به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۲ - ۲۳:۵۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۸ ساعت ۱۹:۴۸
کد مطلب : ۴۸۰۱۲۴

ورود سربازان چینی به بلاروس 

ورود سربازان چینی به بلاروس 
گروه بین الملل: الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در حمله روسیه به اوکراین از متحدان نزدیک پوتین به شمار می‌رود. از آن زمان این کشور روابط نزدیک‌تری با چین برقرار کرده است. حال سربازان چینی برای تمرینات نظامی وارد مینسک شده‌اند.
وزارت دفاع بلاروس در مینسک در پلتفرم اکس اعلام کرد که سربازان چینی ظاهراً برای یک "رزمایش مشترک ضد تروریستی" وارد این کشور شده‌اند. این مانور از ۸ تا ۱۹ ژوئیه (۱۸ تا ۲۹ تیرماه) برگزار می‌شود.در این اطلاعیه گفته شده است: «این تمرینات مشترک به تبادل تجربیات، بهبود همکاری میان واحدهای نظامی بلاروس و چین کمک می‌کند و پایه و اساس توسعه بیشتر روابط بلاروس و چین در زمینه آموزش نیروهای مشترک را فراهم می‌کند.»
جزئیات تمرینات نظامی برنامه‌ریزی‌شده منتشر نشده است. شمار دقیق سربازان چینی که در این تمرینات شرکت می‌کنند نیز مشخص نیست. عکس‌های منتشر شده از سوی وزارت دفاع در مینسک یک هواپیمای ترابری چینی را نشان می‌دهد که قادر به جابه‌جایی سربازان در تعداد سه‌رقمی است.
بلاروس سه روز پیش در نشست سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای (SCO) در آستانه، پایتخت قرقیزستان، به عضویت رسمی این نهاد امنیتی درآمد. فعالیت این سازمان زیر سلطه چین و روسیه است.روابط پرتنش میان بلاروس و غرب، به ویژه در ارتباط با اوکراین، اخیراً دوباره رو به وخامت گذاشته است. حاکم بلاروس، الکساندر لوکاشنکو، بارها غرب را یک تهدید برای کشورش خوانده است.
اخیراً بلاروس نیز نیروهای خود را در نواحی مرزی با اوکراین افزایش داده و این امر را با تحریکات ادعایی این کشور همسایه توجیه کرده است. کی‌یف نیز به نوبه خود از سوی مینسک احساس خطر می‌کند. نیروهای روسی بیش از دو سال پیش در جریان حمله به اوکراین از خاک بلاروس وارد کشور شدند.

 
برچسب ها: بلاروس
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها