به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۹:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۳ ساعت ۱۷:۴۲
کد مطلب : ۴۶۳۱۷۳
ماجراهای عجیب از قهرمان سنگین وزن بوکس جهان

از پوگبا تا جاشوآ، داستان یک مربی ایرانی در لندن

از پوگبا تا جاشوآ، داستان یک مربی ایرانی در لندن
گروه ورزشی: شاید کمتر کسی بداند که یکی از افراد تاثیرگذار در زندگی ورزشی و حتی شخصی "آنتونی جاشوآ" بوکسور سنگین وزن انگلیسی یک مربی بدنساز ایرانی است. سینا قائمی که در تهران متولد شده و از 7-8 سالگی به انگلیس مهاجرت کرده، دوست قدیمی جاشوآ و مربی او در سال‌های اخیر بوده است.
بدون شک می‌توان آنتونی جاشوآ را یکی از بهترین بوکسورهای یک دهه اخیر دنیا معرفی کرد، کسی که بعد از قهرمانی در المپیک لندن، در بوکس حرفه‌ای اکثر رقبای خود را در سنگین وزن شکست داده و قهرمانی‌های متعددی در کارنامه‌اش دیده می‌شود. جاشوا قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان رکورد فوق‌العاده‌ای در بوکس حرفه‌ای دارد، ۲۳ مسابقه حرفه‌ای و۲۱ ناک اوت او با این رکورد هم اسمش را در کتاب تاریخ بوکس وارد کرده. مبارزه او با ولادیمیر کلیچکو که ۱۱ راند ادامه یافت، یکی از مشهورترین مبارزات حرفه‌ای تاریخ بوکس به حساب می‌آید. 
 در ادامه مشروح صحبت های سینا قائمی که با وجود زندگی در انگلیس همچنان به فارسی هم تا حدودی مسلط است را با خبرنگار "ورزش سه" می‌خوانید:
2006126
* از 10 سالگی با آنتونی رفیق هستیم
چند سال قبل بود که چند خبرگزاری از ایران با من تماس گرفتند و صحبت کردیم، اما الان جایگاهی که در تیم آنتونی جاشوآ دارم، خیلی بالاتر رفته و شاید از 25 نفری که در تیم داشتیم، فقط سه نفر مانده ایم. من قبلا فقط کارهای فیزیوتراپی را انجام می‌دادم، اما الان به عنوان مربی بدنساز در تمام طول روز با او هستم. من و آنتونی دوست دوران بچگی هستیم و از 10، 11 سالگی در فوتبال با هم رفیق شدیم. تا الان هم این رفاقت ما ادامه دارد و داستان‌های جالبی هم در طول این سال‌ها داشته‌ایم.
2006130
* به آنتونی گفته بودند برو پیش سینا
از زمانی من با آنتونی کار می‌کردم، کسی او را نمی‌شناخت. من دنبال درسم بودم و آنتونی سراغ بوکس رفت. جالب اینکه پایان درس من با بوکس حرفه‌ای آنتونی همزمان شد و به همین خاطر ما توانستیم جدا از رفاقت با هم همکاری کنیم. من با چند فوتبالیست در لیگ جزیره کار می‌کردم که چند نفر به آنتونی گفته بودند اگر کمکی لازم داری، برو پیش سینا. اوایل که آنتونی در شفیلد بود و من در لندن بودم، همکاری ما سخت شده بود. من هم تایمم تقریبا پر بود و سخت بود که برای آنتونی وقت بگذارم. کم‌کم آنتونی هم به لندن آمد و همکاری ما بیشتر شد که از آن زمان 14 سال می‌گذرد.
* از جناس تا عزت‌اللهی و پل پوگبا
همان‌طور که گفتم، من کارم ابتدا بیشتر با فوتبالیست‌ها بود. درست است که همه باشگاه‌ها یک مربی بدنساز دارند، اما اشتباهات زیادی در کار به صورت گروهی انجام می‌شود. وقتی در فصل بدنسازی و قبل از شروع فصل یک مربی بدنساز بالای سر 20 فوتبالیست است، نمی‌تواند روی جزییات عضله‌های هر نفر تمرکز کند. همین هم باعث می‌شود که بازیکن در طول فصل مصدوم شود. پس فوتبالیست‌های حرفه‌ای اکثرا مربی بدنساز اختصاصی هم دارند. بازیکنان زیادی از لیگ جزیره پیش من می‌آمدند که جرمین جناس، بازیکن تاتنهام، یکی از آنها بود. سعید عزت‌اللهی، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران هم وقتی در انگلیس بود، چند جلسه پیش من آمد. حتی پل پوگبا زمانی که منچستر بازی می‌کرد، به من پیشنهاد داد که با او کار کنم. ما چند جلسه کار کردیم، اما چون من لندن بودم و او در منچستر بود، شرایط کار تمام وقت را نداشتیم. الان هم پیشنهادات زیادی از سوی فوتبالیست‌ها دارم، اما چون فول تایم با آنتونی کار می‌کنم، نمی‌توانم پیشنهاد دیگری را قبول کنم.
* پلیس آنتونی را در 16 سالگی دستگیر کرد
اگر بخواهم درباره داستان زندگی آنتونی جاشوآ برایتان بگویم، شاید باورش برایتان سخت باشد که بدانید او اصلا شناختی از بوکس نداشت و طی سه سال قهرمان المپیک شد! من و آنتونی فوتبال بازی می‌کردیم. او در سن 16 سالگی در محل خودشان همراهش مواد داشت و پلیس او را دستگیر کرد. آنتونی در واتفورد زندگی می‌کرد، اما پلیس به او گفت تا یک سال نمی‌تواند به محله خودش برگردد. پسرخاله آنتونی بوکسور بود و خودش هم از بچگی عاشق دعوا بود. این شد که او به باشگاه بوکس رفت و حتی یادم می‌آید که پول نداشت تا دستکش بوکس بخرد.
2006128
* روز اول در باشگاه بوکس به آنتونی خندیده بودند
اصلا پلن زندگی آنتونی جاشوا این بود که فوتبالیست شود و اگر پلیس جلوی او را نگرفته بود، هیچوقت سمت بوکس نمی‌رفت. او به باشگاه بوکس رفت و اوایل هم به این فکر می‌کرد که تمرین کنم و عضلانی شوم تا بعد از یک سال که سمت محله خودمان برگشتم، بتوانم از پس همه بربیایم! حتی روز اول که آنتونی به باشگاه بوکس رفته بود، به خاطر استایل بدنی‌اش به او خندیده بودند. او قد بلندی داشته، اما نمی‌توانسته خوب مشت بزند. آنتونی از بوکس خوشش می‌آید و این مسیر را ادامه می‌دهد تا کم‌کم وارد مسابقات می‌شود. او بعد از مدتی برای تیم المپیک انگلیس انتخاب می‌شود. حتی پلن مربیان برای او این بود که در المپیک 2016 شرکت کند، اما آنتونی خیلی زود آماده شد و در المپیک 2012 لندن قهرمان شد.
* آنتونی سه ساله تبدیل به قهرمان المپیک شد
شاید باورش برای هر کسی سخت باشد که در طی سه سال آنتونی تبدیل به قهرمان بوکس المپیک شد. خیلی از ورزشکاران 10، 15 سال تمرین می‌کنند تا فقط به المپیک برسند. بعد از المپیک یک سال طول کشید تا آنتونی تصمیم بگیرد که وارد دنیای حرفه‌ای شود یا در آماتوری ادامه دهد. من جزء کسانی بودم که به او گفتم فعلا در آماتوری ادامه بده چون تو فقط 35 مبارزه کردی و تجربه زیادی نداری. بقیه‌اش را هم که خودتان می‌دانید و آنتونی جاشوآ حالا تبدیل به یکی از بزرگترین بوکسورهای جهان شده و در بخش حرفه‌ای به کارش ادامه می‌دهد.
2006127
* حتی یک شب هم نباید در خواب و غذا غفلت کند
همه چیز در ابتدا از نظر من ژنتیک است. آنتونی از بچگی ورزش می‌کرد و قد او 197 سانتی متر است، اما او این ژنتیک را داشت که تبدیل به قهرمان بزرگی در بوکس شود. تا چند وقت قبل یک نفر دیگر مربی بدنساز آنتونی بود و من فقط در نقش فیزیوتراپ کنارش بودم. اما الان که من همه برنامه‌هایش را زیر نظر دارم، به او گفتم اول از همه تغذیه و بعد از آن خواب برای یک ورزشکار مهم است. شاید یک شب دیر بخوابی یا بگویی یک شب بگذار فلان غذا را بخورم، اما فردا می‌بینی که عضله‌ات پاره شده.
* بوکس پولش خوب است، اما ریسکش هم بالاست
آنتونی جاشوآ الان درآمد خوبی دارد و این غیرقابل انکار است، اما بوکس حرفه‌ای به همین خاطر درآمدش بالاست که ریسک بالایی دارد. یکی از مشت‌هایی که در سنگین وزن به سر هر ورزشکار وارد می‌شود، اگر به من و شما بزنند، مغزمان جابجا می‌شود. ریسک این ورزش خیلی بالاست و پول آن هم خوب است. فوتبالیست نیستی که مصدوم بشی و بتوانی برگردی. قطعا این مشت‌ها و این مبارزه‌ها در آینده هم اثراتش را روی سلامتی هر فردی نشان می‌دهد. دیدید که محمدعلی کلی هم بعد از پایان بوکس خود به چه شرایط دچار شده بود.
* جاشوآ تقریبا دو سال دیگر بوکس می‌کند
می‌توانم بگویم من و آنتونی همخون هستیم و ارتباط ما از رفیق و برادر هم بالاتر است. من تقریبا 24 ساعت شبانه روز هم با او هست. الان هم برای یک مبارزه در سپتامبر برنامه‌ریزی می‌کنیم که احتمالا یا در انگلیس است یا در عربستان. من به او گفتم تا زمانی که قلبش در بوکس هست، به این ورزش ادامه دهد. البته فکر می‌کنم نهایتا دو سال دیگر این مسیر برای او ادامه داشته باشد چون آنتونی تقریبا با همه بوکس کرده. با این حال همه چیز به پول برمی‌گردد و باید ببینیم که مسیر برای او چگونه پیش می‌رود.
2006129
* دوست داشتم مسابقه چوپان را از نزدیک ببینم
خودم را یک ایرانی می‌دانم و در تهران متولد شده‌ام. شاید نتوانم خیلی روان فارسی صحبت کنم، اما یک ایرانی هستم و دوست دارم به ایران هم سفر کنم. اگر مبارزه بعدی ما در عربستان باشد، شاید در همان سپتامبر به ایران بیایم. من هیچوقت بدنساز حرفه‌ای نبوده‌ام، اما هم ورزش کرده‌ام و هم درس خوانده‌ام. اخیرا هادی چوپان هم در انگلیس مسابقه داد، اما آن موقع من در دوبی بودم، وگرنه برای دیدن مسابقه‌اش می‌رفتم.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها