به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۴ - ۲۰:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب : ۴۲۸۲۸۱

آیا زور مردم به خرید خانه‌های کم متراژ می‌رسد؟

آیا زور مردم به خرید خانه‌های کم متراژ می‌رسد؟
گروه اقتصادی: هر چند ساخت خانه‌های 25 متری ایده یک شرکت ساختمانی بوده که با سوء استفاده از عنوان «ملی» قصد داشت این پروژه را در قالب یک پروژه دولتی رونمایی و تلقی کند که به سرعت نهادهای متولی به این خبر کذب واکنش نشان دادند. اما واقعیت این است که در حال حاضر قدرت خرید برخی از اقشار که جمعیت آنها کم هم نیست به تامین این واحدها می‌رسد. 

به گزارش ایلنا، شهرداری به صراحت اعلام کرد که نه تنها به ساخت خانه‌های 25 متری مجوز و پروانه  ساخت نداده بلکه در آینده هم به این نوع پروژه‌ها مجوز نخواهد داد و به دنبال آن وزارت راه وشهرسازی با تکذیب این خبر اعلام کرد که این پروژه دولتی نیست و ساخت خانه‌های متراژ پایین در دستور کار دولت قرار ندارد چراکه زندگی در این متراژها با فرهنگ ایرانی تطابق ندارد و واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده در نهضت ملی مسکن، تماما از استانداردهای شهرسازی در حوزه سرانه مورد نیاز خانواده پیروی می‌کند.

در حال حاضر سرانه سکونت برای هر نفر 17.5 است و حداقل منزل مسکونی برای خانوار سه نفره 54 متر است اما با جهش قیمت مسکن و عدم تطابق درآمد افراد با تورم مسکن و همچنین سختگیری‌‌ها در ارائه تسهیلات مسکن و سهم اندک تهسیلات در قیمت تمام شده خرید یک واحد مسکونی، مدت زمان انتظار برای خرید مسکن به یک قرن رسیده از این رو مردم به خرید خانه‌های کم متراژ رو آورده‌اند.  

در حالی که امروز متوسط قیمت هر متر مربع خانه‌های تهران بیش از 50 میلیون تومان است، حقوق کارگران 8.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده که با این شکاف بین اعداد، سن انتظار خانه‌دار شدن به بیش از یک قرن هم می‌رسد و زندگی واقعی مردم با استانداردها و فرهنگی که وزارت راه و شهرسازی از آن صحبت می‌کند، فاصله معناداری دارد.    
در جدول زیر قیمت سوییت‌های کمتر از  40 متر آمده است: 
متراژ محدوده قیمت (تومان)
38متر-کلنگی-بدون امکانات آزادی  3 میلیارد و 200 میلیون 
37متر-10 ساله-بدون امکانات استاد معین 2 میلیارد و 750 میلیون
37متر-4ساله-آسانسور-انباری مجیدیه شمالی 3میلیارد و 400 میلیون 
31متر-10ساله- انباری سبلان شمالی 2 میلیارد تومان
34متر-5 ساله- پارکینگ -انباری اجاره دار 2میلیارد و 500میلیون
35متر-15 ساله- انباری نازی آباد 3 میلیارد و 3 میلیون 
30متر-23ساله-انباری خاک سفید  900 میلیون 
36متر-20ساله-انباری هاشم آباد 1میلیارد و 600 میلیون
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها