به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۳۱ - ۰۲:۲۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۱ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب : ۴۶۲۷۵۷

«مهمانی» ایرج طهماسب یک ستاره دارد

«مهمانی» ایرج طهماسب یک ستاره دارد
گروه فرهنگی: با ورود شخصیت «خونه بغلی» به جمع عروسک‌های «مهمانی»، هوتن شکیبا حالا دیگر سرش با عروسک‌های ایرج طهماسب حسابی گرم است. او در حال حاضر صداپیشه چهار شخصیت عروسکی بچه، شاباش، دیبی و خونه بغلی است و فعالیتش در این مجموعه بسیار گسترده شده است. او با ظرافت هرچه تمام‌تر صدای هر عروسک را طراحی کرده و به آن‌ها جان بخشیده است.
 
هوتن شکیبا اولین‌بار سال ۱۳۹۳ با صداپیشگی عروسک دیبی قدم به مجموعه «کلاه قرمزی» گذاشت و همکاری با ایرج طهماسب را تجربه کرد. بعد از آن به یکی از اعضای ثابت این گروه تبدیل شد و سال ۱۴۰۰ با خلق کاراکتر‌های بچه و شاباش در «مهمونی»، محبوبیت بیشتری در این عرصه به‌دست آورد.
 
دیبی؛ از سال ۱۳۹۳
ده سال از ورود شخصیت «دیبی» به جمع عروسک‌های «کلاه‌قرمزی» می‌گذرد. هوتن شکیبا سال ۱۳۹۳ با تاثیر پذیرفتن از کاراکتر دیو در افسانه‌های ایرانی، گویش خاصی برای او در نظر گرفت؛ دیوی که برخلاف انتظار، اصلا ترسناک نیست و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. از یک سو مهربان و خوش‌اخلاق است و با آن هیکل گنده مدام می‌خندد و از سوی دیگر همه کلمات را وارونه بیان می‌کند.

همین روایت برعکس کلمات و درگیر شدن ذهن مخاطبان برای یافتن معنی آن‌ها در کنار خلق‌وخوی خوش او باعث شد توجه‌های زیادی به سمت این کاراکتر جلب شود. حالا بازگشت دیبی به «مهمانی» و قرار گرفتن او کنار شخصیت‌های جدید، حال‌وهوای بامزه‌ای به این مجموعه داده است. درست است که محبوبیت صدای شکیبا روی شخصیت بچه بیشتر از همه جذابیت دارد، اما دیبی هم در این چند روزی که از ورودش به «مهمانی» می‌گذرد، بسیار جذاب ظاهر شده.
 
خونه بغلی؛ از سال ۱۳۹۴
یک سال بعد از ورود «دیبی» به این مجموعه، هوتن شکیبا در نوروز ۱۳۹۴ به جای شخصیت جدیدی دیگری به اسم «خونه بغلی» هم صحبت کرد. شخصیتی که در طول این مجموعه چندان پررنگ نبود، اما به خاطر ویژگی‌های خاص صحبت کردنش، بسیار مورد توجه قرار گرفت.

«خونه بغلی» در کار فروش آهن‌آلات و ضایعات بود و آنقدر برای خرید و فروش پشت وانت فریاد زده بود که دیگر گفتن این عبارات جزئی از دیالوگ‌های روزمره‌اش بدل شده بود. موقع حرف زدن عادی هم یک مرتبه صدایش را می‌برد بالا و می‌گفت: «آهن‌آلات، ضایعات، شیرآلات، بیا.» شکیبا طوری صدایش را متناسب با چهره «خونه بغلی» تغییر می‌داد که خیلی سخت می‌فهمیدیم صداپیشه دیبی و خونه بغلی یکی است. حالا در قسمت هفتم مجموعه «مهمانی» سروکله «خونه بغلی» هم پیدا شده. نمی‌دانیم مثل زمان قبل حضورش در این برنامه چقدر باشد و طهماسب می‌خواهد او را به عنوان یک شخصیت ثابت نگه دارد یا گهگاه به برنامه می‌آید.

بچه؛ از سال ۱۴۰۱
هوتن شکیبا در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ درحالی صداپیشگی دو کاراکتر «دیبی» و «خونه بغلی» را داشت که هنوز به عنوان بازیگر سینما و تلویزیون به شهرت نرسیده بود. او اواسط دهه نود به واسطه بازی در «لیسانسه‌ها» و سپس موفقیتش در فیلم «شبی که ماه کامل شد» جایگاه ویژه‌ای به دست آورد و به بازیگری پرکار و محبوب بدل شد. در این شرایط بود که صداپیشگی شخصیت «بچه» را در «مهمونی» پذیرفت.

«بچه» در همان قسمت اول چنان محبوبیتی به دست آورد که بخش مهمی از مخاطبان، «مهمونی» را صرفا به خاطر حضور او تماشا می‌کردند. شکیبا برای این کاراکتر، صدایش را کامل تغییر داد. به نحوی که اوایل واقعا نمی‌شد صدایش را تشخیص داد. قاطی کردن‌های بچه و بدوبیراه گفتن‌ها و در عین‌حال تلاش برای نرم کردن طهماسب، همگی به هنر شکیبا در تنظیم صدایش برای آن برمی‌گردد.

شاباش؛ از سال ۱۴۰۱
شکیبا همزمان با کاراکتر «بچه»، در «مهمونی» صداپیشه شخصیت «شاباش» هم بود؛ شخصیتی که کم‌کم محبوبیت به دست آورد و حالا به یکی از اعضای ثابت این مجموعه تبدیل شده. صدای «شاباش» در مقایسه با «بچه» بیشتر به خود شکیبا شبیه است و با کمی دقت می‌توان صدایش را شناخت، اما با این حال وقتی دیالوگ‌های شاباش و بچه را می‌شنویم امکان ندارد متوجه شویم با یک صداپیشه روبه‌رو هستیم. بخصوص اینکه شاباش به واسطه شغلش خواننده هم هست و صدایش تیزی خاصی هم دارد.

تا به حال هفت قسمت از مجموعه «مهمانی» پخش شده و از میان عروسک‌های «کلاه قرمزی»، فامیل دور، ببعی، جیگر، بچه فامیل، آقای همساده، دیبی و خونه بغلی به جمع کاراکتر‌های «مهمونی» اضافه شده‌اند. باید دید در ادامه چه شخصیت‌هایی قدم به این مجموعه خواهند گذاشت.
مرجع : فیلم‌نیوز
برچسب ها: هوتن شکيبا
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها