به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۲۷ - ۲۱:۲۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ ساعت ۱۶:۰۵
کد مطلب : ۴۶۳۳۵۵
غیرقابل نفوذ، تقریبا شکست‌ناپذیر و صدرنشین

جواد نکونام: او نمی‌خواهد دوستش داشته باشید!

جواد نکونام: او نمی‌خواهد دوستش داشته باشید!
گروه ورزشی: آخرین بازی سال و مسابقه میان هوادار و استقلال، در شرایطی به پایان رسید که با سوت پایان بازی، جواد نکونام با مشت‌های گره کرده از مسیر کناری نیمکت آرام آرام وارد رختکن شد.
نکونام، مسعود شجاعی هم‌تیمی سابقش، که در کنار خط در حال بحث با داور بود را پشت سر گذاشت تا زودتر از بازیکنان به رختکن رسیده و آغوش خود را برای تک تک آنها باز کند. این ماموریتی به نتیجه رسیده در پایان یک سال بسیار دشوار بود که با یک برد یک بر صفر دیگر به پایان رسید.
صدرنشینی استقلال با سر خطی که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و اهالی فوتبال است، اینکه چرا استقلال تا این حد محتاطانه و دفاعی بازی می‌کند، کما اینکه در بازی با هوادار بعد از گل زودهنگام آرمین سهرابیان، آنها نزدیک به ۹۰ دقیقه از محوطه جریمه خارج نشدند و البته درخشش سید حسین حسینی هم مزید بر علت شد تا این پیروزی سه امتیاز دیگر به حساب تیم فوتبال استقلال بریزد.
برای هواداران سایر تیم‌ها، صدرنشینی استقلال با توجه به اینکه آنها در ابتدای فصل آنچنان جدی گرفته نمی‌شدند، آزاردهنده و اعصاب خردکن است و به همین دلیل پس از هر بازی استقلال، آنها به نوعی با هجوم به فضای مجازی و با زیر سوال بردن نمایش تیم نکونام، به خود تسکین می‌دهند.
2006322
در طرف مقابل اگرچه بخش زیادی از هواداران استقلال در نهایت به واسطه صدرنشین و کسب نتایج خوب از کارنامه نکونام دفاع می‌کنند، اما در عین حال کسانی هم هستند که آرزو دارند کاش این صدرنشینی با نمایش بهتری همراه بود.
نکته قابل اشاره، بی‌توجهی جواد نکونام به همه این برداشت‌هاست. او راهش را انتخاب کرده و بنابر آنچه که در اولین فصل حضورش در استقلال در برنامه دارد، تمرینات، گیم پلن و ترکیب تیمش را می‌چیند و در جریان بازی هم تغییرات به همین سمت و سوی ذهنی خواهد بود.
تیمی که سخت گل می‌خورد، فشرده بازی می‌کند و به هر حال در هر مسابقه‌ای تلاشش را برای گلزنی هم انجام می‌دهد، اما اولویتش همواره بر گل نخوردن است، چون به هر صورت روی ضربات ایستگاهی، پرتاب‌های اوت و جنگ‌های تن‌به‌تن یا بر اثر اشتباهات مدافعان حریف، احتمال گلزنی در هر مسابقه هست.
باور کنید به این سادگی نیست که به عنوان سرمربی یک تیم پرطرفدار، به راحتی ایده‌های مخالف را ایگنور کنید و هیچ کاری به مخالف‌خوانی‌ها و نظرات منفی نداشته باشید. به هر حال فوتبال ورزشی است که بخشی از تعریف آن در جریان‌های هواداری و امروز در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها شکل گرفته و نمی‌شود نسبت به آن کاملا بی‌توجه بود. با این حال، نکونام آن کسی نیست که بشود با این اظهارنظرها، نظرش را نسبت به فلسفه‌ای که برای فوتبال انتخاب کرده، تغییر داد.
2006320
درست یا غلط، از زمان آغاز سرمربیگری از تیم فوتبال خونه به خونه، نساجی، فولاد و حالا استقلال، در یک مسیر حرکت می‌کند و فوتبال شناسنامه‌داری که تیم‌های او نمایش داده‌اند، نشانگر خاصی است که او از یک بازی ۹۰ دقیقه‌ای دارد، با اولویت قرار دادن کسب سه امتیاز و گل نخوردن و تکرار بعضی از کلیشه‌ها مثل وقت‌کشی دروازه‌بان، عقب نگه داشته شدن مدافعان کناری، استفاده از ضربات ایستگاهی و گاهی هم شلوغی بیش از اندازه روی نیمکت، برای آنکه فضای بازی به سمت که او می‌خواهد پیش برود.
چه بخواهید و چه نخواهید، صدرنشین فعلی فوتبال ایران چنین روشی را برگزیده و از آن کوتاه نمی‌آید. اگرچه از ظواهر امر و جدول مسابقات هم اینطور برمی‌آید که آنها بیشترین بخت را برای کسب قهرمانی این فصل دارند، مگر آنکه ناگهان خللی به این "هسته سخت فوتبال به روایت جواد نکونام" وارد بشود، چیزی که همه از ابتدای لیگ منتظرش بودند و تا به حال هرگز اتفاق نیفتاده است.
2006321
تیم نکونام در شرایطی سال را با صدرنشینی به پایان رساند که آنها در رقابت‌های لیگ فقط یک بار و در هفته سوم مقابل سپاهان تن به شکست دادند. آن هم در بازی خارج از خانه که آبی‌ها به تک گل حریف از روی ریباند ضربه پنالتی معترض بودند. از آن هفته تاکنون، استقلال توانسته به خوبی روند شکست‌ناپذیری خود را حفظ کرده و به روند خوبش ادامه دهد.
از سوی دیگر، خط دفاعی تیم نکونام در پایان هفته بیست و یکم فقط 10 گل دریافت کرده که نشان دهنده توان بالای دفاعی تیم اوست که می‌تواند یک اصل مهم برای کسب قهرمانی در لیگ برتر ایران باشد. حالا و با تکیه بر این آمارهای امیدوارکننده، استقلالی‌ها به دنبال برگزاری نخستین بازی خود در سال جدید هستند تا بتوانند مسیر موفق خود در سال قبل را ادامه دهند.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها