به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۲۹ - ۰۹:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب : ۴۷۰۶۵۴

معاملات امروز بورس مصداق کامل دستکاری قیمت هاست

معاملات امروز بورس مصداق کامل دستکاری قیمت هاست
گروه اقتصادی: نماگرهای بورس تهران پس از 12 روز متوالی، سرانجام قامت سبز به خود گرفتند. در ساعت ابتدایی بازگشایی معاملات تالار شیشه‌ای حجم زیاد تقاضا بازار را مثبت کرد. رفته رفته اما از تعداد نمادهای مثبت نقشه بازار کاسته و به تعداد نمادهای منفی بازار اضافه شد. از این رو در نگاه سرمایه‌گزاران و معامله‌گران بورسی، بازار پایداری لازم را ندارد. به گزارش تجارت نیوز،این در حالی است که طی سه هفته اخیر، شاخص کل بیش از 155 هزار واحد افت کرده و قیمت‌ها در سطوح ارزنده‌ای قرار گرفته‌اند. با این وجود، بازار همچنان در پیدا کردن مسیر خود با مشکل مواجه است. اما علت این امر چیست؟

ابهامات بازار همچنان به قوت خود باقی مانده است
فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی شرایط فعلی بازار بیان کرد: «عواملی که باعث شد بازار طی دو تا سه هفته گذشته شتاب منفی به خود گیرد، ابهاماتی است که در تصمیمات یک‌سویه، ذی‌نفعانه و به اقتضای کسری بودجه و نقدینگی دولت گرفته شده است.»
این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: «تا زمانی که ابهامات این دست عوامل مرتفع نشود، نمی‌توان انتظار داشت حال و روز بازار مانند ساعت ابتدایی معاملات امروز، متحول شود.»

معاملات 25 اردیبهشت، مصداق دستکاری در قیمت‌هاست
وی ادامه داد: «جریان معاملات امروز 25 اردیبهشت‌ماه، مصداق کامل دستکاری قیمت‌هاست. فولاد مبارکه و مس در ساعت ابتدایی معاملات، بالای سه درصد مثبت بودند. این در حالی است که در دقایق پایانی معاملات امروز، این دو نماد در محدوده صفر تابلو معامله می‌شدند.»این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: «حال اینکه با دستکاری قیمت‌ها، نماگرهای سهامی پس از 12 روز متوالی سبز شوند، چیزی جز یک توهم نیست.»آقابزرگی تاکید کرد: «پایداری در بازار لزوما با مثبت یا منفی بودن بازار تعریف نمی‌شود. در صورتی که شرایط طبیعی بر بازار حاکم باشد، حرکت سینوسی اقتضای قیمت‌های روی تابلو است. اما اتفاقی که امروز در جریان معاملات 25 اردیبهشت‌ماه افتاد، مصداق بارز دستکاری در قیمت‌ها است.»

بورس تهران گنجایش تامین 1200 همت از کسری بودجه را ندارد!
این کارشناس بازار سرمایه گفت: «با تغییر صورت مساله، محتوای مساله تغییر نمی‌کند. دولت اعلام می‌کند، چهار هزار همت کسری نقدینگی دارد. در این بین، دولت بازار سرمایه را به‌عنوان منبعی برای تامین هزار و 200 همت از این کسری در نظر گرفته است. این در حالی است که اندازه بازار سرمایه، کلا هفت هزار و 500 همت است! چطور می‌توان هزار و 200 همت، برای دولتی که هزینه‌های آن، روز به روز به شکلی فزاینده در حال افزایش است، منابع جمع کرد؟»

نرخ بهره موثر اوراق به 40 درصد رسیده است
آقابزرگی بیان کرد: «نرخ بهره از دیگر عواملی است که به بطن بازار سرمایه آسیب وارد می‌کند. نرخ بهره موثر اوراق، در حال حاضر در ارتفاع 40 درصدی قرار گرفته است. از لحاظ تئوریک، نرخ بهره با قیمت سهام یک رابطه معکوس دارد. هر چه نرخ بهره افزایش پیدا کند، قیمت سهام کاهش می‌یابد.»

رکن اصلی تغییر فضای بازار سرمایه چیست؟
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: «نکته‌ای که بارها بر آن تاکید شده، این است که  مادامی که نوع حکمرانی بازار سرمایه و نوع نظارت ارکان بورس نسبت به 10 سال پیش تغییری نکند، ما با همین فضا و همین ابهامات روبه‌رو خواهیم بود. همچنین نوسانات ناخواسته و روند افزایش بی‌اعتمادی ادامه خواهد داشت.»وی افزود: «در حاضر بازیگرانی در بازار سرمایه وجود دارند که ما به‌عنوان بخش خصوصی از آن‌ها یاد می‌کنیم، قائل به مشارکت مردم در جهش تولید (شعار سال 1403) نیز هستیم اما بهایی به آن‌ها نمی‌دهیم. به رسمیت شناختن حقوق بخش خصوصی و سهامدار حقیقی، رکن اصلی تغییر فضا در بازار سرمایه است.»
برچسب ها: بازار سهام
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها