به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۱۵:۱۹
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ ساعت ۱۹:۰۰
کد مطلب : ۳۹۲۵۰۳
مهدی یراحی: راضی‌ام از جرم خودم

شرایط سخت هنرمندان ممنوع‌العامله‌شده؛ حتی امکان پرداخت اجاره‌خانه‌‌ خود را هم ندارند!

شرایط سخت هنرمندان ممنوع‌العامله‌شده؛ حتی امکان پرداخت اجاره‌خانه‌‌ خود را هم ندارند!
مهدی یراحی، خواننده سرشناسِ حامی اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، در یک پیام توئیتری به خبر ممنوع‌المعامله شدنش از طرف قوه قضاییه واکنش نشان داد. این خواننده اهوازی و محبوب موسیقی پاپ ایران که در شش ماه گذشته حامی اعتراضات بوده و هم‌اکنون عکسی از نیکا شاکرمی را به جای عکس خود در توئیتر گذاشته است در یک جمله نوشت: «راضی‌ام از جرم خودم.» ممنوع‌المعامله شدن هنرمندان و چهره‌های شناخته شده‌ای که در جریان اعتراض‌های اخیر مواضعی در حمایت از معترضان گرفته بودند، پیشتر در محافل فرهنگی و هنری ایران مطرح شده بود. این اتفاق روز ۲۳ دی‌ماه از سوی اعضای کمیته حمایت از سینماگران هم که در خانه سینما تشکیل شده بود تایید شد.
در بخشنامه رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که با عنوان «ممنوعیت از معامله» به تمام دفاتر رسمی اسناد کشور ابلاغ شده آمده است: «بدین وسیله اسامی ۵۳ نفر اشخاص ممنوع‌المعامله جهت اقدام قانونی اعلام می‌شود.»
در این فهرست رسمی متعلق به سازمان ثبت اسناد که یراحی تصویر آن را منتشر کرده به نام چهره‌های مشهوری چون ترانه علیدوستی، بازیگر سینما، اصغر فرهادی، کارگردان، مهدی یراحی، خواننده، و کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده، اشاره شده است. اما فعالان هنری می‌گویند، تعداد افراد ممنوع‌المعامله در میان رشته‌های مختلف هنری به ده‌ها مورد می‌رسد و شامل چهره‌های شناخته شده و کمتر شناخته شده می‌شود.
هنرمندان و ورزشکاران معترض قبل از ممنوع‌آلمعامله‌شدن، ممنوع از فعالیت‌های هنری، ممنوع‌الخروجی از کشور، احضار و بازداشت شده بودند.
به نقل از برخی از اطرافیان این هنرمندان ممنوع‌العامله شده گفته شده است که با این احکام سنگین و بی‌سابقه، آنان حتی امکان پرداخت اجاره خانه‌‌های خود را هم ندارند و در شرایط بسیار سختی قرار گرفته‌اند. به نحویکه  منیژه حکمت، نویسنده و کارگردان شناخته شده سینما، روز ششم اسفند در توئیتی خبر داده بود که علاوه بر حکم ممنوع از فعالیت هنری، ممنوع‌المعامله هم شده و نوشته بود: «برادران لطف کنید اجاره خانه و هزینه‌های درمان و هزینه‌های جاری را پرداخت کنید، من به آخر خط رسیده‌ام.»

۱۴۰۱/۱۲/۲۳ ۱۹:۲۲
پس مبارزه هنوز ادامه داره
ما فک کردیم همه چی تموم شده

از این خبر خوشبختیم (423626)
۱۴۰۱/۱۲/۲۳ ۲۱:۲۹
ما مردم برایشان معامله میکنیم هرچه خواستند (423647)
داریوش
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۲۷ ۲۰:۰۲
عزیز تو در کار خودت واماندی... کوری عصاکش کور دگر شود! (424073)
۱۴۰۱/۱۲/۲۳ ۲۱:۳۶
در عجبم از رفتارهایی که داریم در این کشور می‌بینیم. یعنی هر حرکتی بخوان می‌کنند و اصلا براشون مهم هم نیست که این محدودیت ها چقدر ظالمانه هست (423648)
۱۴۰۱/۱۲/۲۳ ۲۱:۴۰
با این احکام فقط خشم و ناراحتی مردم بیشتر میشه. با این رفتارها فقط اعتراضات و دلخوری ها بیشتر میشه. واقعا چرا پیش خودشون فکر می‌کنند که مثلا با این اقدام کسی عقب نشینی میکنه. نه اینطور نیست. هرگز اینطور نبوده و نخواهد بود. (423650)
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ۱۴:۵۷
تو را خدا عقب نشینی نکنی یه وقت (423736)
۱۴۰۱/۱۲/۲۳ ۲۳:۰۵
این قانون ظالمانه من درآوری دیگه چیه؟؟!! (423655)
۱
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ۰۲:۲۴
آقای یراحی اگر درد مردم را داد می زد خودم سینه چاکش بودم ، منتها ایشون افتاده دنبال یک جریان فمنیستی که به قول رهبری نه تنها بدنبال رفع مشکلات و معضلات بحق کشور نیست بلکه بدنبال از بین بردن نقاط قوت کشور است . (423677)
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ۱۲:۱۶
این هنرمندان عزیز پر سود ترین معامله رو انجام دادن ،قلب میلیونها ایرانی رو برای همیشه خریدن به عنوان یک هموطن ازشون سپاسگزارم وبراشون آرزوی سلامت وموفقیت دارم (423715)
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ۱۲:۳۷
وقتی یه کاری می کنین به این عواقبش هم فکر کنین (423721)
۱۴۰۱/۱۲/۲۹ ۱۵:۱۶
فکر میکنیم امیدوارم کسانی ام که چنین تصمیماتی میگیرن به عواقبش فکر کنن (424267)
مهدی
United Arab Emirates
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ۱۷:۲۶
مهم نیست تواین چندوقت اینها با مسخره بازیهاشون به اقتصاد قشر ضعیف لطمه زدند بزار مهدی یراحی به گدایی بیفته (423744)
مژگان
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ۱۸:۱۷
خدا به راه راست هدایتت کند (423746)
داریوش حسین‌زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۲/۲۷ ۲۰:۰۲
کار درستی کرده قوه قضاییه. جماعت بی‌سواد بی‌فکر سلبریتی‌ (و حتی اغلب خائن) جز منفعت خود، هیچ چیزی نمی‌شناسند. این هشتگ‌بازی‌ها نیز در راستای همین منفعت‌طلبی‌شان است. خوشحالم از این عملکرد قوه قضاییه (424072)
۱۴۰۱/۱۲/۲۹ ۱۵:۱۷
خوشحالی چند نفر در مقابل خشم توده مردم (424268)
۱۴۰۱/۱۲/۲۹ ۱۵:۱۴
کاش کمی عاقلانه تر رفتار میکردن و با این تصمیمات ی چهره درمانده از خودشون نشون نمیدادن (424265)
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها