به روز شده در ۱۴۰۳/۰۴/۲۷ - ۱۷:۵۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۲۱ ساعت ۰۹:۰۳
کد مطلب : ۴۸۰۵۶۱

مقایسه زمان کار دولت جدید در ایران و انگلیس  

مقایسه زمان کار دولت جدید در ایران و انگلیس  
گروه سیاسی: سایت  عصر ایران نوشت: به گفته یک نماینده عضو هیات رئیسه مجلس، مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید، در نیمه مرداد (حدود یک ماه آینده) انجام می‌شود. مجتبی یوسفی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفته است: «مراسم تحلیف رئیس جمهور ۱۴ یا ۱۵ مرداد برگزار خواهد شد. پس از آن رئیس جمهور منتخب ۱۵ روز فرصت خواهد داشت تا وزرای پیشنهادی خود را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند و در نتیجه جلسات مجلس برای بررسی صلاحیت برای اعتماد به وزرا در شهریور برگزار خواهد شد».
یعنی یعنی رئیس جمهوری جدید که در نیمه تیر ماه انتخاب شده بود یک ماه بعد (نیمه مرداد)، رسما کار خود را به عنوان رئیس جمهوری شروع می‌کند و دو ماه بعد (نیمه شهریور) وزیرانش بر سر کار می‌آیند.
تحلیف رئیس جمهوری معمولا یک روز بعد از مراسم معارفه و اعطای حکم او از سوی رهبری (معروف به مراسم تنفیذ) انجام می‌شود. این یعنی مراسم معارفه نیز در همان نیمه مرداد انجام برگزار می‌شود. رئیس جمهوری جدید از زمان معارفه و دریافت حکم ریاست جمهوری از رهبری، کار خود را رسما آغاز می‌کند.
از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مرحله دوم در ۱۵ تیرماه تا نیمه مرداد آینده یک ماه فاصله است و سوال اینجاست: این فاصله یک ماهه برای چیست؟ قرار است چه اتفاقی در این یک ماه رخ دهد؟
این در حالی است که به دنبال فقدان رئیس جمهوری (سیدابراهیم رئیسی) در حادثه بالگرد، کشور در شرایط غیرعادی قرار گرفت و انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری برگزار شد تا جای خالی رئیس جمهوری به سرعت، پر شود.
قانون اساسی هم بر انتخاب سریع رئیس جمهوری جدید در صورت فقدان رئیس جمهوری مستقر تاکید دارد و به همین دلیل مهلت ۵۰ روزه را برای انتخاب رئیس جمهور جدید تعیین کرده است. قانون حداقل زمان ممکن را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است.
حالا که قانون مهلت ۵۰ روزه ایی برای انتخاب رئیس جمهوری جدید تعیین کرده مگر می‌شود انتقال قدرت به او را بدون دلیل منطقی و عقلانی، طولانی کرد و کشور را در حالت معلق و بدون رئیس جمهوری نگه داشت؟ و صرفا به اداره کشور با کفیل یا سرپرست ریاست جمهوری ادامه داد.
این در حالی است که رئیس جمهوری منتخب بعد از تحلیف ۱۵ روز مهلت دارد وزیران خود را به مجلس معرفی کند و مجلس هم ۱۵ روز بعد جلسات رای اعتماد وزیران را برگزار می‌کند. این یعنی از زمان انتخاب رئیس جمهوری (۱۵ تیر) تا زمان انتصاب و اعطای حکم در نیمه مرداد، حدود یک ماه و تا زمان رای اعتماد وزیران، ۲ ماه زمان خواهد گذشت.
حال بد نیست فرآیند انتقال قدرت در کشور بریتانیا را بررسی و با ایران مقایسه کنیم.
انتخابات ایران و انگلیس با اختلاف یک روز برگزار شد. انتخابات پارلمانی انگلیس در روز پنجشنبه ۱۴ تیر ماه و انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۱۵ تیر ماه برگزار شد.
درانگلیس، روز فردای انتخابات، نخست وزیر جدید و هیات دولت جدید، آغاز به کار کرد.
انتخابات پارلمانی بریتانیا پنجشنبه برگزار شد و صبح فردا جمعه نتایج آن مشخص شد. حزب کارگر با کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان پیروز شد و کابینه بعدی را باید تشکیل دهد. ظهر جمعه «ریشی سوناک» نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار که حزبش در انتخابات شکست خورد استعفا داد و بعد با چارلز سوم پادشاه، دیدار و استعفانامه خود را ارائه کرد. بعد از آن هم ساختمان نخست وزیری (خانه شماره ۱۰) را ترک کرد. قبل از آن هم بیرون ساختمان، در مقابل خبرنگاران، سخنرانی خداحافظی را گفت.
همان روز و ساعتی بعد هم «کی‌یر استامر» رهبر حزب کارگر با پادشاه دیدار و از سوی او ماموریت تشکیل کابینه جدید شد. همزمان فهرست اعضای کابینه ۲۴ نفره او نیز منتشر شد.
نخست وزیر جدید از کاخ به سمت خانه شماره ۱۰ رفت و قبل از ورود، این بار در برابر نمایندگان رسانه ها، پشت تریبون قرار گرفت و سخنرانی آغاز اداره کشور را ارائه کرد. دقایقی بعد هم فهرست وزیران دولت جدید منتشر شد.
صبح روز بعد (شنبه ۱۶ تیر) هم اولین جلسه کابینه جدید به ریاست نخست وزیر جدید در «خانه شماره ۱۰» برگزار شد.
ملاحظه می‌فرمایید کل انتقال قدرت و دولت و تودیع و معارفه نخست وزیر قبلی و جدید در فردای روز انتخابات و در نصف روز انجام شد و حالا ما تنها برای آغاز به کار رئیس جمهوری در انتظار حدود یک ماه هستیم تا یک ماه بعد از آن وزیران، رای اعتماد بگیرند.
برچسب ها: ایران
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها