به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۴ - ۲۰:۱۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ ساعت ۲۳:۰۵
کد مطلب : ۲۹۲۹۲۱
طالبان: تظاهرات بدون مجوز ممنوع، انتخابات با شرکت همه برگزار می‌شود

ادامه تظاهرات علیه طالبان در کابل، تهران و مشهد

گروه سیاسی: پس از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، برای قیام ملی علیه طالبان در روزهای اخیر تجمعات و تظاهراتی در کابل، تهران و مشهد علیه طالبان و پاکستان برگزار شد که روز پنج‌شنبه ۱۸ شهریور نیز ادامه یافت.خیابان میرداماد تهران شاهد تجمع شماری از فعالان مدنی در این روز بود که علیه طالبان و سیاست‌های پاکستان در افغانستان شعار دادند.
ادامه تظاهرات علیه طالبان در کابل، تهران و مشهد
 اهالی کابل نیز به فراخوان احمد مسعود برای مقابله با طالبان پاسخ مثبت دادند و بار دیگر به خیابان‌ها آمدند. افغانستان و به ویژه پایتخت آن در روزهای اخیر صحنه اعتراضات متعددی علیه حکومت طالبان بوده است.دو روز قبل صدها زن و مرد در جاده‌های کابل و چند ولایت افغانستان دست به تجمعاتی در مخالفت با طالبان زدند که نیروهای این گروه برای متفرق کردن آن‌ها از جمله اقدام به شلیک تیر هوایی کردند. مشهد هم روز پنج‌شنبه صحنه اعتراضات ایرانی‌ها و افغان‌ها به سیاست‌های پاکستان در افغانستان و حمایت آن از طالبان بوده است. همچنین بیش از پانصد تن از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی در پیامی به احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملین، «شهادت فهیم دشتی»، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان را ‌تسلیت گفتند.این فعالان سیاسی و مدنی ایرانی در پیام خود نوشته‌اند که «در چهار دههٔ اخیر هیچ‌گاه قلب و آرمان مردم ایران با مردم افغانستان تا بدین حد گره نخورده است».

طالبان: تظاهرات بدون مجوز ممنوع!
در همین حالوزارت داخله طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای انجام تظاهرات را «تحت هر نام و عنوانی» ممنوع خواند و اعلام کرد در صورت تخلف در این زمینه «مسئولیت هر حادثه‌ای بر عهدهٔ متخلفان خواهد بود». گروه طالبان در اطلاعیه‌‌ای که شامگاه چهارشنبه منتشر کرد با اعلام آن‌که «شماری از مردم کابل و برخی ولایات با تظاهرات روزهای اخیر «برای چندمین روز متوالی امنیت را به هم می‌زنند و زندگی عادی را مختل می‌کنند» تصریح کرد که «اعتراضات باید قانونی باشد» و نیازمند «مجوز وزارت دادگستری» است.وزارت داخله طالبان در ادامه متذکر شده است: «تا زمانی که تمام مراحل قانونی در این مورد به پایان نرسیده هیچکس نباید اعتراضات برپا کرده و موجب نگرانی شهروندان شود.» و همچنین هشدار داد‌ که «متخلفان با اقدامات قانونی شدید مواجه خواهند شد.»
 
«انتخابات برگزار می‌شود»؛ «دولت موقت است»
از سوی دیگر سخنگوی طالبان اعلام کرد که انتخابات در افغانستان برگزار می‌شود و همه افغان‌ها در آن شرکت می‌کنند. ذبیح‌الله مجاهد افزود که طالبان تلاش می‌کند «شخصیت‌های با کفایت افغان خارج از طالبان» را وارد دولت جدید کند.
وی در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره گفت: «انتخاباتی برگزار خواهد شد و همه طرف‌های افغان در مرحله آینده در آن شرکت خواهند کرد.»ذبیح‌الله مجاهد همچنین در زمینه حضور زنان تصریح کرد که «دولت فعلی موقت است» و افزود: «این اول راه است، ما زمینه فعالیت و حضور زنان را فراهم می‌کنیم. آنها می‌توانند وارد دولت شوند. این در مرحله دوم خواهد بود.»
طی بیش از سه هفته که طالبان پایتخت افغانستان را در اختیار گرفته‌اند گروه‌های مختلفی از مردم به‌ویژه زنان در کابل،‌ هرات و مزار شریف دست به اعتراض‌ زدند. شماری از معترضان در روزهای گذشته شعارهایی از قبیل «آزادی» ، «مرگ بر پاکستان» و نیز «کابینه بدون زن ناکام است» سر دادند.نیروهای طالبان با خشونت با تظاهرکنندگان برخورد کرده‌‌اند و روز سه شنبه دو تن در جریان اعتراضات هرات جان باختند. طالبان همچنین شماری از خبرنگاران و اهالی رسانه را موقتا بازداشت کرده و برخی از آنها را کتک زده‌اند. دستیار گزارشگر یورونیوز در کابل نیز یکی از این افراد بوده که مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
 
برچسب ها: طالبان
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها