به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۲ - ۱۹:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۵ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب : ۴۷۹۵۰۶

انتصاب یک زن به ریاست ستاد ارتش کانادا 

انتصاب یک زن به ریاست ستاد ارتش کانادا 
گروه بین الملل: ژنرال جنی کاریگنان که فرماندهی نیروهای کانادا در عراق و افغانستان را بر عهده داشت قرار است در مقام رئیس کل ارتش به خدمت ادامه دهد؛ آنهم به عنوان نخستین زن در تاریخ کانادا که به این سمت منصوب شده است.
جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا  ژنرال جنی کاریگنان را به عنوان رئیس ستاد ارتش این کشور منصوب کرد. ترودو به هنگام اعلام این خبر گفت اطمینان دارد که کانادا با انتصاب کاریگنان در این سمت "امن‌تر و قوی‌تر و آماده مقابله با چالش‌‌های امنیتی جهان خواهد شد."این برای نخستین بار است که در کانادا یک زن ریاست ستاد ارتش این کشور را بر عهده می‌گیرد. ژنرال کاریگنان ۱۸ ژوئیه طی مراسمی رسمی جانشین ژنرال وین آیر می‌شود که بازنشسته شده است. نخست‌وزیر کانادا به هنگام معرفی کاریگنان به عنوان رئیس جدید ستاد ارتش، "رهبری فوق‌العاده و تعهد" او به نیروهای مسلح را ستایش کرد.
در پی گزارش صدها مورد اتهام سوءرفتار جنسی در ارتش از جمله از سوی فرماندهان رده بالا، کاریگنان در طول سه سال گذشته مسئول مبارزه با آزار و تبعیض جنسیتی و بدرفتاری در نیروهای مسلح بود.او در طول ۳۵ سال خدمت به ارتش کانادا، همچنین فرماندهی نیروهای نظامی در افغانستان، بوسنی و هرزگوین، عراق و سوریه را بر عهده داشت و در فاصله سال‌های ۲۰۲۹ تا ۲۰۲۰ مأموریت آموزشی ناتو در عراق را رهبری کرد.کاریگنان در حالی به ریاست ارتش منصوب شده که کانادا از سوی متحدانش برای افزایش هزینه‌‌های دفاعی تحت فشار قرار دارد. نیروهای مسلح این کشور در جذب اعضای جدید چندان موفق نبوده‌اند و تجدید تجهیزات نظامی قدیمی نیز به کندی پیش می‌رود. طبق آمار دولتی تا ماه مه سال ۲۰۲۳ سهم زنان در ارتش کانادا ۱۶ درصد بوده است. هدف کانادا اینست که تا سال ۲۰۲۶ سهم زنان در ارتش را به ۲۵ درصد افزایش دهد.
ترودو پس از روی کار آمدن در سال ۲۰۱۵ سیاست‌های تقویت و ترویج برابری جنسیتی را دنبال کرده است. او در سال ۲۰۱۸ برندا لوکی را به عنوان نخستین رئیس زن پلیس فدرال کانادا منصوب کرد.
 
برچسب ها: کانادا
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها