به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۶ - ۱۹:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۸ ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب : ۴۸۰۰۸۸
40 سال رنج و عذاب

نه رونالدو و نه کروس، نفرین ادامه دارد!

نه رونالدو و نه کروس، نفرین ادامه دارد!
گروه ورزشی: از سال 1984، با پیروزی فرانسه پلاتینی مقابل اسپانیا، هیچ یک از میزبانان یورو علی‌رغم این واقعیت که در بسیاری از مواقع شانس اصلی بودند، عنوان قهرمانی را کسب نکرده‌اند. نفرین ادامه دارد.
قهرمانی در اروپا آسان نیست. بردن آن در خانه مثلا یک طلسم طولانی نظر می‌رسد حتی اگر نام شما کریستیانو رونالدو، ماتئوس، گاسکوین، دکو، گریزمان یا هری کین باشد. امسال و با حذف آلمان به دست اسپانیا نیز این نفرین ادامه پیدا کرد.
در آن فینال 40 سال قبل که فرانسه در پارک دو پرنس پاریس توانست 2-0 اسپانیا را شکست دهد، انگار یک نفرین طولانی بر بازی‌ها سایه انداخت. درست از آن لحظه که میشل پلاتینی، آلن ژیرس و تیگانا در میان چهره‌های دیگر فرانسه، جام را بالای سر بردند، نفرین میزبانان نیز آغاز شد.
 
2051736
انتقام هلند با فان باستن
در سال 1988 آلمان میزبان و شانس اول بود ولی هلند افتخار بزرگ را به دست آورد. فان باستن، رایکارد، کومان و گولیت در دیداری با عطر انتقام جام جهانی 7، میزبان را حذف کردند. در فینال نیز هلند توانست با دو گل روسیه را شکست دهد.
شگفتی در سوئد
در سال 1992 در سوئد با وجود پتانسیل میزبان، انتظار نمی‌رفت که این تیم قهرمان شود اما کسی از دانمارک هم انتظار قهرمانی نداشت. تیم دانمارک به دلیل تحریم یوگسلاوی برای جنگ بالکان وارد بازی‌ها شد ولی دانمارکی‌ها با اشمایکل و برایان لادروپ با شکست دادن آلمان در فینال 2-0، یکی از شگفتی‌های تاریخ را رقم زدند.
تاج گذاری مانشافت در ومبلی
در سال 1996، انگلیس امیدوار بود که 30 سال پس از جام جهانی 66، با حضور گاسکوین و شیرر، تیمی داشته باشد که قادر به کسب عنوان قهرمانی باشد. رویا در ضربات پنالتی در نیمه نهایی مقابل آلمان در ومبلی مرد. حکم نهایی توسط ساوت گیت، سرمربی حال حاضر انگلیس صادر شد که پنالتی‌اش را خراب کرد. آلمان در فینال 2-1 جمهوری چک را شکست داد.
2051737
هلند و قهرمانی فرانسه
در سال 2000 میزبانی بین بلژیک و هلند تقسیم شد. هلندی‌ها با برادران دی بوئر و کلایورت در نیمه نهایی و در ضربات پنالتی برابر ایتالیا شکست خوردند. ایتالیایی که که بعداً در فینال تسلیم زیدان و فرانسه شد.
شکست باورنکردنی پرتغال
سال 2004 یک شگفتی بزرگ بود. پرتغال همه چیز را برای کسب پیروزی بزرگ آماده کرده بود. تیم پرتغال با فیگو، دکو، کاروالیو و یک پدیده جوان که بسیار سریع پیش می‌رفت، یعنی کریستیانو رونالدو شانس اول به نظر می‌رسید. یونان بدون زرق و برق در مرحله اول پرتغالی‌ها را شکست داد و در فینال نیز برد خود را تکرار کرد و قهرمان شد.
اتریش و سوئیس
در سال 2008 میزبانی یورو به اتریش و سوئیس رسید. این دو تیم در لیست نامزدهای اصلی قهرمانی نبودند. اسپانیا در فینال با شکست آلمان قهرمان شد.
هیچ کس انتظاری از میزبانان نداشت
در سال 2012، میزبانی بر عهده لهستان و اوکراین بود و اسپانیا در فینال با 4 گل ایتالیا را برد و قهرمان شد. قبل از شروع جام نیز کسی از لهستان و اوکراین انتظار موفقیت نداشت و نفرین میزبانان ادامه پیدا کرد.
2051735
یک شگفتی دیگر
در سال 2016، فرانسه می‌توانست عنوانی را که در سال 1984 و در خانه به دست آورده بود، تکرار کند. فرانسوی‌ها با بازیکنانی مانند گریزمان، پوگبا، کانته و ژیرو، شانس بالایی برای قهرمانی داشتند. در فینال که در سن دنی برگزار شد، کریستیانو رونالدو در دقایق ابتدایی بازی مصدوم شد و ادر در وقت اضافه، با یک شوت غافلگیرکننده از بیرون محوطه، باعث برتری پرتغال برابر فرانسه میزبان شد.
روز دوناروما
در سال 2020 مسابقات به دلیل همه گیری یک سال به تعویق افتاد. این رویداد در سال 2021 در مکان‌های مختلف اروپایی برگزار شد اما مرحله نهایی در انگلیس به انجام رسید. تیم میزبان بار دیگر شانس اول بود ولی در شب درخشش دوناروما ایتالیا بود که در پنالتی‌ها انگلیس را برد و به قهرمانی رسید.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها