به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۲۹ - ۱۰:۵۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب : ۴۶۹۸۲۸

کمبود داروی افراد مبتلا به سرطان در کشور

کمبود داروی افراد مبتلا به سرطان در کشور
گروه جامعه:عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درمان رایگان بیماران در بیمارستان‌های دولتی مشکلی را حل نمی‌کند، گفت: اگر بیمارستان، روش‌های تشخیصی و یا داروی لازم را نداشته باشد، فرد مجبور می‌شود این خدمات را از بخش خصوصی دریافت کند پس رایگان کردن درمان، شاید تنها ۱۰ درصد هزینه‌ها را پوشش دهد.رضا آریان پور در گفتگو با خبرنگاران در خصوص وضعیت بیماران سرطانی در کشور، گفت: تعداد بیماران سرطانی طبق آمار‌های سالانه، به دلایل مختلف در حال افزایش است؛ سبک زندگی، آلودگی هوا، آلودگی مواد غذایی و استرس‌ها از جمله دلایل گسترش انواع بیماری‌های سرطان است.
 
به گزارش شفقنا، وی با بیان اینکه حمایت‌های دولت پاسخگوی نیاز‌های بیماران سرطانی نیست، گفت: بسیاری از مردم خصوصا اقشار ضعیف و متوسط کافی است یک نفر بیمار سرطانی در میان اعضای خانواده‌شان داشته باشند که عملا آن‌ها را ورشکست می‌کند. چراکه هم روش‌های تشخیصی، گران قیمت است و هم روش‌های درمانی و داروها، هزینه‌های بالا داشته و در عین حال کمیاب هم هست. پزشک دارو را تجویز می‌کند و خانواده‌ها باید آن را از داروخانه‌های آزاد و یا مراکز غیر متعارف خریداری کنند. برخی از خانواده‌ها برای درمان بیماری، اقدام به فروش خودرو و مسکن خود می‌کنند، اما در بسیاری از اوقات شاید بیمار نجات هم پیدا نمی‌کند.
 
آریان پور نماینده مردم کلاله و مینودشت در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت اگر می‌خواهد واقعا به مردم کمک کند باید در هر استانی حداقل یک مرکز مجهز تشخیص درمان سرطان وجود داشته باشد. اما بعید می‌دانم در کل کشور مرکز تخصصی منحصری وجود داشته باشد؛ این بیمارستان‌های تخصصی باید مرکز غربالگری هم داشته باشد تا مردم بتوانند سالانه خودشان را چکاپ کنند؛ زیرا بسیاری از سرطان‌ها اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود مثل سرطان پستان، پروستات، معده کلون، با حداقل هزینه درمان می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرد: جلسات زیادی در کمیسیون داشتیم، اما ما که نمی‌توانیم برنامه دهیم بلکه وزارتخانه باید برنامه دهد؛ وزارت بهداشت به تازگی اعلام کرده که «می خواهند درمان سرطان را رایگان کنند»، اما باید ببینیم راهکار وزارتخانه برای درمان رایگان چیست! مثلا درمان رایگان بیماران در بیمارستان‌های دولتی مشکلی را حل نمی‌کند، زیرا اگر بیمارستان، روش‌های تشخیصی و یا داروی لازم را نداشته باشد، فرد مجبور می‌شود این خدمات را از بخش خصوصی دریافت کند پس رایگان کردن ما چه تاثیری در هزینه‌ها دارد!؛ و شاید تنها ۱۰ درصد هزینه‌ها را پوشش دهد، اما اگر مراکز تخصصی سرطان را دایر کنیم که داروی مورد نیاز هم در آنجا موجود باشد، می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های بیماران را تامین کند.
برچسب ها: کمبود دارو
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها