به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۱۴:۵۴
 
۱۵
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ساعت ۰۸:۵۸
کد مطلب : ۹۰۵۵۵

دلیل ناموفق بودن اجرای «گشت ارشاد»

گروه جامعه: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام علت اصلی موفق نبودن طرح گشت ارشاد و جمع‌آوری ماهواره‌ها از سوی ناجا را فقدان مطالبه و خواست عمومی در جامعه دانست و افزود: از همین رو هرگونه اقدامی بدون توجه به این اولویت نتایج و پیامدهای منفی را ایجاد خواهد کرد.
دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در اظهارنظر کارشناسی خود آورده است: با توجه به فقدان و خلا قانونگذاری در خصوص مواجهه با بدحجابی در جامعه و نظر به ملاحظات و چالش ذکرشده کلیات طرح قابل تایید نیست. لذا پیشنهاد می‌شود طرح فوق برای اتخاذ رویکردی همه جانبه‌تر به موضوع مسکوت گذاشته شود. نظر کارشناسی مرکز در این خصوص به صورت روشن این است که ایجاد مطالبه عمومی و جمعی در خصوص موضوع طرح، اولویت اول در این حوزه است.

نگاهی به تجربیات صورت گرفته در این حوزه از جمله عدم موفقیت طرح گشت ارشاد در خصوص مقابله با پدیده بدحجابی و همچنین عدم توفیق برخورد نیروی انتظامی با نصب ماهواره در آپارتمان شاهدی بر این مسئله است. علت اصلی این عدم توفیق‌ها را فقدان مطالبه و خواست عمومی در جامعه می‌توان دانست. از همین رو هرگونه اقدامی بدون توجه به این اولویت نتایج و پیامدهای منفی را ایجاد خواهد کرد. در ضمن باید توجه داشت که جرم انگاری بدحجابی در ابتدای انقلاب اسلامی در شرایطی رخ داد چنین مطالبه‌ای در جامعه وجود داشته است.

با این حال برخی از مواد قابل دفاع طرح از جمله مواد (2) (4) و (6) می‌تواند نه در قالب طرح مجزا، بلکه در قالب طرح الحاق موادی به قانون اصلی خود دنبال شود. این امر علاوه بر ایجاد ارتباط منطقی بین مواد و قوانین مرتبط با آن از افزایش حجم قوانین کشور نیز می‌کاهد و از همه مهمتر حساسیت اجتماعی و سیاسی کمتری رادر جامعه پدید خواهد آورد.

جلال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۰۹:۵۹
بیکارن دیگه اقای مرکز پژوهشها ،عجب پاسخ
خوبی دادین در بقیه موارد هم چنین عمل کنین.سپاس (322266)
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۰:۱۴
به رای ونظرمردم احترام بگذاریدبازبان تجلیل واکرام بامردم ایران سخن بگویید. (322270)
مبینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۲:۰۰
اقا گشت ارشاد چیه باید یه لشکر یه ارتش برای مبارزه با این وضعی که پیش اومده اماده بشن مگه با چارتا کارمنده بیچاره گشت ارشاد میشه مملکت اداره بشه (322305)
amir ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۴:۴۱
شما کاسه داغتر از آش نشو لطفا...سرو تیپ ملت به من و شما و هیچ کس دیگری ربطی نداره (322338)
مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۶:۲۶
یعنی واقعا این چیز تابلویی نیست؟ مرکز پژوهش ها باید اعلام کنه؟!! تا حالا علتشو چی فکر میکردن؟ (322344)
-----
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۸:۴۷
علتش مخالفت مردم وحجاب اجباری است (322361)