به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۳۱ - ۰۲:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ ساعت ۱۶:۰۳
کد مطلب : ۴۶۳۳۵۴

امن‌ترین و ناامن‌ترین کشورهای جهان

امن‌ترین و ناامن‌ترین کشورهای جهان
گروه بین الملل:  موسسه «اقتصاد و صلح» در حالی برای هفدهمین سال جدولی از وضعیت شاخص جهانی صلح تهیه کرده که افغانستان در میان ۱۶۳ کشور جهان ناامن‌ترین کشور معرفی شده است.
کشورهایی که در این فهرست قرار دارند ۹۹.۷ درصد جمعیت کل جهان را نمایندگی می‌کنند. برای تعیین امتیاز کشورها از ۲۳ معیار کیفی و کمی استفاده شده است.
در جدول وضعیت شاخص جهانی سال ۲۰۲۳ کشور اروپایی ایسلند بار دیگر به عنوان امن‌ترین کشور جهان معرفی شده است. ایسلند از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون این جایگاه را در اختیار دارد.
در مقابل افغانستان برای هشتمین سال پیاپی به عنوان ناامن‌ترین کشور جهان معرفی شده است.
پس از ایسلند دیگر کشورهایی که صلح و امنیت بالایی دارند نیز اغلب اروپایی هستند. دانمارک، ایرلند، نیوزیلند و اتریش پس از ایسلند در جایگاه‌های بعدی جدول شاخص صلح جهانی قرار دارند.
از سوی دیگر پس از افغانستان کشورهای یمن، سوریه، سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کنگو به عنوان ناامن‌ترین کشورهای جهان معرفی شده‌اند. به این ترتیب در حالی که امن‌ترین کشورها اغلب اروپایی هستند ناامن‌ترین کشورها نیز در منطقه خاورمیانه یا قاره آفریقا قرار دارند.
کشورهای اوکراین و روسیه که وارد سومین سال جنگ با یکدیگر شده‌اند به ترتیب اولین و پنجمین میزان سقوط در جدول شاخص جهانی صلح را تجربه کرده‌اند. از دیگر کشورهایی که جایگاه آنها در این جدول افت کرده است می‌توان به هائیتی، مالی و اسرائیل اشاره کرد.
در مقابل کشور لیبی برای دومین سال پیاپی جایگاه نخست را از نظر سطح ارتقاء در جدول شاخص جهانی صلح داشته است.
ایران در میان ۱۶۳ کشور جهان به طور مشترک با ترکیه در جایگاه ۱۴۷ قرار گرفته است. 
کشورهای کره شمالی، اتیوپی، عراق، سودان، سومالی، اوکراین، روسیه، سوریه، یمن و افغانستان از جمله کشورهایی هستند که ساکنان آنها صلح و امنیت کمتری را از ایرانیان تجربه می‌کنند. در مقابل ساکنان کشورهای پاکستان، میانمار، ونزوئلا، لیبی، لبنان، هائیتی، عربستان، مصر و اوگاندا از نظر صلح و امنیت وضعیتی بهتر از ایرانی‌ها دارند.


 
برچسب ها: صلح
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها