به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۲ - ۱۹:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۷ ساعت ۱۳:۲۵
کد مطلب : ۴۷۹۸۴۵

کدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند؟

کدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند؟
گروه علمی:آلزایمر یک بیماری زوال عصبی است که با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم همراه است و به مرور با تاثیر بر حافظه و توانایی‌های ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت، فرد را در انجام وظایف روزمره زندگی با مشکلات متعدد مواجه می‌کند. 
 
به گزارش ایسنا،عضو هیات علمی گروه ارتقای سلامت با بیان اینکه آلزایمر علت بروز ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد زوال عقل (دمانس) است، گفت: این بیماری اغلب پس از ۶۵ سالگی و بیشتر در بانوان رخ می‌دهد، اغلب شروع آلزایمر آرام است و شاید تشخیص این بیماری در مراحل اولیه مشکل باشد.

۳ نشانه بالینی بروز اختلال حافظه
دکتر «مسعود کریمی» سه علامت بالینی برای تشخیص اختلال حافظه را نقایص بینایی، نقایص فضایی و اختلال گویایی برشمرد و با طبقه بندی آن در سه گروه کلی، به اختلالات شناختی، خلقی_روانی و رفتاری افزود: در اختلالات شناختی اختلال حافظه به نحوی بروز می‌یابد که فرد در انجام فعالیت‌های روزانه دچار مشکل می‌شود؛ گم کردن زمان و مکان، ضعف بیان به نحوی که فرد کلمات ساده را از یاد برده و لغات نامناسب را جایگزین می‌کند، همچنین جا به جا گذاشتن اجسام و اختلال در درک تصاویر و تشخیص اندازه و فاصله آن‌ها را نیز می‌توان دیگر نشانه‌های این نوع از اختلال حافظه دانست.

این عضو هیات علمی دانشگاه با معرفی اختلالات خلقی _ روانی به از دست دادن انگیزه، مشکلات در تفکر ذهنی و ضعف یا کاهش قضاوت اشاره کرد و ادامه داد: در اختلالات رفتاری نیز شاهد تغییرات در حالات و رفتارها، رعایت نکردن آداب اجتماعی، تغییر جدی در عادات و رفتار‌های سابق هستیم.

عوامل خطر ابتلا به آلزایمر
او در خصوص عواملی که با خطر ابتلا به آلزایمر همراه است، توضیح داد: در این زمینه می‌توان به سن بالای ۶۵ سال، سکته مغزی، سابقه خانوادگی، بیماری‌های عروق کرونر قلب، سطح تحصیلات پایین، افزایش کلسترول خون، سابقه افسردگی، کمبود ویتامین و اسید فولیک، کمبود فعالیت‌های فیزیکی و ورزش، مصرف دخانیات، سابقه ضربه شدید به سر، استرس‌های روانی اجتماعی مانند بازنشستگی یا فوت همسر و سموم موجود در محیط زیست اشاره کرد.

مراحل بیماری آلزایمر
دکتر کریمی در ادامه با معرفی مراحل ابتلا به بیماری آلزایمر گفت: در مراحل اولیه علائم بیماری به صورت تدریجی ظاهر می‌شود و زمان دقیق شروع این مرحله را نمی‌توان مشخص کرد، اما مشهودترین نقص از دست رفتن حافظه کوتاه مدت است و به شکل فراموش کردن اتفاقات اخیر و ناتوانی در یادگیری جدید دیده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه ارتقای سلامت دانشکده بهداشت با بیان اینکه در مرحله میانی پزشک بیماری را تشخیص می‌دهد و نشانه‌های بیماری به حدی آشکار است که بر زندگی اجتماعی، شغلی و انجام فعالیت‌های روزمره بیمار اثر می‌گذارد، افزود: در مراحل پیشرفته بیمار به طور کامل وابسته به مراقبان است، توانایی سخن گفتن ندارد، بی تفاوتی و خستگی مفرط شایع می‌شود و بیمار زمین گیر شده و قادر به تغذیه نیست.او یادآور شد: علت مرگ در این مرحله از بیماری اغلب عامل بیرونی مانند عفونت زخم بستر و سینه پهلو است.

پیشگیری از بیماری آلزایمر
دکتر کریمی اظهار کرد: تاکنون روش قطعی برای پیشگیری از آلزایمر شناخته نشده است، اما هر اقدامی باید از میانه زندگی شروع شود؛ در این زمینه به نظر می‌رسد مصرف آنتی اکسیدان ها، مصرف غذا‌های سرشار از ویتامین E که باعث مهار ورود رادیکال‌های آزاد به سلول‌های مغزی می‌شود، ورزش و پیاده روی، خواب مناسب و کافی، انجام محاسبات ریاضی، اصلاح عوامل خطر قلبی عروقی و دارو‌های ضدالتهاب را بتوان به عنوان راهکار‌هایی موثر در نظر گرفت.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به یافته‌های علمی پژوهشگران در مورد بیماری آلزایمر اضافه کرد: یافته‌ها نشان می‌دهد افراد دارای گروه خونی O از ماده خاکستری بیشتری در مغز خود نسبت به سایر گروه‌های خونی برخوردار هستند که نقش حفاظتی در ابتلا به بیمار آلزایمر دارد.
برچسب ها: آلزایمر
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها