به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۷ - ۱۵:۴۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۶ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب : ۴۷۹۶۱۸
آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه کانادا در سال ۲۰۲۳؛ زنگ خطری برای آینده کره زمین

آتش‌سوزی‌های کانادا ۳.۲۸ میلیارد تن دی‌اکسید کربن به جو اضافه کردند

آتش‌سوزی‌های کانادا ۳.۲۸ میلیارد تن دی‌اکسید کربن به جو اضافه کردند
گروه جامعه:آتش‌سوزی‌های جنگلی یکی از بلایای طبیعی مهمی هستند که می‌توانند تاثیرات جدی بر محیط زیست و سلامت انسان‌ها داشته باشند. در سال 2023، کانادا با آتش‌سوزی‌هایی روبرو شد که بیش از هر زمان دیگری در تاریخ این کشور بزرگ و شدید بودند. این آتش‌سوزی‌ها نه تنها به تخریب جنگل‌ها منجر شدند بلکه تاثیرات قابل‌توجهی بر اقلیم و محیط‌زیست جهانی داشتند.

آتش‌سوزی‌های کانادا در سال 2023
به گزارش یورونیوز، در سال 2023 آتش‌سوزی‌های جنگلی در کانادا ماه‌ها ادامه داشت و منطقه‌ای بزرگتر از کشور نروژ را به آتش کشید. دود ناشی از این آتش‌سوزی‌ها حتی به اروپا رسید. طبق مطالعه‌ای که توسط دانشمندان موسسه منابع جهانی (WRI) و دانشگاه مریلند انجام شده است، این آتش‌سوزی‌ها 3.28 میلیارد تن دی‌اکسید کربن به جو اضافه کردند که تقریباً چهار برابر بیشتر از انتشار سالانه کربن توسط هواپیماها است.

این مقدار دی‌اکسید کربن معادل میزان انتشار سالانه 647 میلیون خودرو است. از دست رفتن جنگل‌ها به دلیل این آتش‌سوزی‌ها 27 درصد از کاهش پوشش درختی جهانی را در سال 2023 تشکیل داد، در حالی که این رقم معمولاً نزدیک به 6 درصد است.

چرا آتش‌سوزی‌های کانادا اینقدر خارق‌العاده بود؟
آتش‌سوزی‌های 2023 کانادا شش برابر بیشتر از میانگین سال‌های 2001 تا 2022 بود. منطقه سوخته در این آتش‌سوزی‌ها بالغ بر 77574 کیلومتر مربع بود. این آتش‌سوزی‌ها به دلیل تغییرات اقلیمی، که باعث گرمتر و خشک‌تر شدن جنگل‌ها شده، شدت بیشتری یافته‌اند. دمای متوسط در ماه‌های می تا اکتبر 2023 در کانادا 2.2 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بود، و در برخی مناطق، دما حتی تا 8 تا 10 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بود.

تاثیرات مختلف آتش‌سوزی‌
ژاکوب بندیکس، استاد جغرافیا و محیط زیست دانشگاه سیراکیوس، می‌گوید: «از دست دادن این تعداد جنگل یک اتفاق بسیار بزرگ و بسیار نگران کننده است. اگرچه جنگل در نهایت دوباره رشد خواهد کرد و کربن را با انجام این کار جذب می‌کند، این فرآیندی است که حداقل دهه‌ها طول می‌کشد.»

آتش‌سوزی‌های جنگلی باعث آزاد شدن کربن ذخیره شده در درختان و زمین به جو می‌شوند. این مسئله نه تنها باعث افزایش میزان دی‌اکسید کربن در جو می‌شود، بلکه قدرت جذب کربن جنگل‌ها را نیز کاهش می‌دهد. این چرخه معیوب باعث می‌شود که جنگل‌ها نتوانند به همان سرعتی که سوخته‌اند، دوباره رشد کنند و کربن جذب کنند. بنابراین، در طول دهه‌ها، تاثیر خالص آتش‌سوزی‌ها به گرم شدن هوا کمک می‌کند.

تاثیرات بر سلامت
آتش‌سوزی‌های جنگلی علاوه بر تاثیرات زیست‌محیطی، پیامدهای جدی بر سلامت انسان‌ها نیز دارند. دود ناشی از این آتش‌سوزی‌ها کیفیت هوا را در مناطق پرجمعیت و شهرها کاهش می‌دهد. در سال 2023، کیفیت هوا در شهر نیویورک به دلیل دود آتش‌سوزی‌های کانادا به شدت کاهش یافت. بیش از 200 محله با حدود 232000 ساکن باید تخلیه می‌شدند.

آتش‌سوزی‌های جنگلی در کانادا در سال 2023 به دلیل تغییرات اقلیمی و افزایش دما، به یکی از بزرگترین و شدیدترین آتش‌سوزی‌های تاریخ این کشور تبدیل شدند. این آتش‌سوزی‌ها نه تنها به تخریب وسیع جنگل‌ها و افزایش میزان دی‌اکسید کربن در جو منجر شدند، بلکه تاثیرات جدی بر سلامت انسان‌ها داشتند. برای مقابله با این چالش‌ها، نیاز به اقدامات جدی در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مدیریت بهتر جنگل‌ها داریم.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها