به روز شده در ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۲:۵۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۲ ساعت ۱۸:۵۷
کد مطلب : ۴۵۵۳۹۸

نیمی از مردم آمریکا می‌گویند شرایط اقتصادی آنها در دوره بایدن بدتر شد

نیمی از مردم آمریکا می‌گویند شرایط اقتصادی آنها در دوره بایدن بدتر شد
گروه بین‌الملل: رویترز گزارش داد: نتایج نظرسنجی فایننشال تایمز و دانشکده استفان راس در دانشگاه ایالتی میشیگان، یک سوم آمریکایی ها معتقدند که سیاست های اقتصادی بایدن موجب آسیب زیادی به اقتصاد این کشور شده است. بر اساس نتایج این نظرسنجی آمریکایی‌ها بیشتر به سیاست‌های اقتصادی دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری سابق این کشور نسبت به سیاست‌های جو بایدن باور دارند.
روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که این نظرسنجی نشان داد که فقط 31 درصد از آمریکایی ها معتقدند اقدامات اقتصادی بایدن به سود این کشور بوده است. نتایج این نظرسنجی نشان داد که تقریباً نیمی از پاسخ دهندگان ( 49 درصد) اعلام کردند که شرایط اقتصادی آنها در دوران ریاست‌جمهوری بایدن بدتر شده است. فقط 17 درصد از آمریکایی ها اعلام کردند که وضعیت مالی آنها از زمان ورود بایدن به کاخ سفید بهبود یافته است.

جنجال بر سر حافظه بایدن
دموکرات ها در تلاش هستند از اهمیت ادعاهای بازپرس ویژه مبنی بر اینکه جو بایدن بیش از حد فراموشکار شده است، بکاهند.
بایدن ساعاتی پس از انتشار گزارش رابرت هور بازپرس ویژه درباره جابجایی اسناد محرمانه که حافظه او را زیر سوال می‌برد، با لحنی خشمگینانه نتیجه ‌گیری گزارش در مورد حافظه خود را رد و تاکید کرد که برخلاف ادعای هور، وی سال درگذشت پسرش بو بایدن را فراموش نکرده است. بایدن در پاسخ به این ادعای بازرس ویژه مبنی بر اینکه او برای به یاد آوردن زمان مرگ فرزندش تقلا می کند، گفت: او اصلا با چه جراتی این موضوع را مطرح می‌کند؟ حافظه من مشکلی ندارد.
رابرت هور بازپرس ویژه درباره جابجایی اسناد محرمانه از سوی بایدن نتیجه‌گیری کرده است که او اسناد محرمانه را «عمدا نگه داشت و فاش کرد» اما دادستان ویژه تصمیم گرفته است که اتهامی به او وارد نکند. به محض طرح اتهامات بازپرس ویژه، دموکرات ها در کنگره و سراسر کشور به سرعت در دفاع از رئیس جمهوری آمریکا سخن گفتند. سناتور برایان شاتز یک دموکرات از هاوایی گفت: این هیچ جای تعجب نیست که جمهوری خواهان که بگویند بایدن پیر است. این مساله تنها بهانه ای است که آنها دارند. دموکرات ها قصد دارند با تایید اینکه بایدن قادر به فرماندهی کل قوا است و بی اعتبار کردن افرادی که او را ضعیف نشان می دهند، به سوالات گسترده در مورد سن و آمادگی رئیس جمهوری 81 ساله پاسخ دهند.
کلید این راهبرد، مقایسه بایدن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا و نامزد پیشتاز 77 ساله جمهوریخواهان برای انتخابات نوامبر امسال است که در گذشته نیز نام ها و حقایق را اشتباه گرفته و در عین حال با چهار کیفرخواست و چندین حکم مدنی چند میلیون دلاری مواجه است.
نشانه ‌های حمایت برای بایدن بسیار مهم است زیرا او برای انتخاباتی سخت علیه ترامپ آماده می‌شود.حتی قبل از انتشار این گزارش، نگرانی‌ها از تضعیف ائتلافی که به انتخاب بایدن در سال 2020 کمک کرد، رو به افزایش بود و برای بایدن حفظ هرچه بیشتر حامیان بسیار مهمتر است. تیم انتخاباتی بایدن نکاتی را برای متحدان خود منتشر کرده که آسوشیتدپرس به آنها دسترسی یافته است. این نکات به هور، وکیل آمریکایی در دوران دولت ترامپ، اشاره می‌کند مبنی بر اینکه «وی پرونده‌ای ندارد، بنابراین به حملات شخصی علیه رئیس‌جمهور روی آورده است.» تیم انتخاباتی بایدن همچنین تاکید می کنند که هور یک وکیل است نه یک پزشک. بنابراین مردم باید به نتیجه‌ گیری حقوقی او توجه کنند و نظرات سیاسی او را نادیده بگیرند.
این گزارش همچنین منجر به نارضایتی در کارولینای جنوبی شد. در این ایالت، بایدن در اولین انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در کشور در سوم فوریه که توسط تیم او برای نشان دادن قدرت آشکار بایدن طراحی شده بود، به پیروزی قاطعی دست یافت. برخی، پاسخ تهاجمی بایدن به بازپرس ویژه را نشانه امیدوارکننده ای از عزم او دانستند. دستیاران بایدن می‌گویند که انتظار ندارند رئیس‌ جمهوری یا تیم او مستقیما به مساله سن رسیدگی کنند. آنها نمی‌توانند بایدن را جوان تر کنند و حملات به رئیس‌ جمهوری در مورد سن او نیز چهار سال است که ادامه داشته ترامپ پیش از این به او لقب «جو خواب‌آلود» داده بود. درعوض، آنها قصد دارند از طرح اولیه مبارزات انتخاباتی 2020 استفاده و استدلال کنند که بسیاری از رای دهندگان خواهان تکرار دوران پرتلاطم ترامپ در کاخ سفید نیستند. آنها همچنین قصد دارند دستاوردهای بایدن و اقتصادی را برجسته کنند.
برخی از دموکرات ها چندان خوشبین نیستند. جیم مسینا که آخرین تیم انتخاباتی باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا را رهبری می کرد، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این گزارش گمراه کننده است. زمانی که فردی در حال اجرای یک مبارزه ریاست جمهوری است، نباید حواسش پرت شود. مسینا گزارش بازپرس ویژه را با اعلامیه اکتبر 2016 توسط جیمز کومی، رئیس وقت پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) مقایسه کرد. در آن زمان کومی اعلام کرد تحقیق بیشتری در مورد مدیریت ایمیل های طبقه بندی توسط هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا انجام می دهد. اعلامیه کومی که 11 روز قبل از انتخابات اعلام شد، یکی از عوامل پیروزی ترامپ در انتخابات در نظر گرفته می شود.
در مورد بایدن، گزارش بازپرس ویژه 9 ماه مانده به انتخابات، که قرار است 5 نوامبر برگزار شود، منتشر می شود. با این حال، این گزارش، متحدان ترامپ را جسورتر کرده است.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها