به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۱۴:۰۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ ساعت ۲۱:۰۸
کد مطلب : ۲۰۸۲۰۳
به دلیل سرطان‌زایی

تولید و فروش «رانیتیدین» در آمریکا ممنوع شد

تولید و فروش «رانیتیدین» در آمریکا ممنوع شد
گروه علمی: اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)، از آغاز ماه آوریل،۱۳ فروردین، دستور داده همه‌گونه داروی رانیتیدین یا زانتاک، که برای در درمان دردهای معده هم‌چون زخم معده و ورم معده تجویز می‌شود، به‌دلیل احتمال آلودگی به یک ماده خطرناک و سرطان‌زا از بازار جمع شود.

این ماده سرطان‌زا، اننیتروزو-دی-‌متیل-‌آمین یا NDMA، نام داد و مقدارش در راینتیدین، با گذشت زمان و نگه‌داری دارو در دماهای بالاتر، بیش‌تر می‌شود. این نهاد دولتی و معتبر آمریکایی اعلام‌ کرده شاید آلودگی در فرآورده‌های رانیتیدین الان پایین باشد، ولی چون معلوم نمی‌کندین داروها تا کی نگه‌داری شود، همه‌گونه‌های آن جمع می‌شود. به همه بیماران سفارش شده از مصرف این دارو به هر شکل خودداری کنند. بیماران می‌توانند با مشورت با پزشک، داروهایی چون فاموتیدین، سایمتیدین، امپرازول و ... بخورند چون بررسی‌های اداره غذا و داروی نشان داده این داروها ماده خطرناک NDMA را ندارند.

گفتنی اینكه در مهرماه سال 98، شرکت داروسازی CVS در آمریکا از توقف فروش نوعی داروی معده به دلیل احتمال سرطان‌زا بودن آن خبر داده بود. شرکت تولید کننده دارویی CVS آخرین شرکت دارویی است که فروش داروی معده "رانیتیدین" با نام تجاری "زانتاک" را به دلیل ارتباط آن با خطر ابتلا به سرطان متوقف کرد. احتمال وجود ناخالصی در این نوع داروی معده موجب نگرانی در مورد مضرات این دارو در چند کشور دیگر نیز شده‌است. کانادا و فرانسه از دیگر کشورهایی هستند که اقدام به جمع‌آوری داروی رانیتیدین کرده‌ بودند.
برچسب ها: رانیتیدین