به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۷ - ۱۵:۴۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۸ ساعت ۲۲:۱۱
کد مطلب : ۴۸۰۱۲۷

 سفر غیرمترقبه اوربان به چین

 سفر غیرمترقبه اوربان به چین
گروه بین الملل: ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در چارچوب سفرهایی که خود آن را "مأموریت صلح" خوانده است، راهی چین شد. سفر پیشین او به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین، انتقادهای فراوانی به دنبال داشت.
ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان  وارد پکن شد. سفر او به چین در چارچوب سفرها و گفت‌وگوهایی انجام می‌گیرد که اوربان خود آن را "ماموریت صلح ۳" خوانده است.
نخست‌وزیر مجارستان در این رابطه تصویری در شبکه اکس (توییتر سابق) منتشر کرد که او را پس از فرود در فرودگاه پکن نشان می‌دهد. رسانه‌های دولتی چین نیز گزارش‌هایی در ارتباط با این سفر منتشر کرده‌اند.
 اروبان پس از ورود به پکن با شی‌جین‌پینگ، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. حمله نظامی روسیه به اوکراین موضوع محوری این گفت‌وگوهای طرفین بوده است.
نخست‌وزیر مجارستان در پیامی دیگر در شبکه اکس تصریح کرد، چین "قدرتی کلیدی" است تا شرایط لازم برای صلح فراهم شود.
پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان با انتشار پیامی در فیس‌بوک خبر داد که اوربان را در این سفر همراهی می‌کند. سیارتو نخست قرار بود که با آنالنا بربوک، همتای آلمانی خود در بوداپست دیدار و گفت‌وگو کند. وزارت خارجه مجارستان دلیل لغو این دیدار را "تغییرات غیرمنتظره در تقویم سیارتو" اعلام کرد.
وزارت خارجه آلمان به نوبه خود در آخر هفته‌ گذشته گفته بود، "یک گفت‌وگوی شخصی جدی و صادقانه میان وزرای خارجه آلمان و مجارستان با توجه به سفر غافلگیرکننده و هماهنگ‌نشده اوربان به مسکو مهم می‌بود".در این راستا اعلام شد که سفر بربوک به مجارستان نه لغو، بلکه به آینده موکول شده و انجام خواهد گرفت. مجارستان از اول ژوئیه سال جاری میلادی ریاست ادواری اتحادیه اروپا را برعهده دارد.چین یکی از مهم‌ترین شریکان روسیه محسوب می‌شود و میان پکن و مسکو روابط و تبادلات سیاسی و اقتصادی مهمی برقرار است. از این رو تصور می‌شود که چین بتواند روسیه را در ارتباط با جنگ در اوکراین تحت تأثیر قرار دهد.
چین مدعی است که موضعی خنثی در ارتباط با جنگ در اوکراین دارد، اما کشورهای غربی پکن را متهم می‌کنند که با صدور فناوری‌ها و تجهیزات مهم، از صنایع دفاعی روسیه پشتیبانی می‌کند. چین در کنفرانس صلح اوکراین که چندی پیش در سوئیس برگزار شد نیز شرکت نکرد.
اوربان جمعه گذشته سفری بحث‌برانگیز تحت عنوان "مأموریت صلح" به روسیه انجام داده بود تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. بسیاری از سیاستمداران ارشد اتحادیه اروپا از این سفر انتقاد کرده بودند.از جمله اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تصریح کرده بود که "تکروی اوربان" به باورپذیری اتحادیه اروپا لطمه می‌زند. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز گفته بود، اوربان به عنوان نخست‌وزیر مجارستان راهی مسکو شده و اتحادیه اروپا را نمایندگی نمی‌کند.
موضع‌گیری جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا تندتر بود. بورل روز جمعه گذشته تصریح کرد، موضع شورای اتحادیه اروپا در قبال حمله نظامی روسیه به اوکراین، مانع تماس‌های رسمی میان اتحادیه اروپا و پوتین است. او در این رابطه به حکم بین‌المللی دیوان عالی بین‌المللی برای بازداشت پوتین اشاره کرد.
بورل روز شنبه نیز در طی اظهاراتی تازه گفت که اوربان به هیج وجه اتحادیه اروپا را نمایندگی نمی‌کند و ایفای چنین نقشی یا به عهده خود او به عنوان هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اروپا است یا بر عهده شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا.

 
برچسب ها: مجارستان
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها