به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۰:۰۸
 
۱۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۳/۱۵ ساعت ۰۹:۳۵
کد مطلب : ۴۴۱۱۷

نظرسنجي؛ آلمان محبوب‌ترین کشور جهان

گروه بين‌الملل: نتایج آخرین نظرسنجی که به سفارش بی‌بی‌سی جهانی صورت گرفته، نشان از آن دارد که ایران و کره شمالی در افکار عمومی جهان بیشترین نگاه منفی را به خود جلب کرده‌اند و وضعیت اتحادیه اروپا و روسیه نیز بدتر شده است.
نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که در میان افکار عمومی جهان، آلمان محبوب‌ترین کشور است و بیشترین نظرات مثبت را به خود جلب کرده است. بیش از ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی عنوان کرده‌اند که نظر مثبتی نسبت به آلمان دارند. با این‌که آلمان بیشترین نگاه مثبت جهانیان را به خود جلب کرده، نگاه منفی به اتحادیه اروپا رشد کرده است.

بیش از ۴۵ درصد مردم جهان نظر خوشی نسبت به اتحادیه اروپا و سیاست آن ندارند. این میزان از نگرش منفی نسبت به اتحادیه اروپا تا کنون ‌سابقه نداشته است. نگاه منفی به اتحادیه اروپا به‌ویژه در اسپانیا، فرانسه و آلمان که هر سه از اعضای اتحادیه اروپا هستند، شدت گرفته است. نزدیک به ۲۵ هزار نفر در این نظرسنجی شرکت داشتند. این نظرسنجی در ماه دسامبر ۲۰۱۳ آغاز و در آوریل ۲۰۱۴ به پایان رسید.

بنا به نتایج این نظرسنجی ۶۰ درصد پاسخ‌دهندگان نظری منفی نسبت به ایران داشته‌اند. وضعیت کره شمالی کمی بهتر از ایران است. ۵۸ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که نگاه آن‌ها به کره شمالی و سیاست این کشور منفی است. در این نظرسنجی مردم ۲۴ کشور جهان مورد پرسش قرار گرفتند. پاکستان، اسرائیل و چین پس از ایران و کره شمالی در رده‌های بعدی قرار دارند و درصد بالایی از مردم جهان نظر خوشی نسبت به این کشورها و سیاست ‌آن‌ها ندارند.

در نظرسنجی تازه موسسه گالوپ در آمریکا، ایران از مرتبه نامحبوب‌ترین کشور جهان خارج شده و جای آن را کره شمالی گرفته است. در رده‌ی ششم از انتهای این فهرست روسیه قرار گرفته است. بی‌بی‌سی جهانی می‌گوید وضعیت روسیه در مقایسه با نظرسنجی‌های قبلی به شکل محسوسی بدتر شده است. این درحالی است که نظرسنجی قبل از وقوع بحران کریمه در اوکراین انجام شده و ممکن است در حال حاضر روسیه در نظر افکار عمومی جهان، محبوبیت بیشتری را از دست داده باشد. بیش از ۴۵ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که نظر مثبتی به روسیه ندارند.