به روز شده در ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۳:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب : ۴۵۵۵۲۶

خواص و مضرات نوشیدن آب قبل از خواب شب

خواص و مضرات نوشیدن آب قبل از خواب شب
گروه علمی: برخی از افراد قبل از خواب یک لیوان آب می‌نوشند تا در طول شب آب بدن خود را حفظ کنند؛ اما محققان این سوال را دارند که آیا نوشیدن آب قبل از خواب مفید است یا نه؟به گزارش ایسکانیوز، شما باید هر روز آب بنوشید تا بدن به درستی کار کند؛ چراکه در طول روز و هنگام خواب از طریق تنفس و تعریق از سیستم گوارشی آب از دست می‌دهید. برخی از افراد قبل از خواب یک لیوان آب می‌نوشند تا در طول شب آب بدن خود را حفظ کنند؛ اما محققان این سوال را دارند که آیا نوشیدن آب قبل از خواب مفید است یا نه؟

آب و قطع چرخه خواب
نوشیدن آب قبل از خواب می‌تواند تعداد دفعات ادرار شبانه را افزایش دهد. میزان ادرار شما در شب کاهش می‌یابد و به شما اجازه می‌دهد شش تا هشت ساعت بدون وقفه بخوابید. نوشیدن یک یا دو لیوان آب قبل از خواب می‌تواند این چرخه را تغییر دهد. کمبود خواب می‌تواند بر سلامت قلب شما تاثیر منفی بگذارد.کمبود خواب می‌تواند بر توانایی بالقوه فرد برای پیشرفت تاثیر بگذارد و باعث عوارض مانند فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا و افزایش وزن شود.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ بزرگسالانی که کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابند در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی و حمله قلبی قرار دارند.همچنین سن می‌تواند در خواب و چرخه ادرار شما نقش داشته باشد چون هرچه پیرتر شوید مثانه شما بیشتر فعال می‌شود. این می‌تواند مربوط به شرایط پزشکی باشد که می‌تواند بر عملکرد مثانه تاثیر بگذارد مانند کاهش عملکرد شناختی به دلیل زوال عقل یا سکته مغزی که باعث می‌شود مغز شما قادر به انتقال سیگنال به مثانه نباشد. دیابت ملیتوس و هیپرتروفی خوش خیم پروستات نیز می‌توانند عملکرد مثانه ادراری شما را تحت تاثیر قرار دهند.

فواید و مزایای نوشیدن آب قبل از خواب
۱. بهبود خلق و خو
طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ کمبود آب می‌تواند بر روحیه شما تاثیر منفی گذاشته و همین می‌تواند بر چرخه خواب و بیداری شما اثر بگذارد.این مطالعه در مجموع ۵۲ نفر از افراد دارای حجم مصرف مایعات زیاد (۲۲) و کم (۳۰) را بررسی کرد. افرادی که به طور معمول مقدار زیادی آب می‌نوشیدند، آرام نبودند و وقتی نمی توانستند به اندازه معمول آب بنوشند احساسات مثبتی را تحربه نمی کردند.کسانی که میزان مایعات کمی مصرف می‌کنند، وقتی میزان مصرف آب خود را افزایش می‌دهند احساس رضایت و آرامش را افزایش می‌دهند.

۲. باعث سم زدایی بدن می‌شود
نوشیدن آب به طور خاص آب داغ یا گرم یکی از روش‌های طبیعی برای کمک به سم زدایی بدن و بهبود هضم غذا است.آب گرم گردش خون را افزایش می‌دهد، به بدن شما کمک می‌کند تا مواد زائد را تجزیه کرده و میزان عرق را افزایش می‌دهد. تعریق باعث از بین رفتن مایعات در طول شب می‌شود؛ اما همچنین نمک ها یا سموم اضافی را از بین می‌برد و سلول‌های پوست را تمیز می‌کند.

نوشیدن آب گرم قبل از خواب باعث هیدراته شدن شما در طول شب می‌شود و ممکن است به بدن کمک کند تا از سموم ناخواسته خلاص شود. همچنین ممکن است به تسکین درد یا گرفتگی معده کمک کند.اگر آب ساده را دوست ندارید یا اگر می‌خواهید سرما نخورید قبل از خواب به آن آب لیموترش تازه اضافه کنید. این می‌تواند طعم جالب توجهی به آب ببخشد و لیمو همچنین حاوی ویتامین C است که می‌تواند به شما کمک کند تا سیستم ایمنی بدن خود را برای مبارزه با عفونت تقویت کنید.

چه زمانی بهترین زمان برای نوشیدن آب است؟
نوشیدن آب قبل از خواب فواید زیادی دارد اما نوشیدن بیش از حد آن در زمان خواب می‌تواند چرخه خواب شما را قطع کرده و بر سلامت قلب تاثیر منفی بگذارد.برای جلوگیری از کمبود آب بدن و جلوگیری از مصرف بیش از حد آب در شب باید در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید. یکی از نشانه‌های کمبود آب بدن ادرار تیره است، اگر به اندازه کافی آب می‌نوشید ادرار شما باید زرد روشن یا شفاف باشد.

نوشیدن هشت لیوان آب در روز یک هدف مفید است اما این تعداد می‌تواند از یک نفر به فرد دیگر متفاوت باشد. بسته به میزان فعالیت، آب و هوا یا بارداری ممکن است لازم باشد آب بیشتری بنوشید.
برچسب ها: نوشیدن آب
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها