به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۲ - ۲۳:۵۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۷ ساعت ۱۷:۱۱
کد مطلب : ۴۷۹۸۸۷

برنامه‌های جدید مریخ‌نورد ناسا برای اکتشاف در سیاره سرخ

برنامه‌های جدید مریخ‌نورد ناسا برای اکتشاف در سیاره سرخ
گروه علمی:گروه ماموریت مریخ‌نورد «کنجکاوی»، برنامه‌های جدیدی را برای بررسی مناطق گوناگون مریخ دارند.به گزارش ایسنا، مریخ‌نورد «کنجکاوی»(Curiosity) از محل «دریاچه‌های ماموت»(Mammoth Lakes) دور خواهد شد اما پیش از این کار، گروه ماموریت از آخرین فرصت برای کسب علم درباره منطقه «گدیز والیس»(Gediz Vallis) استفاده خواهند کرد.
 
 گروه ماموریت کنجکاوی متوجه فرورفتگی‌های متمایز در اطراف بسیاری از قسمت‌های دارای رنگ روشن و حفره‌دار در این ناحیه شده‌اند و می‌خواهند پیش از دور شدن از آن، تصویربرداری نزدیک‌تری را با کمک دوربین «تصویرگر لنز دستی مریخ»(MAHLI) داشته باشند. آنها نتوانستند این کار را درباره دریاچه‌های ماموت انجام دهند اما با رها کردن مواد باقی‌مانده در طرح قبلی، «کنجکاوی» آزاد است تا دوباره از بازوی رباتیک خود و دوربین MAHLI برای جمع‌آوری داده‌های علمی استفاده کند.

گروه ماموریت با دوربین MAHLI از حدود ۳۰ سانتی‌متر دورتر از منطقه «Glacier Notch» عکس گرفتند. از آنجا که Glacier Notch خیلی به کنجکاوی نزدیک بود و مریخ‌نورد نمی‌توانست «طیف‌سنج پرتو ایکس ذرات آلفا»(APXS) را برای بررسی شیمی منطقه در آن جا دهد، گروه ماموریت مجبور شدند هدف دیگری را انتخاب کنند. این هدف، «دریاچه ادیزا»(Lake Ediza) بود. دریاچه ادیزا نمونه‌ای از مواد خاکستری را در خود جای داده است که لبه‌های دریاچه ماموت را می‌پوشانند.

این آخرین فرصت برای دوربین‌های «ChemCam» و «Mastcam» در این منطقه است. پژوهشگران طیف‌های غیرفعال ChemCam را از مواد موجود در دریاچه‌های ماموت بررسی کرده‌اند و «طیف‌سنج شکست ناشی از لیزر»(LIBS) را روی یک هدف تیره‌تر قرار داده‌اند که منطقه «زوم‌والت میدو»(Zumwalt Meadow) است. این اهداف توسط دوربین Mastcam مستندسازی خواهند شد. قابلیت‌های تصویربرداری از راه دور ChemCam نیز برای بررسی برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

علاوه بر این، یک مجموعه از مشاهدات جوی/محیطی برنامه‌ریزی شده‌اند. پژوهشگران برای نظارت بر هر گونه تغییر محیطی و تصویربرداری مجدد از چند منطقه که پیشتر چندین بار توسط Mastcam ثبت شده‌اند، تلاش خواهند کرد. سایر مشاهدات جوی شامل داده‌های دوربین «Navcam» هستند.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها