به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۲۸ - ۱۹:۴۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۳/۱۶ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب : ۴۷۴۲۹۷

تلسکوپ فضایی هابل در خواب زمستانی

تلسکوپ فضایی هابل در خواب زمستانی
گروه علمی:کارشناسان ناسا در تلاش هستند تا تلسکوپ فضایی هابل را پس از اینکه یک نقص فنی باعث شد به حالت خواب زمستانی برود، به‌کار بیندازند.به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از روزنامه سان، این نقص فنی به معنای توقف موقتی رصد کیهان توسط این ابزار پیشرفته است. ناسا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، تلسکوپ - که به دوربین‌های قدرتمندی مجهز است - بیش از یک هفته پیش به حالت خواب رفته است.

این مسئله به دلیل یک ژیروسکوپ معیوب رخ داده است. این تلسکوپ دارای ۶ ژیروسکوپ است که بخشی از سیستم جهت‌یابی آن محسوب می‌شود، اما تنها از ۳ ژیروسکوپ به‌طور همزمان استفاده می‌کند. با این حال، ۳ ژیروسکوپ دیگر کار نمی‌کنند و یکی از ۳ ژیروسکوپ باقی‌مانده نیز اکنون دچار نقص شده است.

چرخش
ناسا می‌گوید: «تلسکوپ به‌طور خودکار وارد حالت ایمن شد، وقتی یکی از ۳ ژیروسکوپ آن خوانش‌های تل‌متری نادرستی را ارائه داد.»مسئولان اضافه کردند که کنترل‌کنندگان پرواز درحال حاضر سعی دارند راهی برای رفع این نقص پیدا کنند.

ژیروسکوپ‌های هابل بخشی از سیستمی هستند که جهت دقیق تلسکوپ را تعیین و کنترل می‌کنند.
ناسا می‌گوید: «ابزارهای هابل پایدار هستند و تلسکوپ در وضعیت خوبی قرار دارد.»تلسکوپ در جریان آخرین بازدید فضانوردان در سال ۲۰۰۹، شش ژیروسکوپ جدید دریافت کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم توضیح داد: «چرخ‌های این دستگاه‌ها با پیگیری چرخش و موقعیت هابل در فضا، تلسکوپ را پایدار نگه می‌دارند و جهت‌گیری صحیح را تضمین می‌کنند.»با این حال، ناسا گفت که این رصدخانه ۳۴ ساله می‌تواند با یک یا دو ژیروسکوپ سالم نیز به کشف‌های جدید ادامه دهد.

خرابی ژیروسکوپ‌ها
ناسا پیش‌تر توضیح داده بود که ژیروسکوپ‌های هابل ممکن است با گذشت زمان دچار نقص شوند. این موضوع معمولاً به دلیل فرسایش سیم‌های نازک فلزی (کمتر از قطر موی انسان)، به نام فلکس‌لید که برق را به داخل و داده‌ها را به خارج از مکانیزم منتقل می‌کنند، رخ می‌دهد.

هابل تاکنون ۸ ژیروسکوپ از ۲۲ ژیروسکوپ خود را به دلیل خوردگی فلکس‌لیدها از دست داده است. مشکل مشابهی در سال ۱۹۹۹ رخ داد وقتی که چهارمین ژیروسکوپ از شش ژیروسکوپ خراب شد. ناسا گفت: «فضاپیما در حالت ایمن منتظر ماموریت سرویس‌دهی شاتل فضایی بود که یک ماه بعد شش ژیروسکوپ جدید نصب کرد.»

هر یک از ۶ ژیروسکوپ هابل دارای چرخی است که با سرعت ثابت ۱۹۲۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد. تلسکوپ فضایی هابل یکی از دقیق‌ترین سیستم‌های جهت‌یابی را در بین فضاپیماها دارد.
این تلسکوپ نور اجرام دوردست را که میلیاردها سال نوری فاصله دارند (یک سال نوری برابر با ۵.۸۸ تریلیون مایل است) ثبت می‌کند. این اجرام به‌صورت نقاطی چند پیکسلی در دوربین ظاهر می‌شوند.

ناسا می‌گوید: «چنین مشاهداتی نیاز به دقت بسیار بالا و نگاه ثابت و پایداری دارد، در حالی که هابل با سرعتی حدود ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت به دور زمین می‌چرخد. سیستم جهت‌یابی و کنترل هابل معادل نگه داشتن یک لیزر روی یک سکه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری به مدت زمان عکسبرداری هابل یعنی تا ۲۴ ساعت، است. هر حرکت فراتر از این سطح دقت باعث تاری تصویر می‌شود یا هابل را از هدف خارج می‌کند.»

ادامه کار
با وجود مشکل فعلی نقص عملکرد، ناسا گفت انتظار دارد که هابل در طول این دهه همچنان به کشفیات خود ادامه دهد.این تلسکوپ همچنین می‌تواند در دهه آینده نیز به مشاهدات خود ادامه دهد و با دیگر رصدخانه‌ها، مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، همکاری کند.مقامات ناسا گفتند که اطلاعات بیشتری در این هفته منتشر خواهد شد.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها