به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۳۰ - ۱۱:۰۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ ساعت ۱۹:۱۳
کد مطلب : ۴۲۸۸۷۸

دستاوردهای سفر اون به روسیه

دستاوردهای سفر اون به روسیه
گروه بین الملل: کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی  سفر شش روزه‌اش را به روسیه خاتمه داد؛ سفری که به نگرانی‌ها در مورد احتمال همکاری مستقیم نظامی میان این دو کشور افزود.
 کیم پس از مراسم خداحافظی، با قطار زرهی خود از منطقه پریمورسکی در شرق روسیه عازم کره شمالی شد. 
او پس از این که در نخستین سفر برون‌مرزی خود در چهارسال اخیر  سه‌شنبه گذشته وارد روسیه شد، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور دیدار و از چند مکان نظامی و فناوری روسیه بازدید کرد. کیم پیش از عزیمت به کره شمالی از پردیس دانشگاه فدرال شرق دور در جزیره روسکی دیدار کرد و به تماشای آکواریم پریمورسکی، بزرگترین آکواریم روسیه رفت. در هنگام عزیمت رهبر کره شمالی، فرماندار منطقه پرمورسکی به او یک جلیقه ضد گلوله و چند فروند پهپاد شامل پنج پهپاد تهاجمی و یک پهپاد جاسوسی گرانیوم-۲۵ هدیه داد. کیم در مراسم خداحافظی «قدردانی صمیمانه» خود را نسبت به رئیس جمهوری روسیه ابراز کرد. 
سفر کیم‌ جونگ اون به روسیه و دیدار چهارشنبه او با ولادیمیر پوتن نشان‌دهنده همسویی اهداف این دو کشور در مواجهه با غرب بود. بنابر اظهارات مقامات ایالات متحده و کره جنوبی، پیونگ‌یانگ قادر است در ازای فناوری تسلیحاتی پیشرفته روسیه در جهت جاه‌طلبی‌های هسته‌ای کیم، مهمات مورد نیاز مسکو در جنگ با اوکراین را تامین کند. 
 کیم روز شنبه، یک روز پس از بازدید از کارخانه تولید پرقدرت‌ترین جنگنده‌های روسی در کامسامولسک بر آمور، با سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه در فرودگاهی نزدیک ولادی‌وستوک دیدار و از بمب‌افکن‌های استراتژیک و هواپیماهای جنگی روسیه بازدید کرد. همه هواپیماهای روسی از جمله بمب‌افکن‌های تی‌یو-۱۶۰، تی‌یو-۹۵ و تی‌یو-۲۲ که برای رهبر کره شمالی به نمایش گذاشته شد، در جنگ با اوکراین استفاده شده و قابلیت حمل و پرتاب موشک‌های کروز را دارند.  
در این دیدار شویگو و سرگی کوبیلاش، فرمانده نیروهای بمب‌افکن دوربرد روسیه اظهار داشتند که هواپیمای تی‌یو-۱۶۰ اخیرا قادر به حمل و پرتاب موشک‌های کروز با برد بیش از شش‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر شده است. سرگی شویگو، در ماه ژوئیه نیز در سفری کم‌سابقه به کره شمالی در دیدار با رهبر این کشور موشک‌های ابرصوت کینژال، جدیدترین موشک‌ها تولید روسیه را که توسط جنگنده‌های میگ ۳۱ حمل و در جنگ اوکراین استفاده شده‌اند، به او معرفی کرد.  
کیم جونگ اون و وزیر دفاع روسیه روز شنبه پس از بازدید از بمب‌افکن‌ها در سفر به ولادی‌وستوک از ناوچه دریاسالار شاپوشنیکوف بازدید کردند. نیکولای یومنوف، فرمانده نیروی دریایی روسیه راجع‌به قابلیت‌ها و تسلیحات این قایق از جمله توانایی آن برای حمل و پرتاب موشک دور‌برد کالیبر، توضیحاتی را برای رهبر کره جنوبی ارائه کرد. 
کیم جونگ اون و وزیر دفاع روسیه پس از صرف ناهار در رابطه با فضای امنیتی منطقه و «اقدامات عملی در راستای تقویت هماهنگی و همکاری استراتژیک و تاکتیکی قوای نظامی» به تبادل نظر پرداختند. به نظر می‌رسد بازدید‌های کیم منعکس کننده خواست‌های او از ولادیمیر پوتین در قبال ارائه مهمات مورد نیاز زرادخانه روسیه در جنگ فرسایشی با نیرهای اوکراینی است. 
همچنین، به نظر می‌رسد دیدار کیم با ولادیمیر پوتین در پایگاه فضایی اصلی روسیه نمایان‌گر علاقه او به کمک‌گرفتن از روسیه در جهت دستیابی به فناوری فضایی و موشکی پیشرفته است. 
به گفته کارشناسان، همکاری نظامی این دوکشور می‌تواند در جهت نوسازی ناوگان هوایی ارتش کره شمالی به کارگرفته شود. در حال حاضر هواپیماهای جنگی این نیروها متعلق به دهه ۱۹۸۰ و تولید اتحاد جماهیر شوروی هستند.


 
برچسب ها: کره شمالی
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها