به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۳ - ۱۵:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۹ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب : ۴۸۰۲۲۸

اینتل با این قابلیت هوشمندانه، از افت شدید عملکرد پردازنده‌های Core Ultra 200 در دمای بالا جلوگیری می‌کند

اینتل با این قابلیت هوشمندانه، از افت شدید عملکرد پردازنده‌های Core Ultra 200 در دمای بالا جلوگیری می‌کند
گروه فناوری:گزارش‌ها نشان می‌دهند که نسل بعدی پردازنده‌ اینتل سری Arrow Lake احتمالاً به‌همراه قابلیت هوشمندانه‌ی مدیریت حرارتی به بازار عرضه خواهند شد که عملکرد بهینه‌ی پردازنده را در دماهای زیاد تضمین می‌کند.
روشی که اینتل برای کنترل دما در پردازنده‌های دسکتاپی آرو لیک استفاده خواهد کرد، فرایندی به‌ نام Fast Throttle یا Per-Core Thermal Throttle است که از افت شدید عملکرد پردازنده هنگام گرم‌شدن جلوگیری می‌کند.
هنگامی‌که پردازنده گرم می‌شود، فرکانس آن کاهش می‌یابد تا از افزایش بیشتر دما مانع شود که به این اتفاق، Thermal Throttling می‌گویند. این روش موجب افت عملکرد کلی تراشه می‌شود؛ حتی اگر فقط چند هسته داغ شده باشند.
اینتل فناوری جایگزین Fast Throttle را در پردازنده‌های رپتور لیک رفرش معرفی کرد و به‌نظر می‌رسد که همراه با پردازنده‌های دسکتاپی آرو لیک Core Ultra 200 که به‌زودی عرضه خواهند شد، به‌طور کامل رونمایی و به‌کارگیری می‌شود. این فناوری به اورکلاکرها اجازه می‌دهد تا دمای هسته‌ها را به‌طور مجزا کنترل کنند.
در روش Fast Throttle، فرکانس کاری هر هسته‌ی CPU وقتی دمای آن رو به افزایش باشد، به‌صورت پویا تنظیم می‌شود. بدین‌ترتیب، فقط هسته‌های با دماهای بیشتر دچار افت عملکرد می‌شوند و بقیه‌ی بخش‌ها طبق روال به انجام وظایف خود می‌پردازند.
اینتل از روشی به نام مدولاسیون کلاک (Clock Modulation) بهره می‌برد که با خاموش و روشن‌ کردن سیگنال کلاک در قسمت‌هایی از هر سیکل، کلاک مؤثر ورودی به هسته را کاهش می‌دهد و عملکرد آن را مدیریت می‌کند.
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها