به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۳ - ۱۵:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۸ ساعت ۱۶:۳۵
کد مطلب : ۴۸۰۰۹۲

استراتژی جدید اوکراین در دریای سیاه

استراتژی جدید اوکراین در دریای سیاه
گروه بین الملل: با الحاق کریمه به روسیه، اوکراین بخش زیادی از ناوگان خود را از دست داد. با این حال کی‌یف موفق شده کشتی‌های جنگی روسیه را از سواحل اوکراین عقب براند. رئیس‌جمهور زلنسکی اکنون می‌خواهد گام‌های بیشتری بردارد.
اوکراین می‌خواهد حوزه نفوذ روسیه در بخش غربی دریای سیاه را عقب براند. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی ویدئویی روزانه خود اعلام کرد که کشورش در حال تدوین یک استراتژی جدید ملی دریایی است.زلنسکی خوش‌بینانه گفت: «ما به وضوح درک می‌کنیم که جنگ، توازن قوا را در منطقه ما در دریای سیاه تغییر داده است و ناوگان روسیه دیگر هرگز بر این آب‌ها تسلط نخواهد داشت.» او گفت که اوکراین منافع ملی خود در دریا و منافع شرکای خود را دنبال می‌کند و از مسیرهای حمل و نقل محافظت خواهد کرد.
روسیه زمانی که شبه‌جزیره کریمه را در سال ۲۰۱۴ به خاک خود ضمیمه کرد، بخش بزرگی از ناوگان اوکراین را در اختیار گرفت. مدت کوتاهی پس از آغاز تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ و با تصرف شهر بندری بردیانسک در منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین، کشتی‌های بیشتری از دست رفتند. در میکولایف کشتی نمادین نیروی دریایی اوکراین به نام "حتمان ساهایداشنی" غرق شد.اگرچه نیروی دریایی اوکراین در حال حاضر هیچ ناوگان جنگی بزرگتری ندارد، اما کی‌یف توانسته ناوگان دریای سیاه روسیه را با استفاده از موشک‌های کروز و پهپادهای دریایی از غرب دریای سیاه بیرون کند. این بدان معنی است که تجارت دریایی از طریق اودسا می‌تواند دست‌کم تا حدی احیا شود. نیروی دریایی اوکراین نیز قرار است در آینده نزدیک با تدارکات شرکای غربی ارتقاء یابد و تجهیز شود.
زلنسکی علاوه بر تقویت قدرت ضربتی اوکراین در دریا، همچنین وعده داد که پدافند هوایی را بهبود بیشتری ببخشد. وی در این زمینه به دریافت یک واحد سامانه پاتریوت دیگر از آلمان اشاره کرد و از تقویت بیشتر پدافند هوایی در هفته‌های آینده خبر داد.
 
برچسب ها: اوکراین
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها