به روز شده در ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۲:۲۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۲ ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب : ۴۵۵۲۶۹

تورم، ارزش حقیقی تراکنش‌های بانکی را ۹.۸ درصد کاهش داد

تورم، ارزش حقیقی تراکنش‌های بانکی را ۹.۸ درصد کاهش داد
گروه اقتصادی: با وجود رشد ارزش اسمی تراکنش‌های شبکه شاپرک در دی ماه سال جاری، ارش حقیقی این تراکنش‌ها به واسطه تورم، کاهشی شده است.به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) چندی پیش در آخرین گزارش ماهانه از داده‌های تراکنش‌های این شبکه، آمار و ارقام مربوط به دی ماه سال 1402 را در وبسایت خود بارگذاری کرد. آماری که بر اساس آن، مجموع تعداد تراکنش‌ها تحت شبکه شاپرک در این مدت با کاهشی سه درصدی در مقایسه با آذر ماه همراه شده و رقم سه میلیارد و 986 میلیون تراکنش را ثبت کرده است.

این در حالیست که بررسی این تراکنش‌ از دیدگاه مبلغ آنها حاکی از آن است که در همین مدت، بیش از یک میلیون و 55 هزار میلیارد تومان تراکنش تحت شبکه شاپرک انجام شده که این رقم  نسبت به آذر ماه امسال 1.2 درصد افزایش پیدا کرده است.

تورم با تراکنش‌های بانکی چه کرد؟
یکی از بخش‌های مهم گزارش شاپرک اما مربوط به ارزش حقیقی تراکنش‌هاست. در این بخش، اثر تورم از ارزش اسمی تراکنش‌ها که پیش‌تر به آن اشاره شد، کسر می‌شود تا چشم‌اندازی واقعی و دقیق‌تر از آمار تراکنش‌های بانکی ایجاد شود.بر اساس محاسبات شاپرک، با وجود رشد 1.24 درصدی ارزش اسمی تراکنش‌ها در دی ماه نسبت به آذر ماه سال 1402، تورم ماهانه 2.63 درصدی در دی ماه سبب شده که ارزش حقیقی تراکنش‌های این شبکه 1.35 درصد کاهش یابد.

از سویی دیگر، بررسی اثر تورم بر تراکنش‌های دی ماه امسال در مقایسه با دی ماه سال گذشته، نشان‌دهنده آن است که رشد 24.96 درصدی ارزش اسمی تراکنش‌ها در کنار تورم نقطه به نقطه 38.54 درصدی در این مدت، باعث شده که ارزش حقیقی تراکنش‌ها در این مدت با افتی 9.8 درصدی مواجه شود.

بررسی این اعداد و ارقام از آن جهت اهمیت دارد که امروزه بخش قابل توجهی از خرید و فروش‌های مردم در بستر شبکه شاپرک صورت می‌گیرد. از همین روی، کاهش ارزش تراکنش‌ها با احتساب اثر تورم بر آنها، می‌تواند تا حدودی نشان‌دهنده تاثیر تورم بر قدرت خرید مردم باشد.

میانگین مبلغ هر تراکنش به 265 هزار تومان رسید
یکی دیگر از شاخص‌هایی که با محسابه آن می‌توان تا حدودی به اثر تورم بر سبدهای خرید مردم پی برد، میانگین مبلغ هر تراکنش است که از تقسیم مبلغ کل تراکنش‌ها بر تعداد آنها بدست می‌آید.بر این اساس، میانگین مبلغ هر تراکنش از 254 هزار تومان در آذر ماه به 265 هزار تومان در دی ماه افزایش یافته که بخش قابل توجهی از این افزایش به واسطه تورم بوده است. این میزان در حالی رقم خورده که میانگین مبلغ هر تراکنش در دی ماه سال گذشته نیز معادل 231 هزار تومان ثبت شده بود.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها