به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۳ - ۲۲:۵۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب : ۴۴۰۷۹۹
مسی و یارانش موفق می‌شوند؟

فرصت تاریخی آرژانتین: پایان طلسم عجیب برزیل

فرصت تاریخی آرژانتین: پایان طلسم عجیب برزیل
گروه ورزشی: میزبانی جام جهانی برای برزیل در سال 1950 تراژدی بود و در سال 2014 فاجعه. اما هنوز یک قلعه هست که فرو نریخته. آنها هرگز در مقدماتی جام جهانی در خانه نباخته‌اند؛ این هرگز شاید بامداد فردا که آرژانتین، قهرمان جهان در ورزشگاه ماراکانا شهر ریودوژانیرو بازی می‌کند، دیگر وجود نداشته باشد.
1956742
بعد از پنج بازی در مقدماتی جام جهانی 2026 آرژانتین در صدر است و برزیل پنجم، اگر اکوادور به دلیل نقض قانون مجازات نشده بود، الان ششم بودند. بعد از چهار بازی بد پشت سر هم و دو باخت پیاپی در مقدماتی که سابقه نداشت، برخی می‌گویند این بدترین برزیلی است که به یاد می‌آوریم. اصل موضوع این است: آرژانتین شبیه تیم است و برزیل شبیه جمعی پراکنده.
قابل پیش‌بینی بود که فرناندو دینیز مربی سلسائو، با مشکلات زیادی مواجه شود. او تلاش کرده مثل همه نباشد، به بازیکنانش اعتماد می‌کند برای اینکه روابطی بسازند که به حرکات از پیش تعیین نشده منجر شود. این به زمان احتیاج دارد و کمبود زمان تمرین بلای مربی‌های ملی است. دینیز که قبل از این تجربه‌ای در چنین سطحی نداشته، به شدت دچار مشکل شده. حداقل در باخت 2 بر یک بامداد جمعه مقابل کلمبیا تیم او موقعیت‌هایی خلق کرد؛ در سه بازی قبلی که چندان خبری از آن نبود. اما دفاع تیم افتضاح بود. در تیم‌های باشگاهی دینیز هم دفاع ضعیف بود.

1941440
برزیل او تا همین جا شش گل خورده که بیش از تمام بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 و بیش از تمام تیم‌های آمریکای جنوبی در مقدماتی جام جهانی به استثنای دو تیم قعرنشین بولیوی و پرو است. بازی با کلمبیا وحشتناک بود، میزبان 22 موقعیت داشت. لوییس دیاس که دو گل تیمش را زد، به تنهایی 10 موقعیت داشت. تیمی که این همه موقعیت به حریف می‌دهد، وارد بخت‌آزمایی می‌شود نه بازی فوتبال.
1956741
آیا دینیز برابر آرژانتین با احتیاط بیشتری بازی می‌کند؟ احتمالش هست. به جای سیستم 4-2-4 مقابل کلمبیا، احتمالاً یک نفر به خط میانی اضافه شود مثلاً داگلاس لوییس استون ویلا به جای وینیسیوس جونیور مصدوم بازی کند. اما دینیز می‌خواهد خاص باشد و حرکت کند؛ گابریل ژسوس در پیشانی خط حمله چهارنفره است که رافینیا، رودریگو و گابریل مارتینلی، هم‌تیمی‌اش در آرسنال هستند.
هفت سال قبل در چنین مسابقه‌ای، ژسوس خودش را به عنوان یک فوتبالیست بین‌المللی مطرح کرد و دفاع آرژانتین برای مهار او در بلوهوریزونته کار سختی داشت. همین اتفاق ممکن است در بازی بامداد فردا رخ دهد.
1923799
جنبه جذاب این بازی است که می‌شود دید هر کدام از تیم‌ها چطور به حریف ضربه می‌زنند. لیونل اسکالونی، مربی آرژانتین تیمی ساخته که از لیونل مسی و باشگاه هوادارانش تشکیل شده است. بازیکنان اطراف مسی برای او می‌دوند و اجازه می‌دهند خودش را برای مداخلات دراماتیک حفظ کند. خط میانی متشکل از انزو فرناندنس، الکسیس مک آلیستر و رودریگو دی پائول در مالکیت و حرکت توپ همین الگو را دنبال و سعی می‌کنند مسی را در موقعیتی نزدیک به دروازه حریف صاحب توپ کنند.
بنابراین اگر برزیل فقط دو بازیکن در خط میانی داشته باشد (آندره و برونو گیمارش مقابل کلمبیا هافبک بودند) آن وقت آرژانتین می‌تواند روی بازی سوار شود، هافبک‌ها را دور بزند و روی نقاط ضعف مدافعان کناری برزیل تمرکز کند همان کاری که کلمبیا خیلی خوب انجام داد. هواداران میزبان بازی دردناکی را مشاهده خواهند کرد و شاید علیه تیم خود شعار بدهند.
1941167
با اینکه آرژانتین تیم محکم و هماهنگی شده، اما ضعف‌هایی هم دارد. اگر واکنش خارق‌العاده امیلیانو مارتینس در آخرین ثانیه‌های فینال جام جهانی نبود، حالا تمام داستان قطر 2022 و زندگی یکی از بهترین‌های تاریخ خوانش متفاوتی داشت. اگر ضربه راندال کولو موآنی گل می‌شد، آن موقع می‌گفتند مسی را دفاع متزلزل آرژانتین زمین زد. خط دفاعی مقابل استرالیا و هلند ترک خورد و نزدیک بود برابر فرانسه فرو بریزد.
درست است که هشت بازی بعد از قطر حتی یک گل نخوردند اما نباید به این آمار خیلی اتکا کرد و باید آن را با کیفیت رقبا مرتبط دانست. این روند بامداد جمعه به پایان رسید و در حالی که برزیل در کلمبیا باخت، آرژانتین در خانه با دوگل برابر اروگوئه شکست خورد در دیداری که مطمئناً دینیز با دقت آن را بارها دیده است.
1955258
اروگوئه توانست مقابل آرژانتین ایستادگی کند و در ضدحمله به این تیم ضربه بزند. دو بار داروین نونیس از نیکلاس اوتامندی عبور کرد که در مرتبه دوم گل دوم میهمان را زد و خیال تیمش را از کسب سه امتیاز راحت کرد.
برزیل مهاجم نوکی با قدرت نونیس ندارد اما سرعت زیادی دارند و رسیدن به پشت خط دفاعی آرژانتین جایی است که دینیز برای پیروزی در این بازی و پایان بردن سال با سربلندی روی آن حساب کرده است. قطعاً او بیشتر از رقبا انگیزه دارد.
هر اتفاقی که در این بازی رخ دهد، آرژانتین بالاتر از برزیل قرار می‌گیرد. درست است، دومین باخت متوالی به روحیه تیم ضربه می‌زند اما اسکالونی همیشه می‌دانست که باید قبل از جام جهانی بعدی باید اوتامندی را عوض کند. او بیشتر از دو سال برای یافتن راه‌حل فرصت دارد. معلوم نیست مسی تا کی هست اما اسکالونی نگاه امیدواری به خولین آلوارس برای جانشینی مسی دارد.
بنابراین آرژانتین می‌تواند ببازد بدون اینکه وارد بحران شود اما برای برزیل اینطور نیست، نخستین شکست خانگی تاریخ در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی تحقیر مضاعف این تیم است.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها