به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۱۹ - ۲۲:۴۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ ساعت ۱۱:۱۴
کد مطلب : ۱۹۳۷۲۳

چرا استفاده از دیزل ژنراتور در چند دهه اخیر افزایش یافت؟

گروه فناوری و تکنولوژی: با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و زیاد شدن جمعیت و بالا رفتن بازار کار در کشورها، استفاده از برق در جای جای زندگی روزمره ما بسیار مهم و ضروری شناخته شد.
چرا استفاده از دیزل ژنراتور در چند دهه اخیر افزایش یافت؟
این امر سبب افزایش حجم استفاده از برق شد تا جایی که نیرو برق شهری به تنهایی قادر به پاسخ گویی نیاز مردم نبود، به همین دلیل دیزل ژنراتورها به عنوان نیروی کمکی وارد عرصه زندگی شدند.
دیزل ژنراتورها دستگاهایی هستند که سوخت دیزلی را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند. این دستگاه‌ها از دو بخش موتور دیزلی و ژنراتور و برخی دیگر از متعلقات اعم از تانک سوخت، شاسی، اتاقک پو‌شاننده، تعدادی سیستم کنترل و حفاظت، قطع کننده‌های اضطراری، تابلو برق و ... می‌باشد.  قسمت دیزلی سوخت را برای تولید حرکت برای ژنراتور می‌سوزاند و پس از آن ژنراتور حرکت را توسط نیروی الکترومغناطیس به الکتریسیته تبدیل می‌نماید. این دو جزء (موتور و ژنراتور الکترومغناطیس) توسط یک میل لنگ به یکدیگر وصل هستند و به این ترتیب، حرکت تولید شده توسط موتور دیزلی به آهنربای ژنراتور انتقال داده می‌شود.

تامین برق با استفاده از دیزل ژنراتورها بسته به شرایط و موقعیت‌های مکانی بسیار گسترده و میتوان از آن به عنوان منبع اصلی برق به صورت مداوم و یا هرزگاهی با قطع شدن ناگهانی برق به صورت اضطراری استفاده کرد.
 کارایی دیزل ژنراتورها در مکان‌هایی همچون مجتمع‌های مسکونی، شرکتهای ساختمان سازی، بیمارستان‌ها، راهسازی، پمپ بنزین‌ها،هتل‌ها، مراکز تجاری و اداری، معادن و صنایع مهم و حیاتی همچون نفت و گاز و پتروشیمی می‌باشد. توان مصرفی دیزل ژنراتورها در اماکن مختلف بسته به نیاز آنها متفاوت می‌باشد. مثلا برای مصارف خانگی ، ژنراتورهای برق تک فاز کافی هستند. ژنراتورهای سه فاز در درجه اول برای مقاصد صنعتی استفاده می‌شوند.

در سال‌های اخیر استفاده از دیزل ژنراتور در ساختمان‌های مسکونی ضروری معرفی شد که در صورت قطع شدن ناگهانی برق  آسانسور، بوستر پمپ اطفا حریق، روشنایی مشاعات ، فن‌های تهویه و.... از کار نیفتد.
میزان مصرف سوخت بسته به ارتفاع، رطوبت محیط، درجه حرارت محیط، عمر دیزل ژنراتور و ….. متغییر است، عوامل مختلفی منجر به افزایش یا کاهش مقدار سوخت مصرفی میشود. به طور متوسط بین ١٩٠ گرم تا ٢٢٠ گرم گازوئیل در هر ساعت به ازای هر کیلووات مصرفی است.
کوپله دیزل ژنراتور : کار اتصال ژنراتور و موتور دیزل به هم و قرار دادن آن روی یک شاسی فلزی (چرخ دار | ثابت ) و نصب یک تابلو کنترل (اتوماتیک | دستی | پارالل) را در کنار آن به اصطلاح کوپله کردن (Coupling) میگویند. اگر عملیات کوپله کاری در ایران انجام شود به آن دیزل ژنراتور کوپله ایران گویند، در غیر اینصورت اگر این عملیات در هر کشوری غیر ایران انجام شود کوپله فابریک گویند.

مجموعه تولیدی و صنعتی آذر موتور است که از سال ۱۳۶۰ در زمینه کوپله، واردات، فروش انواع موتور برق و دیزل ژنراتور فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجموعه با در اختیار داشتن کوپله کاری شخصی در فضایی به وسعت ۱۰۰۰ متر مربع در داخل شهر ، تولیدات خود را به طیف وسیعی از مشتریان ارائه می‌دهد. در حال حاضر با داشتن تنوع انواع ژنراتورهای استامفورد انگلستان، استامفورد پاور چین، لینز ایتالیا، مکالته ایتالیا، کایجلی چین و STC چین و انواع موتور دیزل‌های ولوو پنتا، دویتس چین، لوول چین، موتور سازان، لومباردینی ، کوهلر ، بنز ایدم و.. با تنوع ۱ کیلووات تا ۲۰۰۰ کیلووات آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز می‌باشیم و همچنین با ارائه انواع موتور برق‌های بنزینی و گازوئیلی مانند الماکس ژاپن، روبین ژاپن، سان پاور، جیان دونگ چین و لانسین چین آماده خدمات رسانی می‌باشیم.