به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۲۷ - ۲۱:۲۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۱ ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب : ۴۶۲۷۹۸

چای پررنگ ممنوع

چای پررنگ ممنوع
گروه سلامت:رییس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به نقش موثر روزه داری بر سلامت افراد بر اهمیت صرف وعده سحری تاکید کرد.فرشته فزونی گفت: در هر شرایطی وعده سحری را در برنامه غذایی خود داشته باشید و به هیچ وجه آن را حذف نکنید. نخوردن سحری موجب سردرد، دردهای عضلانی، کم آبی، کاهش کارایی بدن در طول روز، بروز خستگی و بی حوصلگی، افت سریع قند خون و سرگیجه می‌شود.
 
به گزارش مهر، وی افزود: روزه داری بدون صرف سحری، برای تمام گروه‌های سنی به ویژه نوجوانان و جوانان می‌تواند با عوارض زیادی همراه باشد.فزونی ادامه داد: پرخوری در هنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگی جلوگیری نمی‌کند بلکه فشار زیادی را به معده و دستگاه گوارش وارد می‌کند و موجب تشنگی، سوءهاضمه، درد و نفخ معده می‌شود.

وی افزود: در وعده سحری از خوردن غذاهای خشک و غذاهای پر ادویه خودداری کنید چون باعث عطش زیاد و تُرش کردن در طول روز می‌شود.به گفته فزونی، خوردن شیرینی و غذاهای شور و پُرچرب موجب تشنگی در روز می‌شود.
وی افزود: مصرف سبزی‌های تازه مانند سبزی خوردن و سالاد و همچنین ماست و خیار با کشمش و گردو توصیه می‌شود.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: انواع پلوهای مخلوط با کمی حبوبات و سبزی‌ها به همراه کمی مرغ و گوشت و انواع چلو خورش‌های کم چرب مثل کرفس، آلو اسفناج برای وعده سحری مناسب است.وی افزود: نوشیدنی‌های شور مانند دوغ شور برای وعده سحر مناسب نیست. زیرا باعث تشنگی در طول روز می‌شود. در صورت تمایل بهتر است دوغ کم نمک خانگی مصرف کنید.

فزونی گفت: نوشیدن چای پررنگ در وعده سحر به دلیل افزایش دفع ادرار باعث بروز کم آبی و تشنگی در روزه داران می‌شود.وی افزود: از میوه‌های خشک مانند خرما، کشمش و توت خشک همراه با آب جوش ولرم و چای رقیق استفاده کنید.

فزونی گفت: خوردن غذاهای پُرادویه و خشک را در وعده سحر محدود کنید، چون موجب مشکلات گوارشی و ایجاد حس تشنگی زودرس در طی روز می‌شود.وی افزود: مصرف شیر به همراه نان، خرما یا شیربرنج گزینه مناسبی برای وعده سحری است و به ویژه برای نوجوان نیز بسیار مفید است.

فزونی گفت: به منظور تأمین ریزمغذی‌ها مقادیر مناسبی از میوه‌ها، سبزی‌ها و لبنیات کم چرب در وعده سحری مصرف کنید.وی افزود: از تند غذا خوردن و پرخوری پرهیز کنید. بلافاصله پس از سحری نخوابید چون باعث مشکلات گوارشی می‌شود. همچنین، مصرف انواع چلوکباب و غذاهای چرب و پرکالری در سحر توصیه نمی‌شود.
برچسب ها: چای پررنگ
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها