به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۲ - ۱۹:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۱۹ ساعت ۱۴:۰۳
کد مطلب : ۴۸۰۳۱۰

امضای یك  پیمان دفاعی برای مقابله با چین 

امضای یك  پیمان دفاعی برای مقابله با چین 
گروه بین الملل: ژاپن و فیلیپین با امضای یک توافقنامه دفاعی به یکدیگر نزدیک شدند. بدین گونه توکیو از فیلیپین در مناقشه بر سر حقوق حاکمیتی در دریای چین جنوبی حمایت می‌کند. این توافق حتی اجازه استقرار سربازان را نیز می‌دهد.
فیلیپین و ژاپن در راستای مقابله با داعیه چین در دریای جنوبی چین،  در مانیل توافقنامه دفاعی امضا کردند. بر اساس این توافق، نیروهای مسلح مجاز به استقرار نیرو در خاک کشور دیگر هستند.
انریکه مانالو، وزیر خارجه فیلیپین گفت که ژاپن از فیلیپین در مناقشه بر سر حق حاکمیت مجمع‌الجزایر حمایت می‌کند.
ژاپن همچنین اعلام آمادگی کرده است که سامانه‌های راداری برای نظارت بر سواحل در اختیار فیلیپین بگذارد. ژاپن خود هیچ ادعایی در مورد دریای چین جنوبی ندارد، اما با چین بر سر حقوق دریای چین شرقی اختلاف دارد.ژاپن برای اولین بار در آسیا این نوع پیمان منعقد می‌کنداین توافق طی مراسمی در مانیل توسط ژیلبرتو تئودورو، وزیر دفاع فیلیپین و یوکو کامیکاوا، وزیر خارجه ژاپن و با حضور فردیناند مارکوس جونیور، رئیس‌جمهوری فیلیپین امضا شد.
مقامات دولتی فیلیپین گفته‌اند که این یک نقطه عطف در بحبوحه افزایش تنش‌ها در منطقه هند و اقیانوسیه است. این توافقنامه برای اجرایی شدن باید به تصویب پارلمان‌های دو کشور برسد.
این اولین بار است که ژاپن پس از جنگ جهانی دوم چنین پیمانی را در آسیا منعقد می‌کند. این کشور سال گذشته با بریتانیا و در سال ۲۰۲۲ با استرالیا پیمان مشابهی منعقد کرد.فیلیپین در طول جنگ جهانی دوم به اشغال ژاپن درآمد. دو کشور اکنون بار دیگر در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند تا به تهدیدهای چین که روز به روز تشدید می‌شود، پاسخ دهند.

 
برچسب ها: چین
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها