به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۳ - ۱۶:۳۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۲۱ ساعت ۱۷:۲۵
کد مطلب : ۴۸۰۶۵۸

 حضور افراد تکراری در دولت مردم را دلسرد می‌کند

 حضور افراد تکراری در دولت مردم را دلسرد می‌کند
گروه سیاسی: یک نماینده سابق مجلس به تشریح بایدها و نبایدهای چیدمان کابینه دولت چهاردهم پرداخت.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،حشمت الله فلاحت‌پیشه ، درباره بایدها و نبایدهای چیدمان کابینه دولت چهاردهم اظهار کرد: معتقدم که کابینه‌های دولت برآمده از شعارها و اهداف رئیس جمهور است.
این نماینده سابق مجلس افزود: آقای پزشکیان شعارهایی را در ایام انتخابات مطرح کرد که بر اساس آنها رای آورد، در نتیجه باید افرادی را روی کار بیاورند که توانایی تحقق وعده‌های او را داشته باشند.
افراد داری کارنامه ضعیف نمی‌توانند به پزشکیان کمک کنند
وی افزود: مشخصا ایجاد دولتی شفاف و فعال و حل مشکلات داخلی و خارجی از مسائلی بود که آقای پزشکیان در ایام انتخابات آن را به عنوان اهداف خود مطرح کرد، در نتیجه کسانی که کارنامه ضعیفی در گذشته داشته‌اند نمی‌توانند رئیس جمهور منتخب را در حل مشکلات و رسیدن به اهداف خود یاری کنند.
فلاحت پیشه تاکید کرد: معتقدم کسانی می‌توانند در کابینه آقای پزشکیان عملکرد موفقی داشته باشند که در دوره‌های مختلف و به ویژه دوران سخت تحریم عملکرد قابل دفاعی داشتند و با مردم زندگی کردند، نه آن افرادی که در داخل و خارج از کشور به ویلانشینی مشغولند. چرا که این قشر در زمان‌های مهم کشور غایب بوده‌اند به گونه‌ای که حتی نسبت به انتقاداتی که به آنها می‌شد نیز پاسخ نمی‌دادند و واکنشی نداشتند چرا که دفاعیه‌ای نیز نداشتند.
مردم خواهان دولتی پاک و منسجم هستند
رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم ادامه داد: آقای پزشکیان وابستگی به هیچ حزب و جناحی ندارد و در واقع مردم هستند که به گردن او دین و حق دارند پس او باید کابینه‌ای شکل دهد وابستگی و دغدغه اعضای آن مردم باشند نه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی، چرا که در گذشته شاهد این بوده‌ایم که چطور منافع ملی فدای مسائل گروهی و جناحی شد و این آفتی است که آقای پزشکیان برای پیشبرد اهداف خود باید از آن پرهیز کند چرا که در گذشته دیده‌ایم که جناح‌ها دولت را شکل می‌دادند و بلافاصله بعد از آن به سهم خواهی می‌پرداختند و نتیجه آن بود که اعضای دولت به جای اینکه در خدمت مردم باشند به فکر تامین مسائل حزبی بودند.
وی متذکر شد: یک عده سیاستمداران حرفه‌ای در کشور وجود دارند که در ایام انتخابات ظاهر می‌شوند کابینه و دولت‌های تکراری را شکل می‌دهند این افراد کسانی هستند که همیشه در کابینه‌ها حضور دارند اما به وظایف خود عمل نمی‌کنند. مردم دلتنگ یک رئیس جمهور قوی و خواهان کابینه ای منسجم و پاک هستند و طبیعتاً چنین تیمی نمی‌تواند از افرادی شکل بگیرد که گذشته و عملکرد غیرقابل دفاعی دارند لذا آقای پزشکیان کارنامه عملی افرادی که برای کابینه در نظر گرفته بررسی کند.
فلاحت پیشه تصریح کرد: به عنوان مثال باید مشخص شود که فلان وزیر تا چقدر توانسته است در ایام وزارت خود به موفقیت و بهبود وضعیت حوزه خود دست پیدا کند بنابراین یک فرد فارغ از اینکه متعلق به چه جناح و یا گروه سیاسی است اگر عملکرد قابل دفاعی دارد شایسته این است که در کابینه دولت قرار بگیرد تا بتواند بهترین کار را برای مردم انجام دهد. افرادی که فقط به دنبال به دست آوردن یک پست و مقام هستند و نمی‌خواهند کاری انجام دهند نباید فرصت ورود به کابینه را پیدا کنند چرا که مردم به گردن آقای پزشکیان دینی دارند. متاسفانه شاهد این هستیم که برخی افراد روز اعلام نتایج انتخابات وارد صحنه شده‌اند و کابینه‌های مختلف تکراری و ناکارآمد را به رئیس جمهور منتخب پیشنهاد می‌کنند در حالی که مردم خواهان تغییر در وضعیت فعلی کشور هستند و اگر چهره‌های تکراری و دارای عملکرد ضعیف را در کابینه ببینند دچار دلسردی خواهند شد.
عزم پزشکیان برای ایجاد تحول نباید قربانی سیاست ،سیاستمداران سوءاستفاده‌گر شود
وی ادامه داد: البته کابینه دولت جایگاه ویژه‌ای برای آقای پزشکیان دارد و او نگاهی تخصص‌گرا به این موضوع دارد. به عنوان مثال آقای احمدی نژاد نگاهی تمرکزگرا به تیم دولت داشت و به همین دلیل در امور وزارتخانه‌ها به صورت مستقیم دخالت می‌کرد اما پزشکیان چنین نگاهی ندارد و اختیارات را در دست کابینه و متخصصان قرار می‌دهد. این نگاه دارای جنبه‌های مثبتی است اما چنانچه وزیران ضعیفی برای وزارتخانه‌ها انتخاب شود این مساله خطرآفرین خواهد بود.
فلاحت پیشه بیان کرد: آقای پزشکیان در شرایطی رای مردم را کسب کرد که آنها از کابینه‌های ناکارآمد به ستوه آمده و خسته شده بودند لذا امیدوارم عزم ایشان برای ایجاد تغییر و تحول قربانی مسائل جناحی و سیاست سیاستمداران سوء استفاده‌گر نشود.
برچسب ها: دولت چهاردهم
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها