به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۶ - ۱۹:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۶ ساعت ۰۹:۴۱
کد مطلب : ۴۷۹۵۵۹

ارزیابی اشتباه آلمان درباره تصرف کابل توسط طالبان 

ارزیابی اشتباه آلمان درباره تصرف کابل توسط طالبان 
گروه بین الملل: رئیس سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان در جلسه کمیته تحقیق بوندستاگ در مورد ا‌فغانستان، اعتراف کرد کە ارزیانی سازمان تحت مدیریت او در مورد سرعت تصرف کابل توسط طالبان اشتباه بودە است.
رئیس سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND)، ، با حضور در کمیته تحقیق پارلمان (بوندستاگ) در مورد ا‌فغانستان، پذیرفت کە ارزیانی سازمان تحت مدیریت‌اش در مورد سرعت تصرف کابل توسط طالبان اشتباه بودە است.٢٠ سال پس از آنکه ائتلاف نظامی بین‌المللی به رهبری آمریکا در پاسخ بە حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده، گروه طالبان را از قدرت ساقط کرد، این گروه در روز ۱۵ اوت ۲۰۲۱ (۲۴ مرداد ۱۴۰۰) در کابل به قدرت بازگشتند.
طالبان در تابستان سال ٢٠٢١، ظرف چند هفتە بدون آنکه با مقاومتی جدی روبرو شود، یکی پس از دیگری ولایت‌های ا‌فغانستان‌های را تسخیر کرد. در این شرایط آشفتە سربازان بین‌المللی زودتر از موعد مقرر از افغانستان خارج شدند. سربازان آلمانی نیز جزئی از ائتلاف بین‌المللی  در ا‌فغانستان مستقر بودند.
هدف کمیته تحقیق پارلمان آلمان، شفاف‌سازی در مورد تصمیمات مربوط بە عقب‌نشینی وزارت دفاع و خروج سربازان این کشور از ا‌فغانستان است.
برونو کال، رئیس سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان، در نشست کمیته تحقیق پارلمان، پذیرفت کە ارزیانی سازمان تحت امرش در مورد سرعت تصرف کابل توسط طالبان اشتباه بودە است.
او البتە تاکید کرد کە "سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان برای سال‌ها گزارش‌های قابل اعتماد بە وزارت دفاع ارائە دادە کە زندگی افراد زیادی را نجات دادە است".
کال در ادامە گفت: «ما این واقعیت را کە طالبان در حال بازگشت بە قدرت بود (امارت اسلامی ٢)، پیش‌بینی کردە بودیم. اما آنچه کە بە درستی ارزیابی نکردیم، پایان سناریو بود».
در همین حال رئیس سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان گفتە کە "تصور می‌کردیم کە نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر مقاومت کنند و بلافاصلە تسلیم نشوند".
از زمان بازگشت طالبان بە قدرت در ماه اوت سال ۲۰۲۱ جلسات منظمی در رابطه با این موضوع در دفتر، آنگلا مرکل، صدراعظم وقت در برلین برگزار شدند. در این جلسات در مورد خطراتی گفت‌وگو می‌شد که آلمان باید خود را برای آنها آماده کند، آن‌هم نه فقط در افغانستان، بلکه در هر جای جهان و در هر زمانی، به ویژه در مناطقی در خارج کشور که سربازان ارتش آلمان مستقر می‌شوند.کمیته تحقیق پارلمان آلمان (بوندستاگ) نیز از سال ۲۰۲۲ تاکنون در این رابطه تشکیل جلسه می‌دهد و بە دنبال یافتن پاسخی  برای پرسش‌های مطرح شده است.

 
برچسب ها: طالبان
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها