختمانی از جمله ساخت و ساز ساختمان، پل، سد، برج و ... کاربرد دارد.
 انواع وصله‎های مکانیکی به سه دسته کلی زیر تقسیم‌ بندی می‌شوند و از لحاظ الزامات تایید شدن، پیکربندی و رویه اجرا قابل بررسی هستند.
●    مدل کششی
●    نوع فشاری
●    وصله مکانیکی کششی و فشاری


وصله اتکایی میلگرد
این روش اتصال میلگرد از بین انواع اتصالات میلگرد، با بر روی هم قرار دادن دو انتهای میلگردهای فشاری انجام می‌شود. وصله ‎های اتکایی فقط برای میلگردهای تحت‌ فشار که قطر ۲۵ میلی‌ متر و بیشتر دارند مجاز است. بر اساس آئین‌ نامه برای به‌ کار گرفتن وصله اتکایی باید نکات زیر در نظر گرفته شود:
●    در وصله‎‌های اتکایی که در آن‌‌ها برای منتقل کردن فشار از یک میلگرد به دیگری، انتهای آن دو به هم متکی می‌شوند؛ باید سطوح انتهای میلگردها به صورت کاملا مطابق با گونیا بریده شده و مقدار تماس آن دو تا حد امکان کامل باشد.
●     زاويه سطح انتهایی هر میلگرد نسبت به سطح عمود بر محور میلگرد نباید بیشتر از ۱.۵درجه انحراف داشته باشد. همچنین در سطح تماس دو میلگرد پس از سوار شدن نیز نباید بیش‌تر از ۳ درجه نسبت به اتکای کامل، انحراف صورت بگیرد.
●    در قطعات کششی، وصله میلگردها تنها به وسیله وصله‏‌های جوشی یا مکانیکی صورت می‌پذیرد. فاصلـه وصله‎‌ها در میلگردهای نزدیک به هم باید بیشتر از ۷۵۰ میلی‌ متر در نظر گرفته شود.
●      این نوع وصله تنها در قطعاتی که دارای خاموت عرضی بسته یا مارپیچ بوده، مجاز است. خاموت یک نوع میلگرد عرضی بوده که بیش‌تر در ستون‎‌ها و در کنار میلگردهای طولی کاربرد دارد.

اتصال میلگرد به روش وصله جوشی میلگرد (فورجینگ)
وصله جوشی یا فورجینگ به معنی جوش دادن میلگردها در انواع اتصال میلگرد به یکدیگر است. برای جوش دادن میلگردها روش‌‌های متنوعی وجود دارد. به منظور رعایت تقویت و استحکام سازه در زمان استفاده از فورجینگ یا وصله جوشی لازم است حتما قوانین و مقررات جوشکاری را رعایت کرد.
به همین دلیل در صورتی که بخواهیم از اتصال جوشی میلگرد استفاده کنیم؛ نیاز داریم تا آن‌ها را تحت آزمایش جوش‌ پذیری قرار دهیم. در این آزمایش، نمونه‎‌های جوش داده شده لازم است که تحت آزمایش کشش و خمش قرار بگیرند.
 
انواع جوش میلگرد
بر اساس آئین‌ نامه ملی ایران، وصله جوشی میلگردها به دو شکل زیر انجام می‌گیرند:
●    اتصال جوشی نوک به نوک خمیری که جوش الکتریکی تماسی نیز نامیده می‌شود.
●     نوع ذوبی اتصال جوشی با الکترود که به جوش با قوس الکتریکی نیز معروف است.

نکات کلی اتصال میلگرد
●     اتصالات میلگردها باید در مقاطعی انجام شوند که نیروها و تنش‎‌های وارده بر میلگرد در آن مقطع، در کم‌ ترین حالت ممکن باشد. همچنین باید از تمرکز وصله‎‌ها در یک مقطع خودداری شود.
●     در زمان اتصال میلگردها لازم است تا حد امکان به‌ گونه‌ ای عمل شود تا میلگردهای مصرفی در یک عضو به صورت یکپارچه قرار گیرند.
●     تمامی جزئیات مربوط به اتصالات میلگردها باید در نقشه‌‌های اجرایی ثبت شود.
●    باید طول وصله در میلگردهای ساده دو برابر طول وصله مشابه در میلگردهای آجدار باشد.عوامل موثر بر قیمت میلگرد
میلگرد از جمله مصالح مهم در امر ساختمان‌ سازی محسوب می‌شود که قیمت آن به دلیل اهمیتی که در صنعت ساختمان‌ سازی و صنایع دیگر دارد؛ گاه روند صعودی و گاه روند نزولی را طی می‌کند. میلگردها در سایزهای متفاوتی از ۸ تا ۳۶ تولید می‌شوند. استفاده از میلگردهایی با همان سایزی که برای هریک از اجزای سازه طراحی شده است، اهمیت بالایی دارد و استحکام کل ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین علت در هنگام خرید و اجرای سازه، توجه به سایز میلگردها ضروری است. هنگام خرید میلگرد باید به نوسان قیمت آن‌‌ها نیز دقت داشته باشیم. عوامل متعددی در تعیین قیمت میلگرد تاثیرگذار هستند که در ادامه آن‎‌ها را ذکر می‌‎کنیم:

●     عامل عرضه و تقاضا
●    نرخ ارز و قیمت دلار
●    تورم جهانی
●    قیمت مواد اولیه برای ساخت میلگرد
●     هزینه‌های حمل و نقل
●     تغییرات فصلی


نکته پایانی
بنابراین برای اتصال میلگرد به یکدیگر از چهار روش استفاده می‌شود که شامل اتصال پوششی، اتصال مکانیکی، وصله جوشی و وصله اتکایی میلگرد هستند. بهره گرفتن از هر یک از این روش ‎ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال وصله پوششی، تنها در مورد میلگردهای با قطر کمتر از ۳۶ میلی‌ متر مجاز است. اما به صورت کلی در بین وصله‌‌های ذکر شده وصله پوششی میلگرد یا اورلب کاربرد بیشتری را دارد. برای میلگردهایی که دارای طول کافی برای وصله پوششی نیستند نیز می‌توان از دیگر روش ‎های اتصال بهره برد.
 
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها