به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۲۹ - ۱۰:۰۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۶ ساعت ۰۰:۳۲
کد مطلب : ۴۳۹۸۰۹

زنان بالای‌۴۰ سال مراقب این‌علائم خطرناک‌باشند

زنان بالای‌۴۰ سال مراقب این‌علائم خطرناک‌باشند
گروه سلامت:یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به شیوع بالای سرطان سینه در زنان، از همه بانوان خواست که با انجام یک معاینه فردی ماهانه نسبت به تشخیص زودهنگام این سرطان اقدام کنند.به گزارش ایسنا، دکتر طراوت فاخری به مناسبت هفته مبارزه با سرطان  از سرطان سینه به عنوان یکی ازشایعترین سرطان‌ها در میان زنان یاد کرد و افزود: تقریبا از هر هشت تا ۹ زن یک نفر مبتلا به این نوع سرطان است و این نوع سرطان شیوع بالایی دارد.

 وی با بیان اینکه عمده موارد ابتلا به این نوع سرطان از حدود ۴۰ سالگی به بعد شروع می‌شود، گفت: در همین راستا توصیه می‌شود تمام زنان از این سن به بعد سالیانه ماموگرافی و غربالگری این نوع سرطان را انجام دهند.فاخری خاطرنشان کرد: با توجه به نقش مهم سابقه ژنتیک توصیه می‌شود افرادی که در خانواده آن‌ها سابقه ابتلا به این نوع سرطان وجود دارد بین سن ۳۸ تا ۴۰ سالگی یکبار ماموگرافی را انجام دهند.

این متخصص زنان و زایمان با تاکید براهمیت تشخیص زودهنگام این نوع سرطان گفت: اگر سرطان سینه در مراحل اولیه که هنوز توده کوچک است تشخیص داده شود به راحتی و با برداشتن محدوده توده تا درصد بالایی قابل درمان است.

فاخری گفت:، اما در مواردی که توده در یک سینه منتشر شده و یا هر دو سینه درگیر شده و یا توده‌هایی در زیربغل و غدد لنفاوی مشاهده شود، قطعا کار درمان بسیار سخت خواهد بود و بیماری به شدت پیشرفت کرده است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: در همین راستا زنان باید نسبت به علائم هشدار دهنده و اولیه این سرطان هوشیار بوده و با مشاهده آن‌ها هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند.

وی افزود: در گام اول جهت تشخیص زودهنگام این نوع سرطان توصیه می‌شود زنان حتما معاینه شخصی را یاد بگیرند، به اینصورت که هر ماه بعد از سیکل ماهانه در حمام و زیردوش آب کار معاینه را انجام داده و در صورت لمس هرگونه توده سفت و مشکوک در هر یک از سینه‌ها حتما آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنند.

فاخری گفت: وجود توده در سینه ممکن است با علائم دیگر مانند تغییر رنگ و ظاهر سینه‌ها هم همراه باشد و پرتقالی شدن رنگ سینه‌ها و دانه دار شدن و فرورفتگی در آن‌ها نشانه توده‌های بدخیم است.این متخصص زنان و زایمان افزود: همچنین بانوان باید هر ماه تقارن سینه‌ها را بررسی کرده و هرگونه غیرقرینگی در سینه‌ها را جدی بگیرند.وی تصریح کرد: همچنین خارش‌های طولانی مدت و مزمن هم نشانه دیگری است که باید جدی گرفته شود.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها